Home Ptaki & Gryzonie Ile żyje chomik? Długość życia chomików

Ile żyje chomik? Długość życia chomików

To, ile żyje chomik, zależy w dużej mierze od jego rasy. Pamiętaj jednak, że jako opiekun tego zwierzaka masz wpływ na jego zdrowie, a także długość życia. Ogromną rolę odgrywa dieta, a także sposób utrzymania gryzonia. Zobacz, ile średnio żyje chomik, i dowiedz się, jak możesz przedłużyć mu życie. 

Ile żyje chomik – średnia długość życia chomików

Średnia długość życia a rasy chomików

Ile żyje chomik? Niestety, chomiki nie żyją długo. Ich średnia długość życia to około dwóch lat.

Reklama
 • Najdłużej żyją chomiki syryjskie (około3–3,5 roku). To największe spośród chomików. Mają około 15–20 cm długości, a ważą około 100–250 g. Minimalne wymiary klatki dla chomika tej rasy to 80 × 40 cm. Rekordziści dożywają nawet do 4 lat.
 • Chomiki chińskie żyją średnio 3 lata. Osiągają długość 8–12 cm. Charakteryzują się mocno owłosionym ogonem.
 • Chomiki dżungarskie żyją średnio rok i 8 miesięcy, czasami dożywają do 2 lat. Pochodzą z Kazachstanu i Rosji. Osiągają maksymalnie 10 cm długości, ważą 25–50 g. Minimalne wymiary klatki dla chomika tej rasy to co najmniej 60 × 40 cm.
 • Campbella zwany inaczej chomikiem zabajkalskim lub chomikiem mandżurskim żyje dość długo jak na chomiki. Średnia długość życia chomika Campbella wynosi od 24. do 36. miesięcy. Chomik Campbella  osiągają średnio 9 cm długości i ważą 40 g.
 • Chomiki Roborowskiego żyją jeszcze krócej, bo średnio 1,5 roku. To najmniejsze spośród chomików karłowatych, stąd ich inna nazwa – chomiczek malutki. Chomiki Roborowskiego pochodzą ze środkowej części Azji. Osobniki tego gatunku rzadko kiedy osiągają więcej niż 5 cm długości.
 • Chomik europejski to dziki kuzyn chomika domowego, który występował niegdyś w Polsce w naturze bardzo licznie. Obecnie jest już zagrożony wyginięciem. Teoretycznie średnia długość życia chomika europejskiego to 4 lata, w praktyce na terenie Polski żyją średnio około 14 miesięcy.

Pamiętaj jednak, że chomik w domu niestety nie jest towarzyszem na długie lata.

Średnia długość życia chomików to około dwóch lat. 

ile żyje chomik średnia długość życia chomika

Ile żyje chomik? Prawidłowa dieta a długość życia

Długość życia chomików w dużej mierze zależy od rasy, ale to nie znaczy, że właściciel nie ma na nią żadnego wpływu. Dzięki odpowiedniej diecie można swojemu zwierzątku przedłużyć życie.

Podawaj chomikowi karmę wysokiej jakości. Unikaj natomiast sztucznych kolb. Pokarm zawierający naturalne składniki to strzał w dziesiątkę.

Gotowe, wysokiej jakości karmy dla chomików zawierają wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Są to mieszanki złożone z ziaren (takich jak amarantus, owies, pszenica, proso, żyto) oraz z pestek dyni, nasion słonecznika i warzyw (np. burak, marchew, kukurydza).

Natomiast produkty zakazane w diecie chomików to: cebula, czosnek, ziemniaki, kapusta, brukselka, bakłażan, rzodkiewka, rabarbar, ciecierzyca, soczewica, surowa fasola, owoce cytrusowe, awokado, granat, mango i czekolada. Dotyczy to wszystkich ras chomików.

Ile żyje chomik? Długość życia chomików a zdrowie

Małe zwierzątka, takie jak chomiki, wymagają stałych kontroli zdrowia u weterynarza, tak samo jak ma to miejsce w przypadku psa czy kota.

Badanie kału wykonuje się zaraz po zakupie chomika, a później dwa razy do roku z uwagi na wykluczenie chorób pasożytniczych. Powinniśmy też regularnie nasze zwierzątko ważyć, ponieważ chomiki mogą mieć skłonność do otyłości, a to często jest przyczyną wielu chorób, w tym chorób serca czy wątroby – mówi Manuela Wazelin, weterynarz z Kliniki Szmaragdowa w Lublinie.

Dzięki postawionej w porę odpowiedniej diagnozie można szybko wdrożyć leczenie, a tym samym przedłużyć życie naszego zwierzątka.

Pamiętaj, że nawet jeżeli kupujesz chomika z myślą o swoich dzieciach, to Ty jako osoba dorosła jesteś odpowiedzialny za kontrolowanie stanu zdrowia gryzonia.

