Home Akwarystyka Jak założyć krewetkarium

Jak założyć krewetkarium

Pierwsze krewetki w akwariach pojawiły się w latach 80. ubiegłego wieku. Jednak to na początku XXI wieku nastąpił krewetkowy boom. Wtedy to pojawiły się pierwsze atrakcyjnie ubarwione odmiany krewetek dwóch gatunków: Neocaridina davidi oraz Caridina cantonensis. Pierwszy gatunek charakteryzuje się przeważnie jednolitym ubarwieniem, występującym w kilku barwach: czerwonej, niebieskiej, pomarańczowej, zielonej i żółtej. Drugi często jest spotykany w dwóch kolorach, zwykle jest to porcelanowa biel przeplatana czernią lub czerwienią, rzadziej zielenią czy niebieskim. Krewetki te zaliczane są do grupy tzw. krewetek karłowatych z racji swoich niewielkich rozmiarów. Jeśli dodać do tego ich stosunkowo niewielkie wymagania, ciekawy wygląd i zachowanie, nie dziwi fakt, że stały się popularnymi mieszkańcami nanoakwariów. Dowiedz się, jakich warunków potrzebują w krewetkarium, byś mógł cieszyć się ich pięknem.

Wymagania środowiskowe krewetek

Krewetki nie są specjalnie wymagającymi organizmami. Choć pomiędzy gatunkami występują zasadnicze różnice, przez które nie zaleca się ich trzymać wspólnie.

Reklama
krewetkarium

Neocaridina parametry wody w krewetkarium 

Krewetki z rodzaju Neocaridina są wytrzymałymi skorupiakami, jednak potrzebują stabilnych parametrów wody w krewetkarium:

  • Temperatura wody: od 18°C do 30°C, przy czym optymalna to 23–25°C.
  • Twardość wody GH: od 5°n do 25°n, a KH od 0°n do 15°n, przy czym idealne są wartości środkowe, czyli twardość ogólna od 10°n do 12°n, węglanowa od 3°n do 5°n.
  • Właściwy współczynnik pH wynosi od 6 do 8, najlepsza będzie woda o odczynie obojętnym (bliskim 7).

Zawartość związków azotowych powinna być jak najniższa. Utrzymywanie stałych parametrów wody pozwoli na utworzenie zdrowej populacji, która w krótkim czasie mocno się rozrośnie.

krewetkarium

Caridina parametry wody w krewetkarium 

Krewetki z rodzaju Caridina są trochę bardziej wymagające, w szczególności w kwestii twardości wody:

  • Najważniejszym parametrem jest twardość węglanowa KH, która powinna wynosić 0.
  • Twardość ogólna GH powinna mieścić się w przedziale 4–6, natomiast pH od 6,0 do 7,2.
  • Temperatura powinna być stała, w granicach 22–23°C.

Inne wartości tych parametrów odbiją się na zdrowiu i kondycji zwierząt, spowodują także trudności z linieniem. Na szczęście na rynku istnieją rozwiązania, które umożliwiają uzyskanie odpowiednich parametrów wody.

Wyposażenie krewetkarium

Wielkość krewetkarium

Krewetki karłowate najlepiej czują się bez obecności ryb. Dlatego też do hodowli tych skorupiaków doskonale nadają się nanoakwaria, czyli zbiorniki o pojemności poniżej 50 l. Na rynku jest duży wybór gotowych zestawów akwariowych ze słowem Shrimp (z ang. krewetka) w nazwie, co jednoznacznie sugeruje ich przeznaczenie.

krewetkarium

Oświetlenie w krewetkarium

Oświetlenie nie musi być mocne, gdyż często w krewetkariach sadzi się mało wymagające, wolno rosnące rośliny typu:

  • mchy,
  • anubiasy,
  • bucephalandry,
  • mikrosoria,
  • bolbitisy.

Filtracja w krewetkarium

Z racji niewielkich rozmiarów krewetkarium, a zatem i niewielkiej ilości zanieczyszczeń produkowanych przez krewetki do filtracji wystarczą wewnętrzne filtry gąbkowe czy też kaskadowe, które nie zajmują miejsca w niewielkim akwarium. Warto stosować gęste gąbki, dzięki którym malutkie, młode krewetki nie będą wciągane do wnętrza filtra.

Podłoże w krewetkarium

Bardzo ważnym elementem wyposażenia jest podłoże. W przypadku rodzaju Neocaridina może to być jakiekolwiek drobne podłoże niezmieniające parametrów wody, takie jak piasek kwarcowy, ceramiczny lub inny. Kolor podłoża może być raczej dowolny, byle nie biały lub bardzo jasny, bo taki stresuje krewetki.

Natomiast dla rodzaju Caridina zalecanym podłożem są specjalistyczne, aktywne podłoża krewetkowe. Wpływają one na parametry wody, zmiękczają ją i stabilizują pH w optymalnych dla nich wartościach. Na rynku jest ich spory wybór, dlatego też nie warto oszczędzać i ryzykować zdrowia i życia tych sympatycznych dziesięcionogów, tym bardziej że nie trzeba go dużo do niewielkiego, krewetkowego zbiornika.

Ozdoby w krewetkarium

Jako ozdoby można stosować naturalne korzenie i kamienie, elementy ceramiczne lub z tworzywa sztucznego. Ważne by nie wpływały na parametry wody. Szczególnie polecane są naturalne korzenie wraz z suszonymi liśćmi migdałecznika (znany także pod nazwą ketapang), orzecha włoskiego, dębu i buka oraz szyszki olchy lub morwy. Stanowią one wyjątkowy:

  • przysmak krewetek,
  • obniżają lekko pH wody,
  • uwalniane przez nie garbniki wpływają pozytywnie na zdrowotność mieszkańców zbiornika.
krewetkarium

Podsumowanie

Jak widać, krewetki wbrew niektórym powielanym mitom nie są o wiele trudniejsze w utrzymaniu niż ryby. Wystarczy zapewnić im stabilne warunki w krewetkarium, by odwdzięczyły się ciekawymi zachowaniami i pięknymi kolorami, a niewielkie zbiorniki, które zamieszkują, staną się nie lada ozdobą nowoczesnych mieszkań.

Polecamy

Krewetki. Wszystko, co musisz wiedzieć

Najpopularniejsze ryby akwariowe

Skalar

autor: Konrad Kozioł

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.