Home Pies Indywidualne sporty zaprzęgowe z psami

Indywidualne sporty zaprzęgowe z psami

Sporty zaprzęgowe z psami można uprawiać prawie przez cały rok. Te, które mogą być uprawiane w okresach, gdy nie ma śniegu, to tak zwane dryland.

Dyscypliny

Zwykłemu Kowalskiemu psie zaprzęgi koja­rzą się z Alaską i saniami ciągniętymi przez psy rasy husky. Tak naprawdę jest dużo więcej sposobów na rywalizację w psich zaprzęgach. Wystarczy jeden pies i już możemy upra­wiać różne dyscypliny.

Najprostszą z nich jest canicross, czyli przełajowy bieg z psem. Wystarczy para butów biegowych, odpowiedni pas dla człowieka, linka z amortyzatorem i szelki dla psa. Pies biegnie przodem, pomagając w biegu zawodnikowi. Na zawodach dystans zazwyczaj wynosi od 3 do 6 kilometrów.

Reklama

Bikejoring to dyscyplina, w której kolarz górski wspomagany jest przez psa zaprzęgowego. Trasy wyścigów w zależności od warunków atmosferycznych liczą od 4 do 7 kilometrów. Średnie prędkości osiągane na zawodach wynoszą około 30-35 km/h, a maksymalne na zjazdach nawet 50 km/h. Stanowi to o widowiskowości bikejoringu i pozwala zakwalifi­kować go do sportów ekstremalnych.

Scooter to z kolei specjalna hulajnoga, którą ciągnie jeden lub dwa psy. W tej dyscyplinie najlepiej sprawdzą się silne psy, ponieważ prędkości są trochę mniejsze niż na rowerze. Pies ciągnie hulajnogę wyposażoną w duże koła, a zawodnik pomaga, odpychając się nogą.

Sprzęt

By uprawiać te dyscypliny sportowe, musimy zadbać o odpowiedni sprzęt zarówno dla psa, jak i człowieka. Pies powinien mieć odpowiednio dobrane szelki typu sled, do których przyczepiamy specjalną niwelującą szarpnięcia linkę z amortyzatorem o długości około dwóch i pół metra.

W canicrossie bardzo ważny jest zakładany na biodra pas/uprząż dla człowieka. Należy zwrócić uwagę, żeby pas miał dodatkowo specjalne paski na nogi, dzięki którym siła uciągu lepiej się rozkłada. Możemy użyć także uprzęży wspinaczkowej.

Do bikejoringu używamy typowego roweru gór­skiego MTB. Jeżeli chcemy rywalizować o najwyższe miejsca na podium, to rower powinien być jak najlżejszy, z dobrym osprzętem. Ja obecnie używam karbonowego roweru z koła­mi 29-calowymi, dzięki niemu mogę uzyskiwać wyższe pręd­kości. Linkę z amortyzatorem przyczepiamy do główki ramy w rowerze. Bardzo ważny jest wysięgnik/pałąk do roweru, który zabezpiecza przed wkręceniem się linki w koło. Oczywi­ście nie możemy zapomnieć o kasku i okularach dla kolarza.

W przypadku dyscypliny scooter powinniśmy zaopatrzyć się w specjalną hulajnogę produkowaną przez firmy zaprzęgowe. Taka hulajnoga jest równocześnie wytrzymała i lekka. Obecnie na zawodach używa się najczęściej aluminio­wego sprzętu z dużymi kołami, czyli 29-calowymi z przodu i 26-calowymi z tyłu. Tutaj także pomocny będzie wysięgnik dopasowany kształtem do ramy hulajnogi.

Pamiętajmy o odpowiednim obuwiu do biegania w przypadku dyscyplin canicross i scooter, a w przypadku bike­joringu najlepiej będzie nam się jeździło w specjalnych butach SPD.

Psy

Najlepsze wyniki w mushingu, czyli psich zaprzę­gach, osiągają greystery i eurodogi – specjalne mieszańce wyżła niemieckiego, charta angielskiego lub pointera stworzone blisko 30 lat temu do sprinterskich wyścigów psich zaprzęgów. Są to psy, które charakteryzują się bardzo dużą siłą oraz szyb­kością przy zachowaniu wytrzymałości na odcinku kilku kilometrów i dużą motywacją do pracy. Psy te ważą oko­ło 28-35 kilogramów i mają mniej więcej 67-75 centymetrów w kłębie.

Oczywiście w psich zaprzęgach startują także psy ras północnych, na przykład siberian husky, doskonale sprawdzają się także różne rasy myśliwskie. Rekreacyjnie możemy jeździć na rowerze z każdym zdrowym psem, który wykazuje chęć do biegania. Jest to znakomity sposób na rozładowanie energii naszego czworonoga.

autor: Agnieszka Jarecka, mistrzyni świata w bikejoringu i skijoringu

Cały artykuł przeczytasz w letnim wydaniu Pets Style – czytaj więcej

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.