fbpx

Żywienie szczeniąt – co musisz wiedzieć

Czas czytania: 4 minuty

Dowiedz się, kiedy można podawać psom pokarm stały i ile razy dziennie karmić szczeniaka. Sprawdź, jak i czym karmić szczenięta. 

Jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniaka powinna zawierać przynajmniej 25% białka, w tym około 9,5% białka pochodzenia zwierzęcego. Musi się też charakteryzować strawnością powyżej 80%, wysoką wartością biologiczną i kalorycznością, która będzie w stanie zaspokoić potrzeby psów rosnących.

Kaloryczność karmy dla szczeniąt jest większa w porównaniu do tej dla psów dorosłych. Co ważne, karma dla szczeniąt nie powinna zawierać za dużo węglowodanów, ponieważ ich nadmiar w diecie malucha może być przyczyną niedostatecznego przyswajania białka, co prowadzi do zaburzeń wzrostu.

 • Dobra karma dla szczeniaka powinna być bogatym źródłem:

kwasów omega-6 i omega-3 – korzystnie wpływają na rozwój układu nerwowego oraz zdrowie skóry;

argininy – aminokwasu, który wspomaga pracę układu immunologicznego, jest także jednym z wielu czynników regulujących gospodarkę hormonalną;

wapnia i fosforu – pierwiastków, które odgrywają ważną rolę w rozwoju układu kostnego. Dodatek wapnia dla psów ras miniaturowych, małych i średnich powinien wynosić około 0,7–1,7% w suchej masie, a dla psów dużych i olbrzymich około 0,7–1,2%. Zawartość fosforu powinna wynosić około 1% w suchej masie produktu.

Jak karmić szczeniaka

 • Jedzenie dla szczeniąt do 3 tygodnia życia

Szczenięta w tym wieku powinny być żywione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Oczywiście są sytuacje, w których nie jest to możliwe – np. gdy suka osieroci młode, nie będzie zainteresowana ich karmieniem lub z przyczyn fizjologicznych nie będzie w stanie wykarmić całego potomstwa.

W takich przypadkach należy znaleźć matkę zastępczą, czyli sukę w laktacji, która będzie w stanie wykarmić młode, można też karmić szczenięta preparatami mlekozastępczymi.

Mleko krowie czy kozie jest nieodpowiednie dla szczeniąt, ponieważ nie zaspokoi ich wszystkich potrzeb żywieniowych. Tylko preparat mlekozastępczy dla szczeniąt zawiera lipidy, białka i węglowodany w odpowiedniej dla młodych psów proporcji.

 • Jedzenie dla szczeniąt między 3 a 8 tygodniem życia

Młode powyżej 3 tygodnia życia zaczynają intensywnie interesować się otoczeniem, w którym się znajdują. Ich zmysły się wyostrzają, dlatego nic dziwnego, że aromatyczne jedzenie w misce zwróci ich uwagę. Oczywiście podstawą ich diety wciąż powinno być mleko mamy lub preparat mlekozastępczy dla szczeniąt.

Maluchy mogą początkowo być bardziej zainteresowane zabawą wokół lub nawet w misce z jedzeniem niż samym pokarmem. Jest to jak najbardziej normalne, ale szybko się zmieni.

„Szczenięta między 6 a 8 tygodniem życia powinny umieć jeść samodzielnie”, ponieważ właśnie w tym okresie suka przestaje karmić swoje potomstwo”

Staraj się nie przyzwyczajać pupila tylko do jednego rodzaju i smaku karmy. Staraj się uczyć go jeść pokarm o różnorodnej strukturze. Wszystkie nowości w jadłospisie malucha wprowadzaj stopniowo. Podawaj mu małe porcje nowych karm i codziennie stopniowo zwiększaj ich udział, eliminując tym samym te poprzednie.

 • Jedzenie dla szczeniąt powyżej 6–8 tygodnia życia

Szczenięta w tym wieku tracą odruch ssania, dlatego młode przestają interesować się ssaniem mleka matki i wolą jeść stały pokarm.

Jak często karmić szczeniaka

 • Szczenięta do 3 tygodnia życia

Psów w tym wieku nie trzeba karmić, jeśli młode są karmione przez matkę i systematycznie przybierają na wadze. W przypadku karmienia szczeniąt preparatem mlekozastępczym należy postępować zgodnie z instrukcją producenta podaną na opakowaniu danego produktu.

 • Szczenięta między 3 a 8 tygodniem życia

Trudno jest dokładnie wyliczyć, jak często i jaką porcję podawać szczeniętom w tym wieku, bo podstawą ich diety wciąż jest mleko mamy lub preparat mlekozastępczy. Stały pokarm należy podawać maluchom kilka razy dziennie. Najprawdopodobniej nie będą zjadać zawartości miseczek do końca, dlatego być może będziesz musiał na początku wyrzucać mokrą karmę, która np. przez 2–3 godziny w misce zdążyła już obeschnąć i stracić swój wcześniejszy aromat.

 • Szczenięta między 6 a 8 tygodniem życia

Maluchy w tym wieku powinny być karmione 4–5 razy dziennie.

 • Szczenięta od 8 tygodnia do 6 miesiąca życia

Szczenięta należy karmić 3–4 razy w ciągu doby.

 • Szczenięta między 6 a 7 miesiącem życia

Czworonogi w tym wieku karmimy 2–3 razy w ciągu doby.

 • Szczenięta powyżej 7 miesiąca życia

Psy można już karmić 1–2 razy dziennie. Dotyczy to psów ras małych i średnich. Nie zaleca się jednak karmić psów ras olbrzymich i dużych tylko jeden raz w ciągu dnia. Zjedzenie dużej ilości pokarmu na raz sprzyja skrętowi żołądka, a na to schorzenie szczególnie narażone są duże psy. Lepiej podawać im mniejsze porcje jedzenia, ale np. 2–4 razy dziennie lub rzadziej, jeśli lekarz weterynarii tak zalecił.

W dalszej części artykułu dowiesz się:

 • Jak podawać karmę dla szczeniaka i jak ją przechowywać
 • Pierwsze jedzenie dla szczeniaka – jak wybrać najlepsze
 • Kiedy przejść na karmę dla psów dorosłych
 • Co zrobić z niezjedzoną karmą dla szczeniaka lub kotka
 • Czy trzeba suplementować dietę młodych zwierząt?

 autor: lek. wet. Natalia Ciszewska

Czytaj: str. 36-41

Przeczytaj również

Zostaw komentarz