Wiosna w oczku wodnym: przygotowanie i pierwsze prace

Jak każdej wiosny nasz ogród potrzebuje odpowiedniego przygotowania do kolejnego sezonu. Prace przygotowawcze, porządki nie mogą również ominąć oczka wodnego. Należycie przygotowany zbiornik pozwoli na łatwiejsze utrzymanie czystej i klarownej wody w ciągu całego sezonu. Aby utrzymać piękną, czystą wodę, bezwzględnie musimy odpowiednio przygotować do sezonu system filtracyjny, czyli pompę, filtr i lampę UV-C. Każde oczko wodne wymaga zewnętrznego systemu filtracyjnego opartego na mechaniczno-biologicznym oczyszczaniu wody. Filtracja w oczkach wodnych związana jest w głównej mierze z biologicznym oczyszczaniem. Za te procesy odpowiadają bakterie, które rozwijają się w wodzie. Jednak dopiero zainstalowanie w oczku wodnym filtra zapewni optymalną ilość bakterii potrzebnych dla uzyskania czystej, klarownej wody. Dlatego też wiosną, przed rozpoczęciem sezonu, trzeba zrobić wszystko, aby rozwój bakterii w wodzie był jak najszybszy.

Jak to zrobić? Pamiętajmy, system filtracyjny dobieramy do objętości wody i do stopnia zarybienia (według tabeli doboru producenta)! I najważniejsze, oczko wodne to zamknięty ekosystem, zabezpieczony przed dostawaniem się wody z trawnika, okolicznych ścieżek czy dachu. Stosując się do tych wskazówek, będziecie mogli cieszyć się przejrzystą wodą i pięknym oczkiem przez cały rok. Nasze prace zaczynamy od przygotowania systemu filtracyjnego.


Filtr – wymaga dokładnego wyczyszczenia, przede wszystkim zespołu filtracyjnego wewnątrz filtra. Najczęściej w jego skład wchodzą gąbki filtracyjne, które należy dokładnie wypłukać i oczyścić z widocznych zabrudzeń (glonów, resztek roślin, mułu czy odchodów ryb). Do czyszczenia gąbek nie wolno używać żadnych detergentów. Wystarczy dokładnie je wypłukać. Jeżeli filtr jest wyposażony w środki absorbujące fosforany (czyli główną pożywkę glonów), również powinniśmy je wymienić. W ten sposób zabezpieczymy nasze oczko wodne przed intensywnym wzrostem glonów nitkowatych.


Lampa UV-C – światło UV zapobiega powstawaniu glonów lub eliminuje efekt zielonej wody w oczku. Każdy żarnik UV ma ograniczoną żywotność, zazwyczaj około 8000 roboczogodzin, więc wystarcza na mniej więcej 1 – 1,5 sezonu. Aby nie przeoczyć terminu wymiany żarnika UV, rekomenduje się jego wymianę na początku każdego sezonu, czyli najlepiej na wiosnę. Najlepiej wybierać lampy wyposażone w funkcję automatycznego oczyszczania, pozwoli to zapewnić idealne naświetlenie oczka światłem UV.

Pompa – sercem każdej pompy, czy to służącej do dostarczenia wody do filtra, czy na kaskadę lub wodospad, jest wirnik. Czyszczenie wirnika w pompie to bardzo prosta czynność (na pewno opisana w instrukcji użytkowania pompy), która potrafi przedłużyć żywotność urządzenia i zapewnić odpowiedni przepływ wody do filtra. Kolejnym etapem jest właściwe przygotowanie samego oczka wodnego. Na wstępie przycinamy przybrzeżne rośliny wodne
do poziomu lustra wody i pozbywamy się ze zbiornika obumarłych części roślin, glonów i innych zabrudzeń powierzchniowych. Bardzo łatwo możemy to wykonać dzięki specjalnym odkurzaczom do oczek wodnych. Pomagają one w szybki sposób pozbyć się nawet szlamu i mułu, który powstał w czasie, gdy system filtracyjny nie pracował. Pamiętajmy, aby rośliny
przycinać na początku każdego sezonu, ponieważ dzięki roślinom ułatwimy wymianę gazową w zbiorniku w czasie zimy. Taki zabieg pozwoli na dostarczenie do wody w czasie zimy drogocennego dla ryb tlenu.

Zalecana jest również podmiana wody w granicach 10 – 20 procent objętości oraz uzupełnienie jej do maksymalnego, wymaganego poziomu. Najlepszą wodą do tego typu uzupełnień jest woda wodociągowa. Dobrą praktyką jest również sprawdzenie
poziomu pH oraz KH (twardość węglanowa). Odpowiedni poziom pH w oczku wodnym nie powinien przekraczać wartości między 7,5 – 8,5, natomiast poziom KH nie powinien być większy niż 5 w skali niemieckiej. Takie parametry pozwalają na najlepszą filtrację i samooczyszczanie się wody. Z dużą dokładnością i bardzo szybko możemy zmierzyć wymagane parametry dzięki dostępnym na rynku paskom lakmusowym. W tak idealnie przygotowanym oczku wodnym i gdy temperatura wody wyniesie minimum dziesięć stopni Celsjusza, możemy włączyć system filtracyjny. Dopiero w takiej temperaturze zaczyna działać filtracja biologiczna. Bakterie odpowiedzialne za oczyszczanie wody zaczynają się intensywnie rozwijać. Aby zapewnić czystą i klarowną wodę, filtracja musi pracować 24 godziny na dobę bez przerw, do momentu, gdy temperatura wody spadnie poniżej wymaganych dziesięciu stopni Celsjusza (najczęściej późną jesienią). By zapewnić bardziej efektywny rozwój bakterii filtracyjnych, możemy również na wiosnę zastosować starter bakteryjny. Dawka startera musi być odpowiednia do objętości wody w naszym zbiorniku. Starter bakteryjny, trzy czwarte wymaganej dawki, aplikujemy bezpośrednio na gąbki filtra, pozostałą jedną czwartą – bezpośrednio do wody. W tym czasie trzeba wyłączyć lampę UV-C przynajmniej na 48 godzin. Po mniej więcej siedmiu dniach filtracja wody będzie działać swoją pełną mocą.

Tak przygotowane oczko wodne zapewni przede wszystkim czystą i zdrową wodę dla jego mieszkańców przez cały sezon. Dostarczy również niezapomnianych wrażeń i będzie przyjemnym miejscem relaksu dla jego właścicieli. Pamiętajmy, odpowiednie
przygotowanie oczka wodnego wiosną jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania jego ekosystemu, pozwoli nam również zaoszczędzić dodatkowych nakładów pracy i pieniędzy w ciągu roku.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz