fbpx

Wakacje z psem! Razem czy osobno?

Czas czytania: 4 minuty

Planując wakacyjny urlop, bardzo często nasze plany układamy „pod psa”. Bywa tak, że część urlopu spędzamy wspólnie z pupilem, a część pies spędza z naszą rodziną, znajomymi albo w hotelu dla psów. Decyzja najczęściej zależy od kilku czynników, takich jak wiek psa, jego kondycja zdrowotna, przyzwyczajenia, ale też od naszych możliwości związanych ze wspólnym podróżowaniem.

Idąc dalej tropem rodzinnych wakacji z psem – na wy­poczynek najczęściej wybieramy miasto, hotel i infrastrukturę ze względu na możliwości przebywania wspólnie z czworono­giem. Niebagatelne znaczenie ma bliskość i dostęp do terenów zielonych czy bezpieczny teren w obrębie hotelu lub miejsca, w którym wypoczywamy.

Najważniejszą informacją dla osób planujących urlop z psem jest jednak: czy właściciel miejsca, w którym chcemy się zatrzymać, wyraża zgodę na pobyt razem ze zwierzęciem.

Niestety, różnie to jeszcze bywa. Niektórzy absolutnie nie zgadzają się na przyjazd z psem. Inni proponują oddzielny budynek z wydzielonym miejscem dla zwierzaka. Na szczęście są i tacy, u których psy są mile widziane. W takich obiektach właściciele zazwyczaj pobierają dodatkową opłatę za psa.

Warto to sprawdzić, zanim wyruszymy na wspólne wakacje, żeby być przygotowanym na ewentualne dodatko­we koszty!

Przygotowanie do podróży z psem

Spokój i bezpieczeństwo

Nie każdy pies uwielbia podróżować. Niektóre boją się samochodu czy innych środków transportu. Wypracowanie pozytywnych skojarzeń zazwyczaj zajmuje dużo czasu, więc nie można czekać z tym do ostatniej chwili.

Jeżeli pies przejawia lęk przed podróżowaniem, a cza­su na pracę już nie ma, lepiej zastanowić się, czy nie zostawić psa pod opieką kogoś zaufanego lub w sprawdzonym psim ho­telu. Pochopne decyzje mogą czasem popsuć wakacyjny wy­jazd. Zachowanie psa podczas podróży zależy od tego, czy był on nauczony spokojnego podróżowania i czy lubi takie wypra­wy.

Kolejna sprawa to komfort psa oraz bezpieczeństwo – zarówno jego, jak i pozostałych osób podróżujących w samo­chodzie czy innym środku transportu. Pies powinien mieć moż­liwość wygodnie się położyć.

Pamiętajcie, aby nie przegrzewać psa i pod żadnym pozorem nie zostawiać go w zamkniętym samochodzie! To zagraża jego zdrowiu i życiu, szczególnie w okresach upałów, gdy wnętrze samochodu nagrzewa się błyskawicznie.

Transport psa może się odbywać w przystosowanym do tego, odpowiednio dobranym kontenerze, klatce czy torbie. Może również podróżować na siedzeniu czy w bagażniku. Jeżeli przewozicie psa na siedzeniach, zaopatrzcie się w matę samo­chodową, którą zakłada się za zagłówki przednich i tylnych fo­teli. Pies powinien być też przypięty pasami. Tak zabezpieczony pupil podczas hamowania na pewno nie spadnie z kanapy. Bar­dzo niebezpieczne jest przewożenie psa na kolanach (zwłaszcza kierowcy) lub na tylnej półce samochodu. Zagraża to zdrowiu i życiu kierowcy oraz pasażerów, a w konsekwencji także in­nych użytkowników drogi.

Pamiętajcie o przyzwyczajeniu psa do tego typu za­bezpieczeń i formy transportu z odpowiednim dla każdego psa wyprzedzeniem czasowym.

Psy swobodnie wędrujące podczas podróży po samo­chodzie stanowią zagrożenie, ponieważ dodatkowo dekoncen­trują kierowcę!

Przerwy i zasady bezpieczeństwa

Na postój wybierajcie bezpieczne miejsca, z dala od ulicy. Koniecznie z terenem zielonym, gdzie pies będzie mógł zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne.

Pamiętajcie! W czasie postojów zawsze trzymajcie psa na smy­czy. Jesteście w nowym terenie i pies może mieć ochotę, by zwiedzić go na własną łapę.

Uważajcie przy wypuszczaniu psa z samochodu! Jeże­li pies zna komendy, zastosujcie „siad” lub „zostań”. Przypnijcie smycz i trzymając ją, otwórzcie drzwi samochodu i dopiero po­zwólcie psu WYJŚĆ (NIE WYSKOCZYĆ) z samochodu.

Zadbajcie o to, by podczas postoju pies się napił. Podawajcie małe ilości wody, zgodnie z zasadą: mniej, a czę­ściej. Jeżeli podróż trwa długo i zbliża się pora karmienia pupila, dobrze zgrać posiłek pupila z tym dla całej rodziny, pamiętając, że pies nie powinien podróżować bezpośrednio po jedzeniu.

W przypadku szczeniaka koniecznie trzeba odczekać i zrobić spacer fizjologiczny. Również postoje powinny być częstsze, gdy podróżujecie ze szczeniakiem lub starszym psem.

Klimatyzacja i otwarte szyby

Gdy w czasie podróży upały dają się we znaki, chętnie włączamy klimatyzację. Korzystając z niej, miejcie na uwadze rozsądne różnice pomiędzy temperaturą na zewnątrz a w środku pojazdu.

Niektóre psy układają się przy wylotach chłodnego powietrza. Jak to na nie działa? Oczywiście przynosi im ulgę w gorące dni, jednak stanowi również zagrożenie. Psy po takich podróżach często chorują – zapadają na nieżyty, a nawet stany zapalne górnych dróg oddechowych.

A jak sprawy się mają z opuszczonymi szybami pod­czas jazdy? Niektóre osobniki uwielbiają wręcz podróżować z głową poza samochodem. Inne wychylają się nawet do poło­wy. Każdy rodzaj wychylania się psa przez okno stanowi zagro­żenie dla jego życia i zdrowia.

Nie wolno dopuszczać, aby pies wychylał się przez opuszczoną szybę, bo w trakcie gwałtownego manewru kie­rowcy czy na ostrym zakręcie może wypaść!

Jeżeli chcecie podróżować z opuszczoną szybą, to zadbajcie o to, by pies nie mógł się przez nią wydostać. Pomoc­ne mogą okazać się specjalne kratki montowane w szybach drzwi samochodu, uniemożliwiające wydostanie się psa na zewnątrz. Pamiętajcie, najważniejszy jest rozsądek.

autor: Katarzyna Bargiełowska, behawiorystka, trener

Cały artykuł w letnim numerze Pets Style – czytaj więcej

Przeczytaj również

Zostaw komentarz