Home Aktualności 8% zwierząt domowych w Polsce jest bezdomnych – nowe globalne badanie
bezdomność zwierząt

8% zwierząt domowych w Polsce jest bezdomnych – nowe globalne badanie

24 maja 2024 r.: Globalna koalicja ekspertów ds. dobrostanu zwierząt we współpracy z firmą Mars opublikowała wyniki największego w historii badania obejmującego bezdomność zwierząt domowych The State of Pet Homelessness Project. Najnowsze badanie pokazuje alarmującą liczbę bezdomnych psów i kotów na całym świecie. W Polsce szacuje się ich liczbę na około 950 tysięcy. Projekt “The State of Pet Homelessness” ma na celu zgłębienie problemu bezdomności zwierząt domowych i wspieranie działań mających na celu jego rozwiązanie.

raport

Sytuacja w Polsce

Polska prezentuje niższy od średniej globalnej poziom bezdomności zwierząt. Wciąż jednak boryka się z istotnymi wyzwaniami w zakresie odpowiedzialnej opieki i żywienia dla psów i kotów. Wyniki badania pokazują, że 8% wszystkich psów i kotów w kraju żyje bez stałego domu. 75 tysięcy psów, a także 750 tysięcy kotów żyje na ulicach. Kolejne 92,4 tysiąca psów i 32,5 tysiąca kotów znajduje schronienie w schroniskach.

Reklama
raport
bezdomność zwierząt

Globalne wnioski i lokalne działania

Badanie objęło 20 krajów, a w jego wyniku przeprowadzono analizę danych z ponad 900 źródeł i prawie 30 000 ankiet. Jest to największe przedsięwzięcie tego typu, które ma na celu podjęcie skuteczniejszych działań na rzecz zwierząt domowych. Mars zobowiązał się do wsparcia działań na rzecz zmniejszenia bezdomności zwierząt. Przekazał darowiznę w wysokości 500 000 dolarów. Kwota ma być przeznaczona na działania przeciwdziałające bezdomności zwierząt na projekty w Indiach, Afryce Południowej, a także Meksyku.

bezdomność zwierząt
bezdomność zwierząt

Wnioski

Dane pokazują, jak szerokia i złożona jest bezdomność zwierząt domowych. Zarówno Mars jak i TOZ kontynuują swoje zaangażowanie w tworzenie lepszego świata dla zwierząt domowych. Natomiast wyniki tego badania stanowią solidną podstawę do dalszych działań na rzecz zwierząt w Polsce i na świecie.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.