Home Pies Sztuczki dla psa. Jak nauczyć psa sztuczek?

Sztuczki dla psa. Jak nauczyć psa sztuczek?

Każdy pies może stać się wybornym komikiem. Sztuczki dla psa i proces nauki to doskonała zabawa, a zarazem sposób na pogłębienie więzi z pupilem. Przedstawiamy najpopularniejsze sztuczki dla psa, których z łatwością nauczysz swojego podopiecznego.

Jak nauczyć psa sztuczek?

Nauka sztuczek krok po kroku

Wychowanie psa i nauka sztuczek bazują na warunkowaniu instrumentalnym. Psy uczą się na podstawie konsekwencji, dlatego powtarzają zachowania, które przynoszą im korzyść. Jak nauczyć psa sztuczek? Podstawowe metody treningu to:

Reklama
 • wyłapywanie polega na nagradzaniu pupila za spontaniczne zachowania i nauce ich prezentowania na komendę;
 • naprowadzanie polega na naprowadzaniu psa na odpowiednią pozycję za pomocą przysmaków lub gestów;
 • kształtowanie służy do nauki skomplikowanych zachowań, składających się z wielu elementów. Metoda ta polega na nagradzaniu zwierzaka za każdy krok prowadzący do pożądanego zachowania.

Podstawowe zasady treningu psich sztuczek

Nauka sztuczek ma być świetną zabawą i przyjemnością – zarówno dla ciebie, jak i dla twojego pupila. By psie sztuczki były nie tylko efektowne, ale również komfortowe dla czworonoga, pamiętaj o kilku prostych zasadach:

 • Sztuczki dla psa powinny być dostosowane do predyspozycji i możliwości pupila. Z tego względu nigdy nie ucz psich sztuczek, które mogą być niebezpieczne lub nieprzyjemne dla zwierzęcia.
 • Podczas jednej sesji treningowej najlepiej uczyć psa tylko jednej umiejętności.
 • Czas ćwiczeń nie powinien być zbyt długi. Aby nauczyć psa sztuczek, warto organizować krótkie sesje treningowe wielokrotnie w ciągu dnia.
 • Nauka sztuczek to wyczerpująca aktywność umysłowa. Warto więc przeplatać ją z zabawą i odpoczynkiem.
 • Psie sztuczki można ze sobą łączyć, tworząc skomplikowane sekwencje zachowań.

Do nauki psich sztuczek warto wykorzystać kliker.

Potrzebne umiejętności podczas nauki sztuczki

Jakie umiejętności powinien posiadać każdy nauczyciel czworonoga?

 • Zdolności obserwacyjne baczna obserwacja aktywności czworonoga umożliwia wychwytywanie pożądanych ruchów i kształtowanie zachowań;
 • refleks opiekun psa musi niezwłocznie zasygnalizować mu właściwie wykonane ćwiczenie;
 • dobra komunikacja – komunikacja z psem powinna być prosta i przejrzysta. Należy więc wydawać krótkie komendy i unikać ich wielokrotnego powtarzania. Bardzo ważne podczas treningu jest ponadto udzielanie psu wskazówek wizualnych lub wokalnych.

Łatwe sztuczki dla psa

Jakich sztuczek najłatwiej nauczyć psa? Z pewnością takich, które znajdują się w naturalnym repertuarze zachowań twojego psa. Do łatwych sztuczek dla psa zaliczają się te bazujące na prostych ruchach. Sztuczki dla psa takie jak ukłon, obrót czy podawanie łapy nie wymagają specjalnego treningu. Umie je właściwie każdy pies. Często wystarczy więc wyłapać pożądane zachowanie i wzmocnić za pomocą nagrody. Łatwe sztuczki dla psa to dobry początek szkolenia, a także baza do nauki kolejnych komend.

Podaj łapę

Podawanie łapy to jedna z najpopularniejszych sztuczek dla psa. Aby nauczyć psa komendy „podaj łapę”, weź ulubiony przysmak swojego pupila i schowaj go w dłoni. Następnie wyciągnij rękę w kierunku czworonoga nieco poniżej jego pyska. Zwierzak najprawdopodobniej będzie próbował wydobyć smaczek na różne sposoby. Kiedy uniesie swoją łapkę lub dotknie nią twojej dłoni, pochwal go i podaj nagrodę. Podczas dalszego szkolenia psa wykonuj ten sam gest bez smakołyku w ręce, a później otwartą dłonią. Na ostatnim etapie nauki podawania łapy dodaj komendę (np. „łapka”).

Obrót

Jak nauczyć psa obrotu? Obrót to jedna z najłatwiejszych sztuczek z psem. Aby czworonóg wykonał ruch wokół własnej osi, wystarczy naprowadzić go na tę pozycję smaczkiem. W tym celu weź do ręki smakołyk, a następnie wykonaj dłonią kolisty ruch. Gdy pies wykona obrót, podaj mu smaczek. Następnie naprowadzaj czworonoga pustą dłonią i podawaj nagrodę po wykonaniu ćwiczenia. Na zakończenie treningu możesz dodać komendę słowną (np. „obrót”) do zachowania.

