Home Akwarystyka Krewetki akwariowe – wszystko, co musisz wiedzieć o krewetkach

Krewetki akwariowe – wszystko, co musisz wiedzieć o krewetkach

Akwarium dla większości osób to wypełniony wodą zbiornik, w którym pomiędzy roślinami, korzeniami i kamieniami zwinnie poruszają się ryby. Od jakiegoś czasu nasze postrzeganie akwarystyki się zmienia. Nie hodujemy już tylko ryb. Coraz częściej żyją one w towarzystwie innych stworzeń wodnych, takich jak kraby, ślimaki, raki czy w końcu krewetki akwariowe. Te ostatnie w akwarystyce pojawiły się stosunkowo niedawno.

To przede wszystkim zasługa jednego z najbardziej znanych akwarystów w historii tego hobby – Takashiego Amano, wizjonera, który pozwolił spojrzeć na akwarystykę w zupełnie inny sposób. Pokazał, że akwarium może być prawdziwym wycinkiem natury, prezentującym krajobrazy niby żywcem wycięte z rzeczywistości. Jednak nie o mistrzu Amano i nurcie, który zapoczątkował, będzie ten tekst, a o stworzeniach, które za jego sprawą trafiły do współczesnej akwarystyki. Mowa o krewetkach akwariowych z rodziny Caridina i Neocaridina.

Reklama

Krewetki akwariowe – zalety

Małe, słodkowodne skorupiaki uderzają swoimi barwami. Krewetki akwariowe są doskonałym urozmaiceniem obsady każdego akwarium. Od najpopularniejszych czerwonych krewetek Red Cherry, przez granatowo-niebieskie Blue Velvet, aż po bajecznie ubarwione krewetki Crystal, Tiger i Taiwan. Wybór krewetek akwariowych jest ogromny i z pewnością każdy akwarysta znajdzie coś, co najbardziej będzie pasowało do jego gustu i aranżacji akwarium.

Jednak nie na atrakcyjnym wyglądzie rola krewetek akwariowych się kończy. Są one niezwykle pożytecznymi stworzeniami w każdym akwarium. Małe, precyzyjne kończyny pozwalają im na niezwykle skuteczne oczyszczanie roślin, mchów, a także elementów wystroju z porastających je glonów. Choć wszystkie są w tej dziedzinie skuteczne, to za prawdziwego pogromcę glonów uchodzi Caridina multidentata, czyli popularna krewetka Amano.

krewetki akwariowe

Podział krewetek akwariowych

Krewetki słodkowodne, występujące głównie w krajach Azji Południowo-Wschodniej, różnią się przede wszystkim wymaganiami hodowlanymi. Możemy podzielić je na dwie, główne rodziny:

Krewetki akwariowe – Neocaridina

Neocaridina – nie mają szczególnych wymagań, z powodzeniem możemy je hodować w zwykłej wodzie kranowej, w niewielkich zbiornikach gęsto porośniętych mchami i wątrobowcami. Istnieje wiele odmian barwnych, które powinny być trzymane osobno.

Krewetki akwariowe – Caridina

Caridina – wymagają odpowiednio przygotowanego zbiornika z podłożem aktywnym, a także wody RO wzbogaconej o mineralizator. Ich najpopularniejsze odmiany to:

  • Crystal Red,
  • Taiwan Bee,
  • Blue Bolt.

Wielkość zbiornika z krewetkami

Dużą zaletą krewetek akwariowych jest to, że do komfortowego życia nie wymagają dużego zbiornika. Małą grupę krewetek możemy hodować już w niewielkich akwariach o pojemności 10–15 l. Zbiorniki takie, choć są wystarczające, to mają jeden podstawowy minus. Utrzymanie w nich równowagi biologicznej może być bardzo problematyczne. Na początek polecam więc wybrać zbiornik o pojemności co najmniej 30 l. Mimo że zajmuje on więcej miejsca, to znacznie ułatwi nam kontrolę parametrów i przez to samą hodowlę. Da nam też większe możliwości w kwestii aranżacji.

krewetki

Filtracja akwarium z krewetkami

Pomocny na pewno może okazać się filtr kaskadowy, w którym umieścimy złoża biologiczne, takie jak ceramika czy gąbki. Większa powierzchnia filtracyjna zdecydowanie ułatwi nam utrzymanie odpowiednich warunków. Nie można jednak przesadzić z mocą filtra. W przypadku krewetek nie potrzebujemy popularnej w ostatnim czasie nadfiltracji.

