fbpx

Wyprawka dla psa – 8 rzeczy, które musisz kupić szczeniakowi

Czas czytania: < 1 minutę

Lista zakupów, czyli kompletujemy wyprawkę dla szczeniaka

Przybycie szczeniaka do naszego domu to na pewno szczęśliwa chwila. Zanim jednak maluch do nas trafi, powinniśmy skompletować kilka niezbędnych akcesoriów. Co powinno znaleźć się w takiej wyprawce? Lista koniecznych zakupów może okazać się dość długa, dlatego podpowiadamy, co kupić w pierwszej kolejności.

W co „ubrać” psa?

Po pierwsze – smycz i obroża. Obrożę dopasuj do wielkości szczeniaka, wybierz taką, która ma możliwość regulacji. W okresie szczenięcym tempo wzrostu jest największe. Uważaj, żeby nie kupić za dużej, bo maluch może wyciągnąć z niej głowę i wyślizgnąć się niepostrzeżenie.

Smycz nie może być za krótka. Poszukaj takiej o długości około 3 metrów. Szczeniak powinien swobodnie eksplorować świat na spacerach, a jednocześnie być pod Twoją kontrolą.

Doskonale sprawdzą się smycze typu flexi. Dopasujesz odpowiednio jej długość, w zależności, czy będziesz spacerować przez park, czy przy ruchliwej ulicy, a dodatkowo te smycze nie plączą się pod małymi łapkami.

Jeśli Twój piesek jest małych rozmiarów, możesz kupić mu szelki, które lepiej zabezpieczą go na spacerach. Wybieraj takie, które nie krępują ruchów i nie są nadmiernie zabudowane. Warto przed zakupem udać się do sklepu i przymierzyć bezpośrednio na psie.

Strefa relaksu i zabawy

Legowisko, posłanie, a najlepiej klatka. Twój szczeniak musi wiedzieć, gdzie jest jego miejsce w domu, gdzie może odpoczywać, spać czy gryźć swoje ulubione zabawki. To przestrzeń, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał i gdzie będzie czuł się bezpiecznie.

Legowisko czy klatka nie mogą być za duże. To ma być miejsce przytulne i wygodne. Psy zdecydowanie wolą chować się w ciasnych przestrzeniach, a na miejsce odpoczynku najczęściej wybierają zaciszne stanowiska. W tym przypadku większe wcale nie znaczy lepsze. Szczeniakom dużych ras posłanie trzeba zmieniać wraz ze wzrostem.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów legowisk. Zwróć uwagę nie tylko na ich walory estetyczne, ale także praktyczne. Szczególnie w przypadku szczeniaków, którym zdarzają się różne „wpadki”, wybieraj posłania z materiałów łatwych do czyszczenia lub takie, które mają zdejmowany pokrowiec.

Polecam zakup klatki kennelowej lub transportera, czyli pokoju dla psa. Im wcześniej pies zacznie naukę przebywania w klatce, tym więcej problemów unikniesz w przyszłości. Dzięki klatce szczeniak szybciej nauczy się załatwiać na dworze, zostawać sam, nie będzie niszczył rzeczy podczas Twojej nieobecności, a przede wszystkim nauczy się wypoczywać.

Dodatkowo możesz ją wykorzystać podczas podróży samochodem lub w czasie pobytu w nowym, nieznanym dla psa miejscu.

Zestaw do pielęgnacji

Już od początku pobytu szczeniaka w naszym domu warto przyzwyczajać go do różnych zabiegów pielęgnacyjnych. To, jak Twój maluch będzie znosił czyszczenie uszu, czesanie czy obcinanie pazurków, zależy tylko od Ciebie.

Dlatego kup szczotkę, cążki i zacznij go uczyć, że domowe spa nie jest niczym strasznym. Szczotkę dobierz do rodzaju sierści, jaką będzie miał Twój pies. W każdym domu powinien się też znaleźć zestaw do wyciągania kleszczy. Osobiście polecam tzw. kleszczołapki, które pomogą w wygodny i bezpieczny sposób usunąć intruza z sierści.

Bezpieczna podróż

Malucha najlepiej przewozić w transporterze. W ten sposób zadbasz o jego bezpieczeństwo podczas jazdy, a także unikniesz ewentualnych problemów związanych z chorobą lokomocyjną. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zabezpiecz psa podczas jazdy.

Nie przewoź go na kolanach czy pod nogami. W takim przypadku warto kupić szelki ze specjalnym zapięciem do pasów bezpieczeństwa.

Dobrym rozwiązaniem jest też specjalny pokrowiec na siedzenia, który zabezpieczy tapicerkę przed ewentualnym zabrudzeniem i działaniem psich pazurków.

W dalszej części artykułu dowiesz się:

  • Wyposażenie kuchni
  • Dowód osobisty, czyli adresówka
  • Czym się bawić i co gryźć?

 autor: Katarzyna Jakubowska, trener zwierząt

CZYTAJ DALEJ, str. 24-29

Przeczytaj również

Zostaw komentarz