Choroby u chomików

Do często występujących u chomików chorób należą:

 • otyłość,
 • choroby serca,
 • ropomacicze,
 • choroby pasożytnicze,
 • choroby zębów.

Jak długo żyją chomiki? Stres a lata życia

Chomiczek to wrażliwe zwierzątko. Długość życia tego gryzonia w znacznej mierze zależy od ilości czynników stresowych w jego otoczeniu. Pamiętaj, że chomik jest samotnikiem i najlepiej czuje się pozostawiony samemu sobie.

Istotne jest również zapewnienie chomikowi prawidłowych warunków. Klatka powinna być odpowiednich rozmiarów, dostosowana do wielkości zwierzaka. Duża przestrzeń życiowa zachęca chomika do aktywności i zapobiega otyłości i apatii. Klatka dla chomika musi być też właściwie wentylowana, należy dbać o jej czystość i powinna stać w miejscu osłoniętym od chłodu i wilgoci.  Oczywiście w klatce musi znaleźć się poidełko. Pamiętaj, by wodę zmieniać codziennie. Dokup kołowrotek – on również powinien być dostosowany do wielkości danego gatunku.

Na dnie klatki wyłóż warstwę ściółki. – Mogą to być naturalne trociny lub ściółka konopna. Natomiast kolorowe, pachnące trociny nie będą dobrym wyborem – dodaje Manuela Wazelin. Warstwa trocin powinna mieć około 10 cm, ponieważ chomiki uwielbiają drążyć tunele i się nimi przemieszczać.

Chociaż chomik nie jest kosztowny i wymagający w utrzymaniu, to pamiętaj, że możesz przedłużyć mu życie dzięki zapewnieniu odpowiednich warunków, opieki i diety.

Chomiki niestety nie żyją długo, a pusta klatka po ich odejściu z pewnością sprawi, że pustka pozostanie i w Twoim sercu. To jednak urocze zwierzątka, którym warto poświęcić swój czas.

ile żyje chomik wymagania

Ile kosztuje chomik?

Ile kosztuje chomik? Chomiczek kosztuje średnio od 20 do 100 zł. Chomika możesz kupić w sklepie zoologicznym lub w specjalistycznej hodowli, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Cena chomika uzależniona jest od gatunku zwierzaka. Gryzoń w sklepie zoologicznym kosztuje około 20-30 zł. Natomiast chomiczek z hodowli kosztuje zwykle od 50 do 100 zł. Cena jest wyższa, ale masz pewność, co do płci chomiczka i warunków jego wychowania. Dodatkowo możesz liczyć na wsparcie hodowcy, jeśli będziesz miał jakieś pytania lub wątpliwości. Pamiętaj jednak, że zakup chomika to początek wydatków. Musisz przygotować też dla chomika wyprawkę, a także doliczyć miesięczne koszty utrzymania (karmy, ściółki i wizyty u lekarza weterynarii). 

Polecany produkt

Chciałbyś, aby Twój chomiczek cieszył się dobrym zdrowiem i energią do zabawy? Zadbaj o jego szczęśliwy brzuszek – a szczęśliwy brzuszek to pyszna karma ze składnikami najwyższej jakości. Mieszanka Alegia Natural Line zawiera aż 35 składników bez sztucznych dodatków i konserwantów. Mnogość komponentów oraz ich najwyższa jakość gwarantują, że Twój chomiczek otrzymuje wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wielkość użytych w karmie nasion, zbóż, kwiatów i ziół zostały dostosowane do preferencji żywieniowych i małych pyszczków tych zwierzątek. W mieszance nie zabrakło również tak ważnego w diecie chomików białka pochodzenia zwierzęcego w postaci larw mącznika i hermetii.

Alegia Natural Line

Zalety karmy Natural Line dla chomików karłowatych:

 • bardzo bogaty skład – aż 35 składników,
 • wielkość składników dostosowana do małych pyszczków,
 • wyłącznie naturalne składniki,
 • bez dodatku sztucznych barwników, konserwantów i cukrów.

Podsumowanie  ile żyje chomik

 • Każdy miłośnik tych zwierząt musi jednak najpierw wiedzieć, ile żyje chomik konkretnego gatunku i jak o niego dbać.
 • Średnia długość życia chomików to około dwóch lat. 
 • Najkrócej żyją chomiki dżungarskie, bo około roku, a najdłużej chomiki syryjskie, do 3 – 4 lat.
 • Klatka dla chomika musi być na tyle duża, aby zwierzak miał miejsce do wspinaczki i ćwiczeń. Duża przestrzeń życiowa zachęca chomika do aktywności i zapobiega otyłości i apatii
 • Chomik w domu niestety nie jest towarzyszem na długie lata.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.