Zdechł pies

Sztuczka dla psa „zdechł pies” to bardzo efektowny psi trik. Nauczenie pupila tej komendy może sprawiać jednak pewne problemy, ponieważ nie jest to prosta sztuczka. Z tego powodu trening trzeba podzielić na kilka etapów.

Przed przystąpieniem do nauki sztuczki „zdechł pies” najpierw naucz czworonoga warować. Po wydaniu pupilowi sygnału do warowania naprowadź go na pozycję na boku. Przesuwaj więc smakołyk trzymany w dłoni w pobliżu nosa psa kolistym ruchem w stronę grzbietu. Powinno to skłonić zwierzaka do przewrócenia się na bok. Trzymaj przy tym smaczek nisko przy ziemi, by pies nie unosił głowy. Gdy pies nauczy się już podążać za twoimi ruchami, wycofaj smakołyk z jego pola widzenia. Teraz naprowadzaj go samą dłonią. Na końcu dodaj komendę słowną. Przy nauce sztuczki „zdechł pies” zastosowanie znajdzie kliker, który ułatwi kształtowanie poszczególnych elementów tego zachowania. Finalnie pies powinien reagować na hasło komendy lub gest.

Ciekawe sztuczki dla psa

Gdy uda Ci się już nauczyć pupila prostych komend, możesz nieco podnieść poprzeczkę. Sztuczki z psami mogą mieć formę sekwencji złożonych zachowań. Jakich sztuczek warto nauczyć czworonoga?

Szczególnie widowiskowe są sztuczki z użyciem rekwizytów.

Możesz nauczyć psa m.in.:

 • wkładania zabawek do pudełka,
 • przynoszenia gazety,
 • zamykania szafki,
 • skoków przez przeszkody,
 • turlania się,
 • slalomu,
 • nakrywania się kocem.

Nagrody – przysmaki dla psa

Przysmaki pełnią bardzo ważną funkcję w trakcie treningu. Używane jako nagrody wzmacniają i utrwalają nabyte umiejętności oraz zwiększają motywację do nauki. Smakołyki używane podczas ćwiczeń powinny być więc dla psa wyjątkowo atrakcyjne — dużo bardziej niż karma. W czasie nauki psich sztuczek świetnie sprawdzą się takie przysmaki jak m.in.:

Brit Care Meat Jerky – smakołyki w formie suszonych mięsnych kawałków, wyróżniają się wyśmienitym smakiem i wysoką zawartością białka zwierzęcego. Apetyczne przysmaki są delikatne dla psiego żołądka, nie zawierają zbóż i sztucznych dodatków. Dzięki wygodnemu zapięciu są wygodne w podawaniu i długo zachowują świeżość. KUP TERAZ

Empire Splendido – domowej roboty frykasy dla psa, o wysokiej zawartości świeżego mięsa z królika lub drobiu. W składzie znajdują się: L-karnityna, mieszanka kwasów omega-3 oraz witaminy z grupy A, C i E. Całość ma wspomagać prawidłowe funkcjonowanie serca, mózgu i wzroku Twojego pupila. Frykasy Empire mogą chronić przed procesami zapalnymi oraz wzmacniać układ odpornościowy psa. Dostępne są w wygodnych w opakowaniach 200 gram. KUP TERAZ

Carnilove Meat Jerky to seria wysokomięsnych smakołyków dla psów. W swoim składzie zawierają aż 90% mięsa, co sprawia, że są niezwykle smakowite i kuszą swoim aromatem również wybredne zwierzęta. W składzie występują atrakcyjne mięsa, np. dziczyzna, jagnięcina, królik, bażant i przepiórka. Doskonale nadają się jako nagroda do podawania podczas treningu, gdyż można je z łatwością podzielić na mniejsze porcje.

Nature’s Protection Superior Care Snacks Soft Duck Slices – delikatne kawałki kaczki stworzone z myślą o psach ras białych. Idealnie sprawdzą się podczas szkolenia i zabawy, nadają się dla psów już od 3 miesiąca życia. Formuła smaczków bazuje na delikatnym mięsie, dlatego są one odpowiednie dla psów z wrażliwym układem trawiennym i skłonnością do alergii. Przysmaki znajdują się w wygodnym opakowaniu z zapięciem strunowym.

Jak nauczyć psa sztuczek – podsumowanie

Aby pies mógł opanować zaawansowane sztuczki, powinien najpierw potrafić wykonywać podstawowe triki. Pamiętaj, że nauka popularnych sztuczek to proces, nie należy więc go przyspieszać, a na efekty trzeba poczekać. Zanim pies opanuje takie sztuczki jak przybijanie piątki, stanie na tylnych łapach czy proszenie musi istnieć nić zaufania pomiędzy opiekunem a pupilem. Warto też zwrócić szczególną uwagę na nauce skupienia – pies skoncentrowany na opiekunie szybciej i łatwiej przyswoi naukę sztuczek.

 • Sztuczki dla psa powinny sprawiać radość psu i jego opiekunowi.
 • Prostych sztuczek można nauczyć psa metodami wyłapywania lub naprowadzania.
 • Na przebieg i czas treningu wpływają zarówno predyspozycje psa, jak i zdolności jego opiekuna.
 • Naukę psich sztuczek wspomagają przysmaki, które pełnią funkcję wzmacniającą i zachęcającą.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.