Home Pies Pies w lesie – przepisy, porady i pomysły na zabawy

Pies w lesie – przepisy, porady i pomysły na zabawy

Każdy pies przynajmniej raz dziennie powinien udać się na dłuższy spacer, który będzie trwał około godziny. Las wydaje się idealnym miejscem, które pozwoli psu na ruch i będzie przyjemnością dla opiekuna. Tylko czy pies w lesie to dobry pomysł? Z dala od zgiełku wciąż obowiązują nas przepisy. Sprawdziliśmy, jak zachowywać się z psem w lesie oraz jak urozmaicić taki spacer z pupilem, by było ciekawie, bezpiecznie i zgodnie z prawem.

Na spacer do lasu – korzyści dla zdrowia

Coraz więcej badań pokazuje, że przebywanie na łonie natury jest nam potrzebne i może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Regularne leśne wędrówki wpływają m.in. na:

Reklama
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • obniżenie poziomu cukru we krwi,
  • zmniejszenie poziomu stresu,
  • poprawę koncentracji i pamięci,
  • wzmocnienie układu odpornościowego.

Warto zatem wybierać się z psem nie tylko do parku, ale także na dalsze wycieczki do lasów, na pola czy łąki.

Idź ze swoim psem do lasu, to zdrowe!

Pies w lesie a prawo

Wyprawa do lasu nie może być jednak całkiem beztroska. Obowiązują nas przepisy. Pies nie może w lesie biegać luzem, dlatego na taki spacer należy zabrać szelki oraz długą taśmę. Mając takie akcesoria, zapewniasz psu sporo swobody, ale nie łamiesz prawa. Jeżeli planujesz wyjścia wieczorne lub bardzo wcześnie rano, warto zadbać o elementy odblaskowe na szelkach oraz lince, szczególnie wtedy, gdy kawałek trasy pokonujesz wzdłuż drogi. Oprócz smyczy przydaje się także adresówka z Twoim numerem telefonu, gdyby zwierzę z jakiegoś powodu zerwało się ze smyczy.

Wielu właścicieli psów wciąż nie przestrzega tej zasady. Ty zadbaj jednak, by Twój pies był prowadzony na smyczy. Dlaczego nie możesz puścić go luzem? Na stronie Lasów Państwowych znajdziesz listę ważnych argumentów. Najważniejsze jest bezpieczeństwo naszego psa oraz zamieszkujących lasy dzikich zwierząt. Spacerując z psem na smyczy, unikamy sytuacji, w której pies mógłby gonić mieszkańców lasu i odwrotnie – chronimy pupila przed chociażby atakiem dzika. Pies bez smyczy mógłby także wystraszyć inne osoby spacerujące lub zbierające w lesie grzyby. Dodatkowo pies w lesie mógłby po prostu się zgubić. Poruszając się w okolicy dróg, trzeba mieć też na uwadze, że puszczanie psa bez nadzoru może spowodować, że wybiegnie on na ulicę i spowoduje wypadek komunikacyjny. Za puszczanie psa luzem grozi kara. Mandat może wynieść od 20 zł do nawet 500 zł.

Nie puszczaj psa luzem w lesie.

O czym pamiętać, zabierając psa do lasu?

Zacznijmy od preparatu przeciwko kleszczom. Upewnij się, czy zabezpieczenie, które stosujesz (np. krople na kark), wciąż działają, i w razie konieczności zastosuj kolejną dawkę. Co ważne, nawet jeżeli preparat przeciwkleszczowy podałeś niedawno, możesz dodatkowo zabezpieczyć psa bardziej naturalnymi repelentami, by wspomóc jego ochronę. Może się to okazać istotne na terenach, gdzie szanse na „złapanie” kleszcza są dość spore.

Wybierając się z psem do lasu, nie zapominaj o wodzie. Przyda się zarówno dla Ciebie, jak i dla zwierzaka. W sklepach zoologicznych znajdziesz wygodne rozkładane miski turystyczne, które są lekkie i na tyle małe, że nie sprawią Ci kłopotu. Inną opcją są specjalne butelki turystyczne dla psów.

Co jeszcze? Woreczki na odchody! To obowiązkowe wyposażenie podczas każdego spaceru. Sprzątanie po swoim psie należy do obowiązków każdego opiekuna. Bez wątpienia przydadzą się także smaczki dla psa, bo w lesie można ćwiczyć, bawić się i trenować różne umiejętności. Prowadzenie psa na smyczy nie wyklucza bowiem wspaniałej przygody. Zaraz podpowiemy Ci, jak możesz urozmaicić podróż do lasu i zadbać o kondycję pupila.

Podczas wycieczki do lasu nie zapominaj o wodzie, smaczkach czy woreczkach na odchody.

Pies w lesie – propozycje zabaw

Zanim zaczniesz się bawić z psem w lesie i proponować mu różne ćwiczenia, udaj się na 15-minutowy rozgrzewkowy marsz. Dopiero po takim wstępie organizm psa będzie gotowy na kolejne wyzwania. Leśny teren obfituje w elementy, które będziesz mógł wykorzystać do urozmaicenia każdej wyprawy. Przykładowa kłoda przewróconego drzewa może służyć jako przeszkoda terenowa, którą pies będzie musiał przeskoczyć. Jeżeli jest ona duża i stabilna, możesz zachęcić psa do spaceru po niej z zawracaniem – zwierzak poćwiczy równowagę oraz koordynację ruchową. W podobny sposób możesz wykorzystać ławki. Zawsze upewnij się, czy powierzchnia nie jest mokra lub śliska.

W lesie jest sporo zapachów, ale wciąż możesz zaproponować psu zabawy węchowe. W prostszej wersji można ukryć przysmaki w obrębie kory drzewa. Będzie to dla psa nowość, bo zwykle szuka smaczków w poziomie np. na macie węchowej. Tym razem praca będzie ciut inna, ale na pewno ekscytująca. Uważaj tylko, by pies w lesie nie niszczył drzew, np. drapaniem. Druga zabawa może być większym wyzwaniem. Na podłożu, w ruinie leśnym, ukrywamy garść smaczków. Pospaceruj w różne miejsca, by zmylić obserwującego Cię z oddali pupila. Inną wersją tej zabawy jest chowanie się opiekuna. Możecie ją wypróbować, gdy wybieracie się do lasu minimum w dwie osoby. Wtedy jedna przez chwilę zajmuje czymś psa, a drugie się chowa. Później pierwsza osoba zachęca psa do znalezienia opiekuna.

W lesie można także uprawiać sporty, np. biegać ze swoim psem. Zaczynaj takie treningi powoli i obserwuj zarówno kondycję swoją, jak i psa. Zadbaj też o właściwe wyposażenie, np. pas do biegania z czworonogiem.

Podsumowując, zabranie psa do lasu może być dobre dla wszystkich. Dla psa, Ciebie i leśnych zwierząt. Pamiętaj, co mówią przepisy i nie puszczaj psa luzem, ale jednocześnie zaproponuj mu zabawy i eksplorację terenu.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.