fbpx

Aktywne koty, czyli wulkany energii zamknięte w czterech ścianach cz. 1

Czas czytania: 4 minuty

Na całym świecie, również w Polsce, możemy spotkać kilkadziesiąt kocich ras. Ta niesamowita różnorodność wynika w większej części z celowej, przemyślanej hodowli, a poniekąd również z wybuchających tu i ówdzie naturalnych mutacji. 

 

Mamy rasy długo- i krótkowłose, reksy, czyli te z falowanym czy kręconym futrem oraz koty bez futra. Są rasy duże i rasy stosunkowo małe; eleganckie, kompaktowe lub masywne w budowie; koty zwinne, skoczne, bardzo aktywne, ale też spokojne i zrównoważone. Te z ogonem i te bez ogona.

 

Co w takim razie sprawia, że wybieramy kota tej, a nie innej rasy? Po pierwsze – jego uroda, po drugie – mam nadzieję, charakter. W obu tych kwestiach każdy wielbiciel kotów ma swoje upodobania i osobiste potrzeby.

 

Dziś o kotach nadaktywnych fizycznie, ale również społecznie, czyli takich, które nie mogą długo usiedzieć w jednym miejscu lub przejawiają permanentną potrzebę brania udziału we wszystkim, co dzieje się w domu.

Cornish rex

Niewątpliwym numerem jeden jest kornwalijski reks Prima Ballerina z falami na ciele. To bez wątpienia kot niecodzienny, niespotykany, niezwykle elegancki i eteryczny. Sprawia wrażenie istoty szlachetnej, wytwornej i dostojnej, a jednocześnie subtelnej i niesamowicie delikatnej. 

 

Zachwyca nie tylko swoją urodą, ale również, a może przede wszystkim, charakterem i temperamentem. Choć trzeba przyznać, że nie jest to kot dla każdego. Jest bardzo wymagający, gadulski i żywy, przez to, że jest ciekawski, wszędzie go pełno.

 

To kot wesoły, który ma w sobie coś szelmowskiego. Domaga się ciągłego kontaktu z człowiekiem, jest wręcz namolny. Zrzucany z kolan wraca na nie jak bumerang z prędkością wiatru. Swoich właścicieli obdarza niespotykaną wiernością i, co ciekawe, przywiązuje się zazwyczaj w równym stopniu do wszystkich domowników.

 

Macha radośnie ogonem i chętnie aportuje zabawki, jest zawsze skory do figli i głupot, biega dosłownie po ścianach, przeszkody dla niego nie istnieją, każdą może pokonać. Szybka nauka i podglądanie, jak na przykład otwierać drzwi to dla kornwalijskiego reksa pestka. Jest niezwykle sprawny, ruchliwy i wysportowany.

 

Najprościej można ująć to tak: ten kot to nastolatek, który nigdy nie dorasta i tym bardziej nigdy się nie starzeje. Zodiakalny Bliźniak, wieczny chłopiec (lub dziewczynka). Przez to, że jest bardzo aktywny, ciągle szuka towarzystwa innych domowników i rozmawia z nimi cienkim, przeciągłym głosem.

 

Uwielbia uczestniczyć we wszystkich pracach domowych, więc jeśli dzieje się coś ciekawego jednocześnie w dwóch częściach domu, nasz cornish rex jest rozdarty – biega, kłóci się i dyskutuje. Nawet gdy śpi, towarzystwo ludzi jest mu konieczne i niezbędne, chyba tylko do oddychania.

 

Jest doskonałym towarzyszem dzieci, może właśnie dlatego, że sam zachowuje się jak dziecko. Rozpiera go niespożyta energia. Jego żywiołem są szalone gonitwy, zabawa „w chowanego” czy w berka. To kot bardzo absorbujący – domaga się kontaktu, a w młodym człowieku widzi bratnią duszę, skorą do podobnych dowcipów.

 

Kornisze nie powinny na długo i codziennie zostawać same w domu, ponieważ wszechogarniająca nuda jest ich najgroźniejszym wrogiem, zabijającym radość życia i zmieniającym psychikę tego wspaniałego kota. Rozwiązaniem są dwa kornisze, które świetnie zajmą się sobą pod nieobecność ludzi. Nie spodziewajmy się jednak, że po powrocie do domu obydwa dadzą nam spokój.

Kot abisyński

Kot abisyński to taka mała puma i zdecydowany aktywista, więc śmiało można go umieścić na drugiej pozycji. Kot pięknej urody, trochę dziki, trochę uparty i trochę pierwotny. Ma silnie zarysowaną osobowość i jest nieprzeciętnie inteligentny. Jeśli uda nam się pozyskać jego sympatię, stworzymy mu odpowiednie warunki życia i zaspokoimy jego ogromną potrzebę przestrzeni, to nasze relacje wejdą na wyższy poziom i przerodzą się w przyjaźń do końca życia.

 

To zapalony łowca, zatem w domu nie uchowa się żaden komar czy mucha. Kocha polowanie na owady, odbijanie się od ścian czy aportowanie zabawek. Jest czujny, aktywny i skory do harców. Z ciekawością podąża za swoim opiekunem, obserwując każdy jego ruch. Lubi zwracać na siebie uwagę.

 

Potrzebuje przestrzeni, ale również, a może przede wszystkim, wysokości. Jest typowym kotem penetrującym i nadrzewnym, kocha wysokie gałęzie i wspinaczki. Wysoki pod sam sufit drapak czy półki zawieszone na różnych wysokościach są mu zatem potrzebne do szczęścia i samorealizacji jak powietrze. Jego żywiołowość i dynamika w połączeniu z giętkim ciałkiem i sprężystymi, zgrabnymi ruchami składają się na wręcz cudowną istotę.

Chętnie uczy się i podejmuje wyzwania, takie jak: szukanie smakołyków, aportowanie zabawek, agility czy ćwiczenia z klikerem. Nie jest natomiast kotem zbyt gadatliwym czy głośnym.

Powinniśmy pamiętać, że kot tej rasy jest jak Forrest Gump, musi biec przed siebie, nie wiadomo gdzie, dokąd i dlaczego, po prostu musi, zatem zabezpieczenia drzwi, okien i balkonów są bezwzględnie konieczne.

autor: Anna Wilczek

Przeczytaj również

Zostaw komentarz