Home Akwarystyka Bojownik wspaniały, zwany syjamskim – jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych

Bojownik wspaniały, zwany syjamskim – jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych

Bojownik wspaniały (Betta splendens) to ryba, która w wersjach akwarystycznych charakteryzuje się wydłużonymi, wachlarzowatymi płetwami. Piękny wygląd sprawia, że jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków wybieranych do hodowli. Bojownik wspaniały, nazywany również syjamskim, żyje od 2 do 4 lat.

Bojownik wspaniały

Bojownik wspaniały – występowanie

Naturalnym miejscem bytowania bojowników jest południowa i wschodnia Azja. To przede wszystkim rozlewiska rzeki Mekong. Jednak rybę można znaleźć w całej środkowej Tajlandii. Dzikie populacje pojawiły się ze względu na hodowlę także w innych krajach, takich jak Malezja, Indonezja, a nawet Kolumbia i Brazylia.

Reklama

Betta splendens, czyli bojownik wspaniały, preferuje wody stojące i wolno płynące, można go znaleźć w strumieniach, stawach i na bagnach. W takich miejscach charakterystyczne jest występowanie powierzchniowej roślinności, która tworzy cień preferowany przez ten gatunek ryb. Dodatkowo są to miejsca, w których znajduje się mniejsza ilość rozpuszczonego tlenu – by radzić sobie w takich warunkach, bojowniki wytworzyły dodatkowy narząd oddechowy. W miejscach, gdzie bytuje bojownik syjamski, występuje podłoże w postaci ściółki, błota, piasku czy głębokiego osadu. Wykorzystanie podobnego typu podłoża będzie właściwe także przy tworzeniu warunków hodowlanych.

Bojownik wspaniały – charakterystyka i usposobienie

W akwariach hoduje się specjalne odmiany bojowników, a nie te, które występują w naturalnych warunkach w Azji. Decydując się na hodowlę bojowników wspaniałych, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na ich usposobienie. Nie są to ryby towarzyskie. W akwarium bojownik wspaniały będzie atakował inne samce. Samice także mogą być agresywne w stosunku do przedstawicieli tego samego gatunku.

Zatem najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie ich oddzielnie. Alternatywą jest większe akwarium, w którym będzie się hodować kilka samic. Jednak przestrzeń musi być wówczas odpowiednio zaplanowana. Duża liczba ozdób i roślin pozwala wyznaczyć rewiry, co ogranicza agresywne zachowania. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę, że nie wszystkie samice będą preferowały funkcjonowanie w grupie. Takie osobniki trzeba będzie usuwać ze wspólnego akwarium.

Bojownik wspaniały to ryba, która w hodowli osiąga nawet 7 centymetrów długości. Natomiast w naturalnych warunkach rozmiar nie przekracza 5 centymetrów.

Bojownik wspaniały

Ubarwienie, szczególnie samców, jest urozmaicone i obejmuje:

  • brąz,
  • czerwień,
  • kolor mleczny,
  • zieleń,
  • niebieski.

Ciało bojownika jest wydłużone. Charakterystyczną cechą jest długa płetwa grzbietowa, która zajmuje prawie połowę powierzchni grzbietu. Natomiast płetwy piersiowe i brzuszne są wąskie i wydłużone. Ryby tego gatunku mają również uzębioną szczękę. Dodatkowy narząd oddechowy zapewnia im możliwość pobierania powietrza atmosferycznego znad tafli wody. To miejsce, w którym bojowniki żerują.

Sposób odżywiania bojowników

W warunkach naturalnych bojownik wspaniały jest rybą drapieżną. Żywi się mięsem.

Pokarm dla bojowników powinien składać się między innymi z:

  • larw komarów,
  • ochotek,
  • dafni,
  • artemii,
  • rureczników,
  • małych rybek.

Aby bojowniki cieszyły się dobrym zdrowiem, trzeba postawić przede wszystkim na pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Dieta może być uzupełniana mięsem wołowym czy kurzym. Od czasu do czasu można podawać pokarmy suche lub mrożone.

Akwarium dla bojownika wspaniałego

Bojownik wspaniały preferuje średniej wielkości akwaria. Minimalna wielkość to 30 centymetrów. Wielkość akwarium dla bojownika wspaniałego zależy też od liczby hodowanych osobników. Dla jednej ryby wystarczy mały zbiornik. Natomiast przy samcu i kilku samicach trzeba zdecydować się na akwarium, które ma minimum 55 litrów.

Przygotowując akwarium, warto zadbać o bujną roślinność. Warto stworzyć naturalne kryjówki z korzeni czy skał, w których bojownik dobrze się czuje. Pływająca roślinność pozwoli samcowi zbudować pieniste gniazdo. Natomiast oświetlenie nie powinno być nadmiernie intensywne. Jego przytłumienie zapewnią pływające rośliny.

