Home Aktualności Ruszyła kampania edukacyjna “ZOOstaw, nie porywaj!”
zoostaw nie zabieraj

Ruszyła kampania edukacyjna “ZOOstaw, nie porywaj!”

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym Warszawy prezydent Rafał Trzaskowski przedstawił kolejną odsłonę kampanii „ZOOstaw, NIE porywaj!”. Kampania ma na celu edukację o właściwym postępowaniu przy znalezieniu młodego, dzikiego zwierzęcia. Kampanię realizują wspólnie Warszawskie ZOO, Ptasi Azyl, Lasy Miejskie oraz Straż Miejska.

Często, zamiast pomagać, nieumyślne ingerowanie w życie dzikich zwierząt może im zaszkodzić, pozbawiając możliwości nauki od rodziców. Zaleca się, by w takich sytuacjach kontaktować się z Ekopatrolami Straży Miejskiej, specjalizującymi się w pomocy dzikim zwierzętom, zamiast działać na własną rękę.

Reklama
co zrobić, gdy znajdziesz młodego ssaka

Zaobserwowano, że mimo chęci pomocy, warszawiacy często niepotrzebnie przynoszą zwierzęta do zoo czy lasów miejskich. Rocznie, Straż Miejska odbiera ok. 29 tys. zgłoszeń dotyczących zwierząt, z czego ponad 8 tys. trafia do ośrodków. Akcja ma na celu podniesienie świadomości, by interweniować jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Kampania „ZOOstaw, NIE porywaj!” wspiera również pracowników miejskich jednostek w edukacji, by nie zabierać młodych zwierząt bez potrzeby. Wspomniano o tysiącach piskląt niepotrzebnie oddzielonych od rodziców, podkreślając, że nikt nie nauczy młodego ptaka życia lepiej niż jego rodzice. Magdalena Ejsmont, komendantka Straży Miejskiej, oraz Karol Podgórski, dyrektor Lasów Miejskich, zaznaczyli, że niepotrzebne interwencje ograniczają możliwość szybkiej pomocy zwierzętom rzeczywiście potrzebującym wsparcia.

Akcja edukacyjna, promowana przez kosa Warsa i sarenkę Sawę, ma za zadanie udzielić wskazówek, jak zachować się przy znalezieniu młodego dzikiego zwierzęcia i zachęca do włączenia się w inicjatywę, by nie zabierać zwierząt bez konieczności, a w razie wątpliwości konsultować się z odpowiednimi służbami.

Źródło grafik: zoo.waw.pl

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.