Home PiesEKO Zdrowy pies, zielona planeta – przewodnik po ekologicznym żywieniu psów.
ekologiczne żywienie psów

Zdrowy pies, zielona planeta – przewodnik po ekologicznym żywieniu psów.

Zrównoważony rozwój oraz zwiększona troska o zdrowie zwierząt to dwa ważne i rozwijające się trendy w branży zoologicznej. Na rynku pojawiają się zatem coraz bardziej ekologiczne produkty oraz tzw. karmy funkcjonalne, które zawierają wiele prozdrowotnych dodatków. Jak sprawdzić, czy dany produkt jest dobry zarówno dla planety, jak i dla Twojego psa? Przygotowaliśmy przewodnik po ekologicznym żywieniu psów.

ekologiczne żywienie psów

Co to znaczy ‘Ekologiczne Żywienie’ dla psa?

Po pierwsze możesz wybierać karmy, które mają certyfikaty i powstają z surowców ekologicznych.  Uprawa warzyw i owoców w takim systemie odbywa się w ściśle określony sposób m.in. bez użycia chemicznych pestycydów, czy syntetycznych nawozów. Restrykcje obowiązują również w ekologicznym chowie zwierząt rzeźnych. Powinny mieć one np. dostęp do pastwisk i naturalnej paszy.  Powstające w ten sposób surowce są droższe, co oznacza, że wykonane z nich karmy również są dość kosztowne i mogą być trudniej dostępne. 

Reklama

Alternatywą jest sięganie po karmy, które przynajmniej częściowo powstają z certyfikowanych surowców, są dostępne w nadających się do recyklingu opakowaniach, powstają z lokalnych składników lub na bazie ekologicznego białka owadów. Takie karmy również wpisują się w trend zdrowszego życia i dbania o nasze środowisko. Nie musisz ich specjalnie szukać, bo dostępne są w większości sklepów zoologicznych.

Składniki ekologicznej diety dla psa

Składnikami diety ekologicznej mogą być uprawiane w ten sposób warzywa i owoce. Ciekawym trendem są jednak karmy na bazie owadów. Jest to ekologiczne źródło białka, które jest dobre dla zdrowia psów. Zalety owadów to zawartość:

  • białka o dobrym profilu aminokwasowym,
  • kwasów omega-3 i omega-6,
  • kwasu laurynowego, który zwiększa odpowiedź immunologiczną zwierząt,
  • białek przeciwdrobnoustrojowych, które mogą eliminować patogeny z przewodu pokarmowego psa.
ekologiczne żywienie psów

Ważna jest również ich hipoalergiczność oraz wysoka strawność. A co ze środowiskiem? Produkcja białka owadów jest bardzo przyjazna dla naszej planety. W porównaniu do produkcji żywności z wołowiny hodowla owadów zużywa tylko 4% wody na 1 kg wyprodukowanego białka. Hodowla owadów nie generuje również szkodliwych gazów cieplarnianych np. metanu. To wielki plus!

Doceniając zalety owadów marka Brit wprowadziła do swojej oferty karmy i przysmaki z tym nowym i ciekawym białkiem “w stylu eko”

Przykładem jest Brit Care Sustainable Dog Sensitive Insect & Fish, czyli pełnoporcjowa karma sucha dla psa dorosłego na bazie owadów i ryb. Stworzona została z myślą o czworonogach z wrażliwym przewodem pokarmowym i ze skłonnościami do alergii pokarmowych.

Zrównoważona receptura pomaga zapewnić zdrowe trawienie, a połączenie białka z owadów i ryb zapewnia odpowiednią podaż niezbędnych składników odżywczych i  zmniejsza ryzyko pojawienia się niepożądanych reakcji na pokarm. Zastosowanie ekologicznych rozwiązań i zrównoważonych składników pozwala ograniczyć o 35% negatywny wpływ na środowisko w porównaniu do karm opartych na czerwonym mięsie.

Przysmaki Brit Care Dog Crunchy Cracker Insect & Rabbit to chrupiąca przekąska na bazie białka owadów uzupełniona mięsem królika. Polubi je nawet wybredny pupil, mogą być wyjmowane pojedynczo i są idealne jako mała nagroda na spacerze, treningu lub podczas szkolenia.

Jak przejść na ekologiczne żywienie Twojego psa?

Twój pupil zasługuje na to, co dobre. Na produkty najwyższej jakości, które są bezpieczne i korzystne dla jego zdrowia. Zmiana diety powinna być jednak rozłożona w czasie. Kup nową karmę, zanim skończy się dotychczasowa i przez kilka dni mieszaj je, stopniowo zwiększając udział nowej karmy. W ten sposób minimalizujesz ryzyko niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego psa.

Korzyści ekologicznej diety dla zdrowia Twojego psa

Zalety owadów doceni psi alergik i jego opiekun. Owady uważane są za hipoalergiczne i delikatne dla przewodu pokarmowego. Są dobrym źródłem białka, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz prozdrowotnych substancji jak kwas laurynowy.

W karmach wysokiej jakości oraz produktach ekologicznych nie znajdziesz też sztucznych konserwantów, wzmacniaczy smaku czy składników GMO. Wszystko to może mieć znaczenie dla zdrowia Twojego pupila.

ekologiczne żywienie psów

Wpływ na środowisko jak Twoje wybory żywieniowe pomagają planecie?

Każdy z nas może dbać o środowisko! Wybieraj karmy ekologiczne dla psa lub produkty, które są pakowanie w opakowania nadające się do recyklingu, powstające z lokalnych surowców lub na bazie zrównoważonego białka owadów. Twoje zakupy są sygnałem dla producentów karm oraz innych produktów z różnych branż. Zainteresowanie klientów sprawi, że kolejne produkty będą powstawały z większym poszanowaniem zasobów naszej planety. 

Podsumowanie

  • Dieta psa i kota to podstawa jego zdrowia!
  • Wśród producentów karm dla psów pojawia się ważny trend zrównoważonego rozwoju, który łączony jest z potrzebami zwierząt.
  • Do produkcji karm można używać zrównoważonych składników oraz ekologicznego białka owadów.
  • Producenci karm mogą wprowadzić wiele proekologicznych rozwiązań np. ograniczać ślad węglowy oraz stosować opakowania nadające się do recyklingu.

Bycie “eko” i ekologiczne żywienie psów nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Proste wybory podczas codziennych zakupów dają do myślenia np. producentom, którzy zmieniają swoje praktyki na bardziej zrównoważone i ekologiczne. Chcesz sprawdzić, czy karma, którą podajesz psu to dobry wybór dla planety? Śmiało możesz napisać do dystrybutora lub producenta, który udzieli Ci odpowiedzi.

Przeczytaj również: Ekologiczne sprzątanie po psie.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.