Bojownikitoryby, które preferują wodę o temperaturze od 24 do 30 stopni Celsjusza. Przy niższych wartościach bojownik może być mniej ruchliwy. Rośnie także ryzyko występowania chorób. W akwarium może być zatem zastosowana grzałka, która zapewni odpowiednią temperaturę wody. Natomiast niewielki filtr pozwoli utrzymać bezpieczne dla zdrowia ryb parametry. Twardość wody powinna wynosić od 5 dGH od 16 dGH. Natomiast pH powinno przyjmować wartość ok. 6,5.

Bojownik wspaniały, ryby akwariowe

Bojownik wspaniały – rozmnażanie

Nie trzeba tworzyć specjalnych warunków dla bojowników, aby mogły się rozmnażać. Wiele ryb ma większe wymagania, co sprawia, że początkujący akwaryści mogą mieć problemy z ich przygotowaniem. Natomiast bojowniki wspaniałe nie potrzebują praktycznie niczego więcej poza pokarmem. W akwarium, które zostanie wypełnione roślinnością, samiec będzie budował gniazdo z piany. Jest to możliwe w gęsto zarośniętej przestrzeni, gdzie występują pływające rośliny. Gdy gniazdo jest zbudowane, wówczas samiec wabi samicę, która składa jaja bezpośrednio na pianie. Podczas rozrodu liczba jaj wynosi nawet 700 sztuk. Natomiast to, ile ich będzie, zależy od wielu czynników, począwszy od tego, jak duże jest akwarium. Znaczenie ma także wiek ryb oraz ich kondycja.

Dla uzyskania oczekiwanych efektów rozpłodu dobrze jest wybierać osobniki, które mają więcej niż 6 miesięcy. W zbiorniku powinna być woda używana zmieszana ze świeżą w proporcji 2 do 1. Dodatkowo na czas rozrodu warto nieco zwiększyć temperaturę. Idealna jest taka, która jest wyższa niż 26 stopni Celsjusza, ale nie przekracza 30 stopni. Woda powinna być miękka (5–8 dGH), a także lekko kwaśna (pH w okolicach 6).

Narybek w akwarium początkowo powinien być karmiony mniejszymi pokarmami. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pierwotniaków, które trzeba oddzielnie hodować w słoju. Alternatywą może być zatem próba karmienia gatunkiem Artemia salina. Gdy młode bojowniki są prawidłowo karmione, wówczas szybko rosną. Po około 3 tygodniach mogą być żywione klasycznym pokarmem przeznaczonym dla tego gatunku. Trzeba go jednak odpowiednio przygotować, aby móc podawać mniejsze cząstki.

Bojownik wspaniały; rybki akwariowe

Hodowla bojownika wspaniałego

Wystarczy zobaczyć zdjęcia bojownika wspaniałego, aby zrozumieć, dlaczego jest to tak popularna w hodowli ryba. Odmian jest bardzo dużo, przykładami mogą być bojownik syjamski, strzępiasty czy wspaniały. Pozwala to wybrać takie okazy, które będą wyjątkowo prezentować się w akwariach o określonym tle. Różnorodność kolorów, którymi charakteryzuje się bojownik, pozwala tworzyć ciekawe hodowle. Dodatkowo jest to ryba łatwa w utrzymaniu, więc zapewnienie jej odpowiednich warunków nie sprawi problemów nawet początkującym akwarystom.

Prawidłowe warunki hodowlane mają znaczenie dla ograniczenia ryzyka występowania chorób. Jedną z typowych jest ta związana z przeziębieniem narządu oddechowego. Wynika to z różnic temperatur, które występują pomiędzy wodą a powietrzem. Dlatego ważne jest zastosowanie w akwarium odpowiedniej ilości roślin pływających. Prawidłowe karmienie i warunki fizykochemiczne wody pozwalają uniknąć rozwijania się innych chorób charakterystycznych dla ryb akwariowych.

Ceny bojowników wspaniałych wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Przeciętna cena za samicę to 15 złotych. Natomiast w specjalistycznych sklepach za samce trzeba zapłacić od 30 złotych. Cena za bojownika wspaniałego może być wyższa niż za inne popularne ryby hodowlane. Natomiast akwarysta może cieszyć się rybami o wyjątkowym wyglądzie.

ryby akwariowe

Bojownik wspaniały podsumowanie

Nazwa: Betta splendens

  • rząd: okoniokształtne,
  • rodzina: guraminowate,
  • rodzaj: Betta,
  • biotop: Azja.

Rozmiar: samiec 8 centymetrów, samica 5 centymetrów.

  • żerowanie: przy tafli,
  • rozmnażanie: jajorodne,
  • usposobienie: agresywne,
  • trudność hodowli: łatwa,
  • pokarm: mrożony, suchy, żywy (np. ślimaki),
  • długość życia: 2–5 lat.

Akwarium:

  • wielkość: małe, średnie,
  • pojemność: minimum 20 l,
  • długość: od 30 cm.

Woda:

  • miękka, średnio twarda, lekko kwaśna, umiarkowana,
  • temperatura: 24–32°C,
  • pH: 6,5–7,5,
  • twardość: 5–16 dGH.

Orientacyjna cena: 15–40 zł.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.