fbpx

Jak zadbać o psa zimą. Wszystko, co musisz wiedzieć

Czas czytania: 2 minuty

Ochrona psa przed odmrożeniami i hipotermią jest niezbędna w okresie zimowym, dlatego naucz się rozpoznawać pierwsze oznaki problemów i dowiedz się, jak odpowiednio chronić swojego psa podczas mrozów.

Zimowe zagrożenie – hipotermia

Bardzo poważnym problemem związanym z zimową aurą jest hipotermia, czyli niebezpieczny spadek temperatury ciała czworonoga. Dochodzi do niego, gdy pies spędza zbyt dużo czasu na mrozie lub zamoknie podczas niskich temperatur. Problem może pojawić się także u psów o słabym zdrowiu (np. cierpiących na zaburzenia krążenia), ponieważ są one bardziej narażone na oddziaływanie zimna.

Początkowo Twój pies będzie się trząsł, a jego uszy i łapy będą zimne w dotyku. W miarę postępu hipotermii zwierzęta wykazują oznaki apatii i wyraźnego osłabienia. O pogarszającym się stanie świadczą sztywniejące mięśnie oraz spowolnienie bicia serca i tempa oddechu. Finalnie czworonóg nie reaguje na bodźce, a jego życie jest w niebezpieczeństwie.

Co robić, gdy podejrzewasz wyziębienie u psa?

Pierwsze objawy hipotermii można odwrócić – trzeba wrócić do ciepłego pomieszczenia i ogrzać psa kocem. Znaczniejszy spadek temperatury można korygować poprzez zastosowanie termoforu (może to być butelka wypełniona ciepłą wodą), który umieszczamy w pobliżu psa. Nie stosuj poduszek grzewczych, ponieważ łatwo poparzyć skórę pupila!

Zawsze wskazane jest zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii na obserwację i leczenie. Ciężka hipotermia wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

Odmrożenia u psa – wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat

Odmrożenia związane są z uszkodzeniem tkanek ciała. Powstają one podczas zwężenia naczyń krwionośnych, kiedy organizm stara się zapewnić dopływ krwi do najważniejszych narządów.
W konsekwencji najbardziej wrażliwe na odmrożenia stają się dystalne części ciała, czyli np. uszy, łapy oraz ogon.

Cały artykuł przeczytasz w zimowym numerze Pets Style!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz