fbpx

4 rodzaje podłoży w akwarium. Jak wybrać odpowiednie?

Czas czytania: 3 minuty

W każdym akwarium dekoracyjnym znajdziemy podłoże, które poza funkcją dekoracyjną może spełniać inne zadania. Najczęściej spotykane podłoża to piasek, żwir, substrat podżwirowy oraz aktywne podłoże dla roślin akwariowych. W zależności od potrzeb możemy wykorzystać w akwarium jeden lub więcej typów podłoża.

Piasek – ozdoba akwarium

Piasek to najstarszy materiał używany przez akwarystów jako dno w akwarium. W czasach, kiedy byłem dzieckiem, najczęściej pochodził z najbliższej piaskownicy. Taki piasek wymagał dokładnego i wielokrotnego płukania, a i tak najczęściej woda po wlaniu do akwarium była mętna. W dzisiejszych czasach można korzystać z piasków przygotowanych do użycia w akwarium lub tych dostępnych w marketach budowlanych.

O ile w przypadku rzek i jezior piaszczyste dno nie jest problemem, to w akwarium nie sprawdza się najlepiej. Drobna granulacja uniemożliwia cyrkulację wody w podłożu, co sprawia, że nie dociera tam natleniona woda, a tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania bakterii tlenowych. Odpowiadają one za przetwarzanie szkodliwych form azotu pochodzącego z przemiany materii na formy nieszkodliwe dla zwierząt.

Dodatkowo w takich podłożach często dochodzi do tworzenia się stref beztlenowych, co jest zjawiskiem niekorzystnym. Warto wspomnieć, że piaski – o ile nie są kwarcowe – mogą wpływać niekorzystnie na parametry wody, podnosząc niektóre z nich. Piaski doskonale sprawdzą się w akwariach z pielęgnicami afrykańskimi. Mają one tendencję do przekopywania dna, często dekorując akwarium „po swojemu”. W pozostałych akwariach piasek powinien być tylko ozdobą i wypełniać tak zwaną plażę lub ścieżkę.

Wybierając piach do akwarium, należy zwrócić uwagę na granulację, aby nie była zbyt drobna. Miałkie, drobne piachy skutecznie uniemożliwiają docieranie natlenionej wody w dolne warstwy podłoża. Górna warstwa podłoża ulega bardzo szybkiemu zabrudzeniu. Pojawiają się na niej glony oraz zanieczyszczenia.

Dbanie o ładny wygląd piasku wiąże się z odsysaniem jego wierzchniej warstwy przy każdej podmianie wody. Dlatego warto mieć zapas piachu pod ręką, aby można było go dosypywać w miarę potrzeb. Piach to jałowe podłoże, więc jeśli zależy Ci na uprawie roślin w akwarium, to konieczne będzie wzbogacanie takiego podłoża w składniki odżywcze lub użycie specjalnego podłoża dla roślin akwariowych.

Żwir – różne kształty i kolory

Żwiry mogą mieć granulację od bardzo drobnej (zbliżonej do piachów) do nawet jednocentymetrowej. W akwarystyce lepiej sprawdzają się te drobniejsze. Zapewniają odpowiednią cyrkulację wody w dnie. Dostępne są w sklepach akwarystycznych w różnej kolorystyce oraz kształtach. Jednak nigdy nie ma gwarancji, że nie będą miały negatywnego wpływu na parametry wody, więc warto przed zasypaniem całego akwarium sprawdzić, jak się zachowują.

Nadal trzeba pamiętać o dokładnym wypłukaniu podłoża. Podobnie jak w przypadku piasków trzeba je wzbogacać w substancje odżywcze, jeśli chcesz uprawiać w akwarium rośliny. O czystość żwiru należy dbać, regularnie odmulając podłoże.

Substraty to propozycja dla osób, które są zainteresowane uprawą roślin w akwarium. Jego zadaniem jest dostarczanie roślinom odpowiednich składników odżywczych. Doskonale sprawdzi się w przypadku roślin, które w głównej mierze odżywiają się za pomocą korzeni. Możemy do nich zaliczyć echonodorusy, kryptokoryny oraz valisnerie. Sposób użycia substratu jest bardzo prosty.

Należy wsypać go na dno akwarium, tak aby jego warstwa miała wysokość około 1–2 centymetrów. Następnie wsypuje się żwir, który powinien tworzyć warstwę nie niższą niż 4 centymetry. Trzeba mieć na uwadze, że takie podłoże nie sprawdzi się w przypadku, kiedy w akwarium będą hodowane ryby lubiące głęboko kopać.

W dalszej części artykułu dowiesz się o:

  • Substrat podżwirowy – najlepszy dla roślin
  • Podłoże aktywne – doskonałe dla początkujących

mautor: Marcin Wnuk, akwarysta

CZYTAJ, str. 148-153

Przeczytaj również

Zostaw komentarz