Home Pies Małe rasy psów – wszystko, co musisz wiedzieć o małych psach

Małe rasy psów – wszystko, co musisz wiedzieć o małych psach

Miłe, wesołe, do kochania i przytulania czy raczej uparte, wymagające, energiczne? Do towarzystwa, na kanapę czy do sportu lub do pracy (np. na polowania)? Małe rasy psów budzą zachwyt wielu ludzi i to właśnie one często są wybierane na czworonożnych członków rodziny. Jakie są psy małych ras, czyli fakty i mity na ich temat.

Nie ma chyba osoby, która oparłaby się urokowi małych piesków. Są kompaktowe, nie zajmują dużo miejsca, łato z nimi podróżować. A do tego niemal cały czas wyglądają, jakby były szczeniaczkami. Niestety wiele osób nie traktuje poważnie małych ras psów i często psy te stają się domową przytulanką.

Reklama
małe rasy psów, jamnik

Co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

Najpopularniejsze rasy psów małych – lista

Małe psy kojarzone są głównie z tymi do towarzystwa. Uważamy, że świetnie sprawdzą się w mieszkaniu i są dobre dla dzieci. Psy małych ras zajmują mało miejsca i nie potrzebują dużo ruchu. Są miłe i wesołe, a do tego uwielbiają, gdy nosimy je na rękach i przytulamy. Tylko czy tak jest na pewno? Wystarczy, że wczytasz się w ich pochodzenie, by dowiedzieć się, do czego zostały wyhodowane i jakie było ich główne zadanie.

Wśród przedstawicieli najmniejszych psów znajdziemy typowe psy „na kolana”. Ale w tej grupie są także psy hodowane do polowań, aportowania czy zaganiania. I o tym niestety często zapominamy.

Najpopularniejsze małe rasy psów:

  • pudel – małe psy tej rasy są bardzo żywiołowe i wesołe, a piękna sierść sprawia, że wyglądają bardzo uroczo,
  • chihuahua – zgodnie z klasyfikacją FCI są to pieski do towarzystwa oraz ozdobne, jednocześnie są bardzo inteligentne i nadają się do psich sportów,
  • cavalier king charles spaniel – wielkie oczy i przyjemna w dotyku sierść to cechy, które wyróżniają małe pieski tej rasy; są one również miłe i nie mają skłonności do agresji,
  • sheltie – owczarek szetlandzki to majestatyczny psiak, który chętnie trenują i współpracują z człowiekiem,
  • maltańczyk – śnieżniobiałe maltańczyki są psami żywotnymi i mądrymi oraz doskonale nadają się jako psy do towarzystwa,
  • shih tzu – ta rasa w typie jamnikowatych jest bardzo przyjazna, żwawa i inteligetna, jednocześnie te psiaki są typem kanapowców,
  • jack russell terrier – mimo uroczego i niewinnego wyglądy, małe psy tej rasy to prawdziwi łowcy; potrzebują dużo ruchu i treningu,
  • buldog francuski – urok i przyjazne usposobienie psów tej rasy sprawia, że mają wielu zwolenników; to łagodne i skore do zabawy psiaki, które wyróżniają się dużą inteligencją,
  • yorkshire terrier – popularne w Polsce psy małej rasy mają duży temperament, są wesołe, a jednocześnie zadziorne i odważne,
  • jamnik – rasa małych psów o wielkim serce, jamniki są energiczne, przyjacielsko nastawione do życia, chętne na pieszczoty, a także zadziorne i uparte,
  • west highland white terrier – ta rasa psów małych jest w pełni oddana swojemu opiekunowi, sympatyczna, dzielna i pewna siebie,
  • mops – małe psy rasy mops są niezwykle ufne, radosne i przyjacielskie, jednocześnie tryskają energią i chętnią uczą się nowych rzeczy,
  • chiński grzywacz – nietypowy wygląd tych psiaków ma wielu zwolenników; warto wiedzieć, że grzywacze są psami żywiołowymi, aktywnymi i posłusznymi,
  • charcik włoski – małe pieski tej rasy są kruche i delikatne, mocno przywiązują się do właściciela i źle znoszą samotność; ponadto są czułe, wrażliwe i towarzyskie,
  • szpic miniaturowy (pomeranian) – psy małe rasy pomeranian są ciepłe i towarzyskie, nie mają skłonności do agresji i uwielbiają bliskość człowieka.

Jaki jest najmniejszy pies na świecie?

