Home Lifestyle Aldona i wesołe pieczywko – wywiad

Aldona i wesołe pieczywko – wywiad

Aldona Żmuda to przesympatyczna dziewczyna, która wraz ze swoimi słodkimi psiakami, Bułką i Bagietką, przełamuje stereotypy, że mops do pies, który nie nadaje się do uprawiania sportu. Dzięki determinacji, systematyczności i ciężkiej pracy nauczyła Bułkę ponad 60 sztuczek. Dowiedz się, jak Aldona rozpoczęła przygodę z psimi sportami, jakie sztuczki zna Bułka, a także o czym należy pamiętać, trenując z psem.

Jak Bułka pojawiła się w Twoim życiu?

Jako dziecko marzyłam o bokserze. Byłam zachwycona tą rasą; ten pies, jego wygląd i postura były dla mnie ideałem.

Reklama

Miłość do brachycefalików została po dziś dzień. Zmieniły się tylko moje preferencje. Od około 10 lat interesuję się mopsami, podobają mi się jako psy – są małe, kompaktowe i bardzo wesołe, rodzinne. Mopsy są niestety niedocenianą rasą, pomijając fakt, że na przestrzeni lat ich wygląd bardzo się zmienił (coraz krótsza kufa). Pieski te kojarzone są tylko z kanapą i ogromną otyłością. Poprzez świadomy wybór psa tej rasy (Bułka i Bagietka są całkowicie zdrowymi mopsami) postanowiłam obalać stereotypy o mopsach, udowodnić, że mops też pies, że może to być normalny, wesoły, szczupły i zdrowy piesek. Tym sposobem ponad 4 lata temu w moim życiu pojawiła się Bułeczka. Dokładnie 14 lutego w Walentynki odebrałam swoją małą, wymarzoną Kajzerkę.

Skąd pomysł na imię Bułka?

Odbierając Bułeczkę, nie wiedziałam, jak będzie miała na imię. Kiedy pojawiła się w naszym domu, usiadła na środku salonu i obserwowała nowe otoczenie, była malutka, okrąglutka i beżowa, wszyscy domownicy stwierdzili zgodnie, że wygląda jak Bułka, i tak już zostało.

Poprzez świadomy wybór psa tej rasy, postanowiłam obalać stereotypy o mopsach.

fot. Aldona Żmuda

Jakim psem jest Bułeczka?

Buła jest radosnym psem, kocha wszystko i wszystkich, uwielbia dzieci. Jest bardzo rodzinna, lubi ruch, aktywność, długie spacery, no i oczywiście, jak każdy mops kocha jedzenie – dlatego tak bardzo lubi trenować i uczyć się nowych rzeczy, ponieważ wie, że dostanie pyszną nagrodę.

Ile sztuczek zna Bułka?

Buła zna około 60 sztuczek, nie jestem w stanie określić dokładnej liczby, ponieważ cały czas uczymy się czegoś nowego, oprócz tego podczas treningów wykorzystujemy rekwizyt oraz otoczenie, w którym się akurat znajdujemy, przez co Bułka czasami sama próbuje prezentować nowe zachowania.

Jakiej sztuczki nauczyła się Bułka jako pierwszej?

Pierwszą sztuczką, jaką opanowała Bułeczka jeszcze jako mały szczeniaczek, było „kółeczko”, czyli obrót wokół własnej osi. To szybka i łatwa sztuczka, zarówno dla psa, jak i opiekuna, polecamy ją dla początkujących.

A jaka sztuczka jest najbardziej efektowna?

Najbardziej efektowną sztuczką według mnie jest wyskakiwanie na stopy oraz odbicia: od ciała, od drzewa itp.

Gdzie można Was zobaczyć?

W listopadzie razem z Bułką dawałyśmy pokaz sztuczek na ogromnej Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Kielcach. Można nas było zobaczyć na żywo w weekend 19–20 listopada 2022 na ringu głównym.

Jeden z naszych układów dog dancing można zobaczyć na naszym YouTubie. Zapraszamy także na naszego TikToka (@wesole.pieczywo), gdzie często pokazujemy sztuczki oraz całe sekwencje, a także udostępniamy tutoriale, jak krok po kroku nauczyć psa konkretnych tricków.

Końcem kwietnia mają odbyć się pierwsze oficjalne zawody dog dancingu w Polsce. Udział w nich będzie brała i Bułka, i Bagietka, będą to prawdopodobnie jedyny mopsy na zawodach, wtedy również można będzie zobaczyć nas na żywo.

fot. Krzysztof Szafulski

Trzymamy za Was mocno kciuki.

Dziękuję.

Czy wcześniej miałaś doświadczenie z psimi sportami?

Jako nastolatka trenowałam dog frisbee z border collie oraz bearded collie. Psie sporty obecne są w moim życiu od kilkunastu lat. Tak jak mówiłam wcześniej, biorąc mopsa pod swoją opiekę, od razu wiedziałam, że będziemy obalać stereotypy – że będziemy trenować. Musiałam znaleźć aktywność, z której i Buła, i ja czerpałybyśmy radość. Tak zaczęłyśmy uczyć się różnych sztuczek, a z czasem przerodziło się to w dog dancing.

Czemu zawdzięczasz sukces?

Nie wiem, czy można nazwać to sukcesem. Dla mnie to po prostu budowanie więzi ze swoim pupilem, rozumienie jego potrzeb, zapewnianie psu odpowiedniej dawki ruchu fizycznego, ale też ćwiczeń umysłowych. Dzięki treningom wiem, że moje psy są po prostu szczęśliwe.

Wiem, że dołączyła do Was Bagietka, jakie sukcesy ma na koncie?

Bagietka to jeszcze szczeniak, ma niespełna 10 miesięcy, mimo to może pochwalić się już naprawdę wieloma sztuczkami. Będzie można zobaczyć nas na kwietniowych zawodach, będzie to jej debiut.

Chcąc trenować ze swoim psiakiem, przede wszystkim musimy pamiętać o jego bezpieczeństwie.

O czym muszą pamiętać opiekunowie, którzy chcą nauczyć psów sztuczek?

Chcąc trenować ze swoim psiakiem, przede wszystkim musimy pamiętać o jego bezpieczeństwie. Nie wolno uczyć psa niebezpiecznych tricków. Ja także nigdy z moimi mopsami nie osiągnę takiego poziomu jak opiekunowie np. owczarków belgijskich, dlatego że mopsy mają pewne ograniczenia związane z budową ciała, więc ucząc je sztuczek, muszę dbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo.

Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest to, aby podczas treningów zawsze psa nagradzać, a także okazywać mu pozytywne emocje, dzięki temu pies będzie chciał z nami pracować, będzie to dla niego po prostu dobra zabawa.

Pamiętajmy także o systematyczności.

Dziękuję Ci za poświęcony czas i życzę samych sukcesów.

Dziękuję.

fot. Szymon Pytel

Polecamy:

Fotografia główna: Małgorzata Miłek

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.