Home Pies Wyżeł weimarski – wszystko o rasie

Wyżeł weimarski – wszystko o rasie

Wyżeł weimarski jest przedstawicielem wyżłów kontynentalnych. Szlachetny w wyrazie, rosły i muskularny, pracowity i bardzo energiczny. Łączy w sobie talenty charakterystyczne dla wszechstronnego psa myśliwskiego z elegancją psa salonowego. Nie jest mu obca też pewna doza instynktów obrończych. Występuje w dwóch odmianach szaty: krótkowłosej i długowłosej. Jak wszystkie wyżły podlega próbom pracy.

Jak wygląda wyżeł weimarski

Pies o szlachetnej, suchej głowie. Jego kufa jest długa, sprawiająca wrażenie kanciastej, fafle umiarkowanie obfite, zgryz nożycowy, uzębienie kompletne. Uszy wyżła weimarskiego są szerokie i długie, sięgają do kącików warg, są osadzone wysoko, a w stanie czujności skierowane do przodu. Wyżeł weimarski ma okrągłe oczy, osadzone nieco skośnie, w kolorze  bursztynowym (we wszystkich odcieniach). Grzbiet psa tej rasy jest długi i umięśniony, a kończyny proste, ustawione i prowadzone równolegle.

Reklama

W ruchu wyżeł weimarski prezentuje się dostojnie, ma wydajny, płynny kłus, jest zwrotny i szybki. Jego ogon jest prosty, średniej długości, osadzony niżej niż u innych wyżłów.

Odmiana krótkowłosa i długowłosa może występować z podszerstkiem lub bez podszerstka. Wyżeł weimarski krótkowłosy ma mocną, bardzo gęstą sierść przylegającą do skóry. U wyżła długowłosego sierść jest miękka, długa, prosta lub pofalowana o długości 3–5 cm, na piersiach, pod szyją, na ogonie nieco dłuższa. Spotyka się również odmianę stockhaar, o pośredniej długości włosa, u której występuje gęsty, dobrze przylegający podszerstek, umiarkowanie wykształcone pióra i portki.

Wszystkie wyżły weimarskie są umaszczone jednolicie w różnych odcieniach szarości:

  • sarnim,
  • mysim,
  • srebrnoszarym.

Niewielka biała plamka dopuszczalna jest na piersi i na końcówkach łap.

Wyżeł weimarski ma mocną, muskularną budowę o prostokątnej sylwetce w proporcjach 12 : 11.

  • wysokość w kłębie psa: 59–70 cm, waga: 30–40 kg,
  • wysokość w kłębie suki: 57–65 cm, waga: 25–35 kg.

Wyżeł weimarski to pies o szlachetny, rosły i muskularny i pracowity.

Wyżeł weimarski – szczeniak

Szczeniak wyżła weimarskiego to wyjątkowo aktywny pies: skoczny, radosny, chętny do kontaktu z ludźmi i psami, ale mocno chaotyczny w wyrażaniu emocji. Pies tej rasy wymaga socjalizacji i szkolenia. Jednak w pierwszych miesiącach życia ma spore kłopoty ze skupieniem uwagi na dłużej niż minutę. Ogromna cierpliwość i spokój opiekuna pozwolą na szybsze opanowanie żywiołowości młodego wyżełka. Natomiast spokojne, systematyczne ćwiczenia robione małymi kroczkami oraz pozytywna zabawa z psem przynoszą znakomite rezultaty szkoleniowe, którymi właściciel będzie się cieszył przez całe dorosłe życie psa.

Ile żyje wyżeł weimarski

Długość życia wyżła weimarskiego wynosi 10–12 lat.

Wyżeł weimarski – zdrowie

Wyżeł weimarski odznacza się dobrym zdrowiem. Sporadycznie występuje u psów tej rasy dwurzędowość rzęs, wnętrostwo i mastocytoma.

