Home KotCiekawostki o kotach Ile żyją koty? Jaka jest średnia długość życia kota?

Ile żyją koty? Jaka jest średnia długość życia kota?

Ile żyją koty? Gdyby to pytanie padło w teleturnieju, odpowiedź nie byłaby wcale prosta. Bo chociaż jesteśmy w stanie podać przybliżoną średnią długość życia kota, to jednak zależy ona od wielu różnych czynników. Szczegóły na temat tego, ile lat żyją koty i jakie czynniki wpływają na długość życia kota, znajdziecie poniżej.

Każdy kot ma swój rytm życia. Niektóre wychodzą na zewnątrz, inne spędzają całe życie w domu. Jedne polują, inne niekoniecznie. To, jaki styl życia prowadzi Twój kot, a także to, jak o niego dbasz, z pewnością zaważy na długości jego życia.

Reklama
ile żyją koty

Jak długo żyją koty, czyli jaka jest średnia długość życia kota?

Za średnią długość życia kota uważa się 14–17 lat. To jednak tylko liczby, bo zdarzają się przypadki długowiecznych kotów. Rekordzistką była Creme Puff, kotka z Teksasu, która dożyła 38 lat. Co ciekawe, jej przybrana siostra, kotka rasy sfinks z tego samego domu, żyła 34 lata. Znany jest też kocur Puss z Anglii – odszedł on w wieku 36 lat.

Średnia długość życia kota, podobnie jak ma to miejsce w populacji ludzi, z czasem się wydłuża. Kilkanaście lat temu koty żyły średnio 10–12 lat. Skąd ta zmiana? Nie tylko w medycynie obserwujemy znaczny postęp. Podobnie jest w weterynarii. Szybciej wykrywamy choroby, znamy więcej leków i wreszcie lepiej radzimy sobie z różnymi problemami zdrowotnymi.

Średnia długość życia kota to 14-17 lat.

Ile żyją koty? Od czego zależy długość życia kotów? Najważniejsze czynniki

Istnieją różne czynniki mające wpływ na długość życia kota. Możemy je podzielić na dwie kategorie: czynniki zewnętrzne (takie, na które nie mamy żadnego wpływu) i czynniki zależne od nas.

Oto zestawienie czynników mających wpływ na długość życia kota:

Czynniki zewnętrzne:

 • rasa kota,
 • choroby genetyczne, genetyka,
 • postęp w weterynarii.

Czynniki zależne od nas:

 • styl życia (czy kot jest wychodzący, czy niewychodzący),
 • sposób odżywiania (m.in. jakość karmy),
 • ilość poświęcanego czasu,
 • kastracja,
 • systematyczna opieka weterynaryjna.
ile żyją koty

Ile lat żyją koty poszczególnych ras?

Długość życia kotów uzależniona jest także od rasy. Ma to oczywiście także związek z genetyką. Niektóre rasy, przykładowo koty brytyjskie, są naprawdę długowieczne.

Która rasa żyje najdłużej, a która najkrócej? Poniżej podajemy średnie długości życia kotów różnych ras.

Rasy kotów a długość ich życia:

 • brytyjskie krótkowłose: od 13 do 20 lat,
 • syjamskie: od 15 do 20 lat,
 • tureckie angory: od 15 do 18 lat,
 • burmańskie: od 13 do 15 lat,
 • abisyńskie: od 9 do 15 lat,
 • bengalskie: od 10 do 16 lat,
 • maine coony: około 15 lat,
 • perskie: około 15 lat,
 • sfinks: od 13 do 15 lat,
 • rosyjskie niebieskie: od 13 do 20 lat,
 • manx: około 14 lat,
 • savannah: od 13 do 20 lat.

Pamiętaj, że to średnie wartości, bo rekordziści z tych ras żyli nawet ponad 30 lat.

A co z dachowcami i kotami domowymi? Ile lat żyją?

Koty nierasowe, tzw. koty domowe, żyją średnio od 14 do 17 lat. Tu wszystko zależy od genetyki, stylu życia i sposobu utrzymania.

Z kolei dachowce, będące kotami dziko żyjącymi, mają znacznie krótszą długość życia. Dlatego ośmioletni kot to już senior.

W przypadku wszystkich zwierząt osobniki żyjące na wolności mają mniejsze szanse na długowieczność. Powodem tego są różne niebezpieczeństwa czyhające w środowisku naturalnym, nieregularna dieta i brak możliwości leczenia w razie chorób.

Kotka z Teksasu dożyła 38 lat.

Ile żyją koty w domu, a ile żyją koty wychodzące?

To Ty podejmujesz decyzję, czy Twój kot będzie wychodził na zewnątrz, czy nie. I choć opinie ekspertów i kociarzy na ten temat są skrajnie różne, a dyskusje niejednokrotnie budzą emocje, to jednak styl życia kota ma wpływ na długość życia.

Kot wychodzący jest narażony na różnego rodzaju niebezpieczeństwa – może go przejechać samochód, zwierzak może się też czymś zatruć. Jedno jest pewne – kota wychodzącego nie upilnujesz, a czynników, które mogą skrócić mu życie, jest sporo.

ile żyją koty

Kot niewychodzący nie wpadnie wprawdzie pod samochód, ale jeśli zbytnio zasiedzi się w fotelu, a Ty nie dostarczysz mu odpowiedniej ilości ruchu, to może wystąpić u niego otyłość, która również skraca życie. Jak znaleźć złoty środek? Dbać o swojego pupila. Dostarczaj mu odpowiedniej ilości ruchu, zabieraj go ze sobą na wakacje, baw się z nim, a wówczas Twój kot będzie w dobrej formie i unikniesz u niego chorób spowodowanych otyłością.

Ile żyją koty wykastrowane?

Według weterynarzy kastracja kota – tak samo jak w przypadku psa – zmniejsza ryzyko wystąpienia pewnych chorób w podeszłym wieku. Oczywiście dla kota podeszły wiek zaczynamy liczyć od 7. lub nawet 12. roku życia, w zależności od rasy.

Według badań kastrowane koty żyją dwa razy dłużej niż niekastrowane. Kotki po kastracji żyją o jedną trzecią dłużej.

Długość życia kota. Co zrobić, żeby kot żył jak najdłużej?

Wiemy już, że to, jak długo będzie żył Twój kot, zależy od wielu czynników. Nie tylko od tego, jakiej jest rasy lub czy jest to dachowiec. Wiele zależy od warunków, jakie zapewnisz swojemu pupilowi. Kupuj więc wysokiej jakości karmę, bo sposób odżywiania ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia kota i tym samym wpływa na długość jego życia. Pamiętaj o regularnych kontrolach u lekarza weterynarii. A i to nie wszystko! Kot otoczony miłością to kot szczęśliwy, a jego szczęście i spokój również mogą wydłużyć mu życie.

Dbaj więc o swojego pupila jak najlepiej, a będziesz cieszyć się nim naprawdę długo.

Sprawdź też:

Ile żyje świnka morska?

Jak obliczyć wiek kota?

autor: Kinga Mierzwiak

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.