Jedną z głównych zalet małych psów jest ich niewielki rozmiar, który sprawia, że są one wygodne w codziennym funkcjonowaniu. Nie potrzebują dużo miejsca, łatwo z nimi podróżować, a w razie potrzeby bez problemu można je wziąć na ręce. Popularność małych piesków sprawiła, że hodowcy zaczęli się prześcigać w krzyżowaniu coraz to mniejszych osobników.

Rekord Guinnessa od 2013 roku należy do Milly, suczki rasy chihuahua z Puerto Rico. Milly ma zaledwie 9,65 cm wzrostu i waży niecałe 500 g, przez co jest najmniejszym psem na świecie. Jest mniejsza niż kubek do kawy. W Polsce jak do tej pory najmniejszym pieskiem był Toudi, również przedstawiciel rasy chihuahua.

Ile żyją psy małych ras?

Rasy małych psów to jedne z najdłużej żyjących osobników. Średnia długość życia jest dłuższa niż u większych kolegów. Bardzo często żyją 16–18 lat, a są takie, które przekroczyły barierę 20 lat!

Na długość życia ma wpływ nie tylko wielkość, ale także:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • sposób odżywiania,
  • ogólna kondycja,
  • jakość życia.

Dlatego sam wzrost nie jest gwarantem długowieczności. Jednakże regularna kontrola stanu zdrowia, zbilansowana dieta oraz dobra kondycja fizyczna i umysłowa będą miały wpływ na dłuższe i zdrowsze życie naszego pupila.

małe rasy psów, shih tzu

Małe rasy psów dla dziecka – czy to na pewno dobry pomysł

Wiele osób decyduje się na małego psa ze względu na dzieci. Panuje powszechne przekonanie, że mały piesek sprawdzi się idealnie jako przyjaciel malucha, bo to miły, wesoły, towarzyski i łagodny zwierzak. Jest w tym trochę racji. Małe psy z reguły bardzo lubią przebywać w towarzystwie człowieka, chętnie spędzają czas na kolanach i śpią w łóżku. Nie sprawiają też tyle kłopotów podczas spacerów co większe czworonogi. Jednakże trzeba pamiętać, że małe rasy psów są wrażliwsze i delikatniejsze. Są mniej odporne fizycznie, łatwiej reagują na ból, częściej szczekają i podgryzają.

Każdy rodzic powinien pamiętać, że nie ma psów typowych „dla dzieci”. Zwierzę zawsze musi być pod opieką osoby dorosłej, a dziecko nigdy nie powinno zostawać samo z psem. Tak jak pies może z jakiegoś powodu zareagować agresywnie, tak dziecko może niechcący i nieświadomie skrzywdzić psa. Dlatego pełną odpowiedzialność za kontakty dziecka z psem ponoszą rodzice lub inne osoby dorosłe. Żadne zwierzę nie może być traktowane jako zabawka.

Wybierając psa dla rodziny, nie powinniśmy ulegać powszechnym stereotypom. Powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość zwierzaka, ale także:

  • cechy charakteru,
  • predyspozycje,
  • poziom aktywności,
  • ogólną wrażliwość,
  • usposobienie danej rasy.

Wśród małych ras znajdziemy takie, które doskonale sprawdzą się w rodzinie z dziećmi, oraz takie, które są zdecydowanie psami jednego właściciela.

Małe rasy psów – wady i zalety

Posiadanie małego pieska ma tyle samo plusów co minusów. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na takiego czworonoga? Poznaj zalety i wady małych psów.

Zalety małych psów:

  • Bez wątpienia zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu doskonale sprawdzą się nawet w niewielkim mieszkaniu.
  • Ich koszty utrzymania są niższe, zarówno jeśli chodzi o żywienie, jak i o leczenie (większość leków podawana jest w przeliczeniu na kilogram masy ciała).
  • Są łatwe w transporcie i możemy je zabrać w większość miejsc, np. do hotelu czy restauracji.
  • Żyją dłużej niż większe psy – średnia długość życia wynosi około 14–16 lat.
  • Uwielbiają spędzać czas w towarzystwie człowieka.
  • Mają przeważnie wesołe, przyjacielskie usposobienie. Dobrze dogadują się z innymi psami.