Charakter wyżła weimarskiego

Wyżeł weimarski to wszechstronnym pies myśliwski. Odznacza się niezależnością, ale po odpowiednim treningu jest karny i posłuszny. Jest też wytrwały i cięty, szczególnie na inne zwierzęta. Wyżeł weimarski ma silny instynkt łowiecki, dlatego świetnie sprawdza się w rękach doświadczonego myśliwego. Dobrze odnajduje się w roli stróża domu. Wymaga spokojnego, zdecydowanego przewodnika, który zapewni psu odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Weimar to jeden z ostrzejszych wyżłów! W porównaniu z seterami ma znacznie silniejsze popędy i większą ciętość.

Często pada ofiarą swej oryginalnej urody, błyszcząca sierść w unikalnym kolorze zachęca ludzi do zakupu pięknego, szlachetnego psa. Nie nadaje się on jednak do roli spokojnego kanapowca i z pewnością rozczaruje nabywcę nieświadomego cech rasy.

Wyżeł weimarski – zalety

  • aktywny,
  • wytrwały,
  • wierny,
  • zdrowy,
  • podatny na szkolenie.

Wyżeł weimarski – wady

  • długo dojrzewający psychicznie,
  • bardzo żywiołowy,
  • źle znoszący bezczynność,
  • cięty.

Wyżeł weimarski w rodzinie

Wyżeł weimarski, który ma pełnić funkcję psa rodzinnego, musi prezentować spokojniejszą naturę, dlatego należy wybrać odpowiedniego osobnika. Typowy weimar to pies jednego pana, wierny towarzysz polowania lub innych aktywności. Jest wytrwały i silny.

Dzieci a wyżeł weimarski

Wyżeł weimarski nie za bardzo nadaje się do rodziny z małymi dziećmi jako pies towarzyszący. Jest energiczny i duży, żywiołowo okazuje emocje, skacze na człowieka, szczególnie w okresie młodości, kiedy buzują w nim emocje. Wymaga dużo czasu na trening. Oczywiście sporo zależy od podejścia i świadomości właścicieli. Weimar w rękach doświadczonego, dobrego przewodnika sprawdzi się w każdej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że to pies myśliwski, który w funkcji psa rodzinnego ma trudność z zaspokojeniem naturalnych instynktów i potrzeb.

Dla kogo wyżeł weimarski?

Wyżeł weimarski to przede wszystkim pies dla myśliwych. Jego uroda przyciąga jednak szersze rzesze amatorów tej okazałej rasy i wiele wyżłów trafia do domów jako pies towarzyszący. Większość weimarów sprawdza się w tej roli, szczególnie u osób aktywnych, które zapewniają psu dużą dawkę ruchu i poświęcają czas na szkolenie swojego pupila.

Wyżeł weimarski to przede wszystkim pies dla myśliwych.

Żywienie wyżła weimarskiego

Wybierając karmę dla wyżła weimarskiego, zwróć uwagę na jego wiek, kondycję oraz poziom aktywności. Pamiętaj, że u rosnących psów dawka żywieniowa zmienia się co około 2 tygodni wraz ze zmianą ich masy ciała. Karmę dla szczeniąt stosuj aż do ukończenia wzrostu, czyli mniej więcej do 15–18 miesiąca życia wyżła.

Karma dla dorosłych i aktywnych psów, jakimi są wyżły weimarskie, musi cechować się:

  • odpowiednio wysokim poziomem tłuszczów,
  • wysoką zawartością białka,
  • dodatkiem wszystkich niezbędnych makro- i mikroelementów.

Dla dorosłych psów marka Farmina oferuje doskonałe receptury pełne mięsa i z dodatkiem funkcjonalnych warzyw, owoców i ziół, które zwiększają również smakowitość karmy. Podając psu N&D Pumpkin z jagnięciną, dynią i jagodami, dostarczysz mu aż 96% białek pochodzenia zwierzęcego, dużą dawkę antyoksydantów oraz zdrową porcję błonnika. Poszukujesz bardziej nietypowych źródeł białka? Rozważ karmę N&D Prime z dzikiem oraz jabłkami. To pełnoporcjowa karma, która bazuje na włoskiej dziczyźnie i nie zawiera zbóż ani konserwantów. W ofercie marki znajdziesz także smakowitą karmę na bazie ryb. N&D Ocean to połączenie łososia, dorsza oraz melona kantalupa.

