Home PiesPielęgnacja psa Fiprex – pasożyty czyhają na naszych pupili!

Fiprex – pasożyty czyhają na naszych pupili!

Wiosna to czas, kiedy po zimowym śnie natura budzi się do życia. Dzień staje się dłuższy, a coraz wyższe temperatury kuszą, by wybrać się z psem na dłuższy spacer. Niestety wiosenna przechadzka niesie ze sobą wiele niedostrzegalnych gołym okiem niebezpieczeństw, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu domowego czworonoga! O czym musimy pamiętać, gdy zabieramy zwierzaka na spacer do lasu lub na łąkę? Sprawdź ofertę marki Fiprex.

Fiprex kot

Fiprex ochrona przed kleszczami

Małe, niepozorne pajęczaki to jedno z największych zagrożeń czyhających wiosną na naszego pupila. Brak mroźnej zimy sprawia, że kleszcze są aktywne prawie przez cały rok. A pierwsze promienie wiosennego słońca wyjątkowo pobudzają je do aktywności i powodują, że te krwiopijne pajęczaki spotkać można nie tylko w lasach i na łąkach, ale również w miejskich parkach, a nawet przydomowych ogrodach.

Reklama

Wgryzający się w skórę psa kleszcz najczęściej nie powoduje żadnego dyskomfortu u naszego zwierzaka. Podczas żerowania kleszcze wpuszczają do rany substancje, które działają przeciwzapalnie, przeciwświądowo, przeciwbólowo oraz rozszerzają naczynia krwionośne. Ukryty w gęstym futrze pupila kleszcz jest trudny do zauważenia.

Kleszcze przenoszą patogeny, które wywołują szereg chorób. Śmiertelne niebezpieczeństwo stanowią pierwotniaki żyjące wewnątrz tego pajęczaka. Szczególnym zagrożeniem jest Babesia canis – pasożyt będący przyczyną babeszjozy. Pierwotniak ten atakuje czerwone krwinki czworonoga i może doprowadzić nawet do śmierci naszego podopiecznego. Leczenie babeszjozy jest trudne, kosztowne i często niestety nieskuteczne. Dlatego właśnie wiosną powinno się zwracać szczególną uwagę na zabezpieczanie psów przed kleszczami.

Jednym ze sposobów ochrony przed kleszczami jest stosowanie kropli spot-on i sprayów na sierść zawierających fipronil, takich jak np. Fiprex.

Jest to linia produktów leczniczych przeznaczonych do zwalczania kleszczy, pcheł i wszy u psów i kotów. Na rynku dostępne są krople Fiprex SPOT-ON do nakrapiania bezpośrednio na skórę oraz Fiprex SPRAY przeznaczony do oprysku czworonogów. Substancja czynna zawarta w preparacie, czyli fipronil, łączy wysoką skuteczność w eliminowaniu kleszczy i pcheł z niską toksycznością dla zwierzęcia i jego otoczenia, a przede wszystkim dla człowieka. Eliminuje większość kleszczy wgryzionych w skórę zwierzaka w ciągu 24–48 godzin od zaaplikowania.

Preparat Fiprex SPOT-ON tworzy na skórze zwierzęcia warstwę ochronną skutecznie zabezpieczającą przed ponowną inwazją kleszczy do 4 tygodni. Chroni też przed ponowną inwazją pcheł nawet do 8 tygodni. Preparaty nie zabezpieczają przed przyczepieniem się kleszcza do skóry zwierzęcia. Po zabiciu kleszcze zazwyczaj spadają z psa lub kota, natomiast te, które pozostaną, można łatwo usunąć przez delikatne strzepnięcie.

Fiprex na pchły u psa!

Zagrożenie dla naszego pupila stanowią również pchły. Te bezskrzydłe owady w ciągu doby pochłaniają 20 razy więcej krwi, niż same ważą. Są one bardzo uciążliwe, ponieważ podrażniają skórę zwierzęcia, wywołując silny świąd. Mogą być również przyczyną atopowego pchlego zapalenia skóry. Poprzez przypadkowe połknięcie pchły nasz pupil może zarazić się tasiemcem (pchła jest żywicielem pośrednim tasiemca).

Warto wiedzieć, że tylko 5% pcheł znajduje się na zwierzęciu.

Pozostałe występują w jego otoczeniu w postaci jaj, larw i poczwarek. Postaci niedojrzałe pcheł gromadzą się wszędzie tam, gdzie pupil odpoczywa – w legowiskach, na dywanach czy kanapach. Aby skutecznie zwalczać inwazję pcheł, warto stosować preparaty zawierające S-metopren – regulator wzrostu owadów.

Nowy produkt Fiprex Duo posiada w składzie dwie substancje czynne – Fipronil oraz S-metopren, który hamuje rozwój wszystkich postaci rozwojowych pcheł. Preparat może być stosowany u ciężarnych i karmiących suk oraz kotek. Dwa dni przed aplikacją produktu nie należy kąpać zwierzęcia, a po podaniu produktu – nie częściej niż raz w tygodniu.

Jeżeli w gospodarstwie domowym są inne zwierzęta, również powinny być poddane leczeniu preparatem przeciwko pchłom i kleszczom. Bardzo ważne jest regularne dbanie o otoczenie, w którym zwierzę przebywa – pranie legowiska, odkurzanie, czyszczenie podłogi. Tylko kompleksowe działania pozwolą nam skutecznie zwalczyć inwazję pcheł.

Cieszmy się wiosenną pogodą i przebywaniem z naszymi czworonogami na świeżym powietrzu, ale pamiętajmy o podstawowych zasadach ochrony zwierząt i ludzi. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

Fiprex to preparaty przeciw pasożytom, które atakują Twojego psa lub kota. Zabezpiecz swojego psa przeciw pchłom i kleszczom.

Polecamy:

Jak usunąć prawidłowo kleszcza u psa

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.