Wady małych psów:

  • Wbrew powszechnej opinii małe psy należą do ras aktywnych, które potrzebują sporej dawki ruchu.
  • Często są delikatne i wrażliwe, zarówno pod względem fizycznym, jak i odporności na stres. Małym psom trudniej jest się odnaleźć w świecie człowieka.
  • Nie lubią zostawać same.
  • Bywają bardzo wybredne w kwestii jedzenia.
  • Często zapadają na choroby jamy ustnej. Maja problemy z tchawicą i oddychaniem.
małe rasy psów, west

Małe rasy psów – fakty i mity

Szkolenie psów małych ras

Psy małe postrzegane są jako pieski bezproblemowe, które nie wymagają specjalnego traktowania. Wiele osób uważa, że nie trzeba ich szkolić, bo przecież są grzeczne i nikomu nie zrobią krzywdy. Niestety takie podejście prowadzi to do wielu zaburzeń zachowania. Najbardziej powszechny jest lęk separacyjny. Psy stają się lękliwe, nie radzą sobie z codziennym życiem, tracą radość i nie chcą wychodzić z domu. Jednym słowem – przestają czuć się bezpiecznie i nie potrafią radzić sobie w nowych sytuacjach.

Musimy pamiętać, że nawet najmniejszy pies to nadal pies. Wymaga takiego samego wychowania jak każdy inny. Szkolenie i wychowanie nie są zarezerwowane tylko dla większych psiaków. I choć rzeczywiście takiego malucha łatwiej wziąć na ręce, to nie zwalnia nas to z obowiązku, by:

  • nauczyć go podstawowych komend,
  • socjalizować z psami i ludźmi,
  • przygotować do znoszenia zabiegów weterynaryjnych i pielęgnacyjnych,
  • oswoić go z zostawaniem samemu w domu.

Spacery z małymi psami

Kolejny mit związany jest ze spacerami i codzienną dawką ruchu. Panuje przekonanie, że to duże psy muszą chodzić na długie spacery, a te mniejsze uwielbiają siedzieć w domu i nie potrzebują tak dużo biegać. Nic bardziej mylnego. Psy małych ras to często wulkany energii. Wymagają nie tylko zmęczenia fizycznego, ale też ćwiczeń umysłowych, dlatego doskonale sprawdzą się w różnych sportach kynologicznych. Zdecydowanie nie są to pieski, które będą całymi dniami wylegiwały się na kanapie lub wygrzewały w ogródku. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, może to negatywnie wpłynąć na zachowanie psa, który zacznie niszczyć, wokalizować, a w skrajnych przypadkach stanie się agresywny.

Agresja u małych psów

Ostatni mit, jaki chcę obalić, to ten związany z agresją. Uważa się, że psy małych ras są łagodne, towarzyskie i nie wykazują żadnej agresji. Dlatego często są wybierane jako domowi pupile dla rodzin z dziećmi. A przecież agresja nie zależy od rozmiaru psa. Nie tylko duży pies może ugryźć. To samo może zrobić mały, choć na pewno skutki takiego ataku będą mniej poważne.

Musimy pamiętać, że agresja nie jest kwestią wzrostu. Najczęściej wynika z lęku, braku odpowiedniego wychowania, nieodpowiedniego zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, zmęczenia czy frustracji. Jej przyczyną mogą być też problemy zdrowotne. Musimy również zdawać sobie sprawę, do czego zostały stworzone niektóre rasy.

Przykładowo jamniki czy jack russell terriery to psy myśliwskie, wyhodowane do polowania na zwierzęta żyjące w norach. Zaciętość i waleczność są więc wpisane w ich geny. A my zamiast do lasu czy na trening zabieramy takiego pieska na krótki spacer wokół osiedla.

mały pies

Małe rasy psów – pielęgnacja

To, czy małe psy wymagają szczególnej pielęgnacji, zależy od ich eksterieru. Takie psy jak pudle, shih tzu, jack russell terriery czy yorki powinny regularnie odwiedzać psiego fryzjera. Brak odpowiedniej pielęgnacji sierści może doprowadzić do problemów skórnych i utrudniać naturalną termoregulację. Natomiast psy z krótką sierścią powinny w okresie zimowym nosić odpowiednie ubranka, które zabezpieczą je przed zimnem, wiatrem i wilgocią.

Ze względu na rozmiar pyszczka psy małych ras mają tendencję do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, a co za tym idzie, częstszych chorób jamy ustnej. Ważną kwestią jest więc regularne czyszczenie zębów i usuwanie kamienia. Odpowiednio dobrana karma, częste szczotkowanie zębów i regularne przeglądy weterynaryjne pozwalają obniżyć ryzyko wystąpienia problemów oraz są podstawą do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł.

Warto przyjrzeć się też psim pazurkom. Wiele małych psów nie ściera ich sobie naturalnie, dlatego wymaga częstszego ich obcinania. Dlatego już od pierwszych miesięcy wskazane jest przyzwyczajanie pieska do tego typu zabiegów. Zbyt długie pazury mogą utrudniać poruszanie się i powodować dyskomfort związany z chodzeniem. Łatwiej też ulegają uszkodzeniu, co często wiąże się z bólem. Zabieg skracania pazurków możesz wykonać sam lub poprosić swojego lekarza weterynarii.

