Home Aktualności W toruńskim zoo urodziły się taraje

W toruńskim zoo urodziły się taraje

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu z radością ogłosił narodziny młodych tarajów. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce i drugie na świecie w ciągu ostatniego roku.

Pierwsze narodziny tarajów w Polsce

27 lutego tego roku na świat przyszły cztery taraje. Niestety, najmniejsze z nich nie przeżyło, co jest zjawiskiem częstym przy licznych miotach. Zazwyczaj taraje rodzą 1-2 młode, więc mnoga ciąża jest rzadkością.

Reklama

Taraje w polskich ogrodach zoologicznych

W przeszłości taraje były rzadko spotykane w polskich zoo, a mimo że były prezentowane w Łodzi i Poznaniu, nigdy nie udało się ich rozmnożyć. Po latach starań i decyzji koordynatora programu hodowlanego, toruński ogród zoobotaniczny otrzymał szansę na udział w projekcie ochrony tego zagrożonego gatunku.

taraje

Łączenie tarajów

W 2020 roku z monachijskiego zoo do Torunia przybyło roczne rodzeństwo: Tim i Tommy. Tommy, będący bardziej odważny, został przesłany do zoo w Talinie w ramach programu EEP, podczas gdy do Tima dołączyła młoda samica z zoo w Decinie (Czechy) 18 lipca 2023. Na początku przebywali na sąsiednich wybiegach, co umożliwiło im stopniowe poznawanie. Ich wspólne życie na jednym wybiegu rozpoczęło się między sierpniem a wrześniem. Połączenie to było trudne i obarczone ryzykiem agresji. Pod czujnym okiem opiekunów, 11 października para spędziła razem noc. Pierwsze sygnały rui zaobserwowano w grudniu, a w lutym pojawiły się efekty.

Populacja tarajów na świecie

Taraje to jedne z najmniej znanych kotów, a ich populacja w dzikiej przyrodzie szybko maleje. Na całym świecie w zoo żyje 145 tarajów, w tym tylko 57 w Europie. W ogrodach zoologicznych rozmnażają się rzadko, jak pokazuje liczba narodzin. W zeszłym roku urodziło się zaledwie sześć kociąt – cztery w Toruniu i dwa w zoo Songkhla w Tajlandii.

Informacja dla odwiedzających

Aby zapewnić samicy spokój podczas opieki nad młodymi, wybieg z tarajami będzie na jakiś czas zamknięty dla publiczności.

Źródło zdjęć: Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.