Do żywienia zwierząt należy podchodzić z dużą świadomością ich potrzeb. Jeżeli nie jesteś pewien, jak dobrać karmę lub jej codzienne porcje, skorzystaj z bezpłatnej pomocy konsultantek żywieniowych Farminy. Po krótkim wywiadzie specjalista będzie w stanie dobrać odpowiednią karmę dla Twojego pupila, a także obliczyć jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne czy przygotować krzywą wzrostu zwierzęcia. Konsultant odpowie również na wszelkie nurtujące pytania na temat żywienia i zdrowia zwierząt.

Weimar łączy w sobie talenty psa myśliwskiego z elegancją psa salonowego.

Pielęgnacja i akcesoria

Sierść weimara nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, u odmiany długowłosej należy poświęcić więcej czasu na wyczesywanie.

Wyżeł weimarski – cena

Pies tej rasy kosztuje od 4000–6000 zł, zależnie od pochodzenia i renomy hodowli. Uczulamy przyszłych nabywców, aby sprawdzali dokładnie przynależność hodowcy do legalnego stowarzyszenia kynologicznego. W Polsce jedynym stowarzyszeniem uznawanym na całym świecie jest Związek Kynologiczny w Polsce. Cena psa może być wyższa, ale daje pewność czystości rasy i spełnienia wszelkich wymogów hodowlanych ZKwP.

Historia rasy

Historia hodowli wyżła weimarskiego czystej krwi została zapoczątkowana przez myśliwych z rejonu Turyngii i Weimaru w 1880 roku. Na wystawie w Berlinie pokazano 14 wyżłów i rozpoczęto planową selekcję pod kątem cech użytkowych i anatomicznych. Pierwszy klub rasy powstał w 1897 roku. Pierwsza wojna światowa doprowadziła do upadku rasy, jednak dzięki determinacji hodowców odtworzono ją pod hasłem „arystokrata w świecie wyżłów”. Weimar jako jedyny spośród wyżłów pełnił funkcje psa myśliwskiego, stróżującego, obronnego i był wykorzystywany w policji.

Od początku istnienia rasy rodziły się szczenięta o nietypowej dłuższej sierści. Początkowo były one bezwzględnie eliminowane z hodowli, jednak pewien myśliwy z Austrii zachwycił się urodą długowłosych weimarów i doprowadził do uznania odmiany długowłosej przez FCI w 1935 roku oraz rozwoju hodowli w Austrii. Tym człowiekiem był Ludwig von Merey von Kapos Mere – pseudonim Hegendorf.

Mimo zatwierdzenia przez FCI w Niemczech typ długowłosy był wykluczany z hodowli aż do1963 roku.

W miotach rodziły się także szczenięta szorstkowłose, które nie znalazły uznania w oczach niemieckich hodowców. Na szczęście zostały zauważone i docenione przez myśliwych w Czechach i na Słowacji, co przyczyniło się do rozwoju rasy słowacki wyżeł szorstkowłosy.

Wyżeł weimarski odznacza się dobrym zdrowiem.

Wyżeł weimarski – ciekawostki

Pierwszą wzmiankę o wyżle weimarskim znajdujemy na obrazie Antoona van Dycka „Prinz Rupert von der Pfalz” z 1631 roku. Widnieje na nim srebrzysty pies z białą plamką na piersi. Dowodzi to istnienia mutacji genetycznej rozjaśniającej pigment włosa i skóry już w XVII wieku.

Mutacja genu oznaczanego literą D powoduje rozjaśnienie czarnego koloru do szarosrebrzystego, natomiast brązowego do szarobeżowego, w różnych odcieniach. Wszystkie osobniki mają recesywne allele: dd.

Imię dla wyżła weimarskiego

Imiona dla psa: Baron, Bystry, Kamuflaż, Popiel, Szarak, Sztucer, Śmigły, Świt.

Imiona dla suki: Aksamitka, Amunicja, Luneta, Mgła, Rosa, Strzała, Szara, Zjawa.

Klasyfikacja FCI – wyżeł weimarski

  • Grupa: VII Wyżły
  • Sekcja 1: wyżły kontynentalne
  • Numer wzorca: 99 FCI

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.