Popularność małych psów nie słabnie i nie ma się co dziwić. Te urocze pieski goszczą nie tylko w naszych domach, ale coraz częściej stają się gwiazdami social mediów – mają swoje profile i miliony fanów. I dopóki nie traktujemy ich jak zabawki, nie ma w tym nic złego. Bo chociaż często przypominają pluszowe maskotki, cały czas pozostają psami.

Małe rasy psów żywienie

Psy małych ras dojrzewają szybciej i żyją dłużej. Pełną dojrzałość osiągają w wieku około 10 miesięcy, a na psią emeryturę przechodzą około 9–10 roku życia. Dlatego sposób żywienia powinien uwzględniać ich specyficzne potrzeby. Dobrze dobrana karma będzie miała wpływ na rozwój, samopoczucie, stan zdrowia oraz ewentualne choroby zwierzęcia.

Podczas wyboru karmy zwróć uwagę, czy jest ona przeznaczona dla ras małych i miniaturowych. Chodzi tu nie tylko o odpowiedniej wielkości granulki, ale także dobrze dobrane proporcje składników i dodatki żywieniowe, które zaspokoją potrzeby, jednocześnie nie obciążając małego żołądka. Ważnym aspektem jest także profilaktyka przed nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego, który jest częstym problemem u psów małych ras.

Jednym z największych problemów w żywieniu małych czworonogów jest ich przekarmianie. Nadwaga i otyłość prowadzą do bardzo poważnych problemów z krążeniem i układem ruchu, co może skrócić długość życia. Dlatego sprawdzaj dokładnie zalecane dawkowanie podane na opakowaniu. Jeśli stosujesz przekąski i smakołyki, odlicz je od dziennej porcji karmy. Dzięki temu nie przekroczysz dobowego zapotrzebowania energetycznego. Staraj się podawać karmę 2–3 razy dziennie, najlepiej w trakcie treningu lub na spacerach. Dzięki temu nie tylko zmęczysz psa, ale także nauczysz nowych sztuczek. Dodatkowo miło spędzicie razem czas, a pies będzie chętniej do Ciebie wracał i przychodził.

Polecane karmy dla małych ras psów

karma dla małego psa, Brit
  • Brit Care Pouch Mini Salmon & Herring Sterilised – pełnoporcjowa karma dla psów ras małych oraz miniaturowych po kastracji. Zawiera śledzia oraz łososia w sosie własnym. Karma wzbogacona jest o zioła, jak rozmaryn oraz kurkuma, a także o prebiotyki wspierające mikrobiotę jelit Twojego pupila.
karma dla małych ras psów, Josera
  • Josera MiniDeluxebezzbożowa receptura z batatami. Formuła oparta jest na delikatnej jagnięcinie oraz ziołach i smakowitych owocach. Jej unikalny skład chroni psie zęby przed nadmiernym odkładaniem kamienia nazębnego, dzięki czemu zapewnia przyjemniejszy zapach z pyszczka. Karma marki Josera nie zawiera konserwantów ani cukru czy produktów mlecznych. To produkt nietestowany na zwierzętach oraz przyjazny środowisku.
karma dla małych ras psów, Nature's Protection
  • Nature’s Protection Mini Adult Small Breeds Lambpełnoporcjowa karma z jagnięciną dla dorosłych psów małych ras. Charakteryzuje się bezzbożową formułą i jest odpowiednia dla czworonogów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Wzbogacona o źródła kwasów tłuszczowych omega-3 wspiera odporność, prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz stan skóry i sierści Twojego psa.

Podsumowanie

Wybierając małe rasy psów, należy zdawać sobie sprawę, że każda rasa ma swoje cechy charakterystyczne. Nie można więc uprościć usposobienia i temperamentu małych psiaków w jednym zdaniu. Przed zakupem psów małej rasy trzeba wziąć pod uwagę renomę hodowli, swoje oczekiwania oraz kwestie zdrowotne. Niezależnie od rozmiaru, Pies jest psem i ma psie potrzeby. Małe psy nie mogą być traktowane jak zabawki, a ich potrzeba ruchu, treningu czy socjalizacji jest taka sama, jak w przypadku większych ras. Każdy z psów małej rasy wymaga uwagi opiekuna i właściwej pielęgnacji, a także respektowania ich granic.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.