Krewetki akwariowe są niewielkie, zjadają nawet najmniejsze drobiny pokarmu i nie wydalają przesadnie dużych ilości odchodów. Wyposażeni w odpowiedni filtr, zapanujemy nad czystością wody i nad groźnymi w nadmiarze azotanami i amoniakiem. Pamiętajmy o zabezpieczeniu wlotu filtra np. gąbką lub włókniną filtracyjną, tak aby nasze krewetki nie zostały zassane do jego wnętrza.

Krewetki akwariowe a roślinność

Zbiornik powinien być bogaty w bujną roślinność. Intensywne nawożenie akwarium może jednak negatywnie wpłynąć na nasze skorupiaki, dlatego warto zdecydować się na mchy i wątrobowce, a także inne proste w uprawie rośliny.

Miłym urozmaiceniem będą też suszone liście ketapangu, dębu czy klonu. Wzbogacają one wodę w pożyteczne garbniki, które wspierają odporność i zdrowie stworzeń wodnych. Zakwaszają również wodę, obniżając przez to jej pH. W utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomoże grzałka z termostatem.

krewetki akwariowe

Neocaridina – od niej zacznij przygodę z krewetkami akwariowymi

Jeśli rozpoczynasz dopiero swoją przygodę ze słodkowodnymi krewetkami, polecam skupić się na odmianie Neocaridina. Są stosunkowo łatwe w hodowli, z powodzeniem możemy utrzymywać je w dobrej kondycji w zwykłej wodzie kranowej. Jeśli jednak lubisz wyzwania, możesz od razu spróbować swoich sił z krewetkami Caridina. Ich wymagania są bardziej sprecyzowane. Potrzebują wody o odpowiednich parametrach. Jej przygotowanie nie jest jednak trudne.

Na rynku znajdziemy wiele dobrej jakości mineralizatorów, które po dodaniu do wody osmotycznej ustalają jej parametry na poziomach odpowiednich dla krewetek akwariowych. Niezbędne będzie również dobrej jakości podłoże aktywne. Reguluje ono parametry wody, dzięki czemu unikniemy ich wahań.

akwariowe

Postaw na jedną odmianę krewetek akwariowych

Choć odmian kolorystycznych krewetek akwariowych jest naprawdę bardzo dużo, a każda urzeka swoimi walorami estetycznymi, jeżeli zależy nam na konkretnej barwie, nie powinniśmy mieszać różnych odmian w jednym zbiorniku. Efektem mieszanki Neocaridina nie będzie niestety piękny dla oka widok tęczowo ubarwionej obsady, lecz bezbarwne lub niezbyt atrakcyjne, brązowe „kundelki”. Są one efektem krzyżowania się różnokolorowych krewetek.

Skorupiaki te bardzo szybko rozmnażają się w dobrych warunkach, nasz zbiornik równie szybko z bajecznie ubarwionego może zmienić się w ponury, brązowy. Dodatkowo krewetki nie żyją zbyt długo. Średnia długość życia krewetki Neocaridina to około 1–1,5 roku, tak więc starsze, kolorowe pokolenia mogą szybko zostać wyparte przez powstałe w wyniku krzyżowania nieatrakcyjne młode.

Krewetki akwariowe to bardzo ciekawe stworzenia. Przyjemnie obserwuje się ich sposób życia, odżywiania, rozmnażania, a w końcu rozwój ich populacji. Widok taki z pewnością da wiele satysfakcji i spełnienia każdemu akwaryście. Dobrze zaaranżowany zbiornik, którego piękno podkreślą te drobne, mocno ubarwione skorupiaki, będzie ozdobą każdego wnętrza.

autor: Krzysztof Szołdrowski

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.