Home Pies Jack russell terrier – opis, szkolenie, żywienie

Jack russell terrier – opis, szkolenie, żywienie

Spryciarz na czterech łapach

Szukasz psiego kompana, który na co dzień będzie zarażał Cię entuzjazmem i życiową energią? Chcesz mieć u swego boku pewnego siebie gwiazdora, zapalonego sportowca i odważnego stróża? Poznaj jack russell terriera – niewielkiego psa obdarzonego ogromnym temperamentem. Sprawdź, jak to się stało, że pies rasy jack russell terrier z pomocnika myśliwych przeobraził się w ulubieńca rodzin. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tej rasie.

jack russell terier

Skąd pochodzi jack russel terrier?

Historia tej rasy nierozerwalnie związana z angielskim pastorem Johnem Russellem (zwanym Jackiem), od którego wywodzi się nazwa rasy. Jako zapalony myśliwy Russell przez lata hodował foksteriery, które towarzyszyły mu podczas polowań. Pastor postanowił udoskonalić rasę, by bez problemu wypłaszała lisy z kryjówek. W 1819 r. John Russell kupił szorstkowłosą suczkę Trump, która miała wszystkie cechy idealnego terriera do polowań na lisy. Suczka Trump stała się protoplastką przyszłej rasy. W żyłach jack russell terriera płynie też krew wielu małych terrierów.

Reklama

Ze względu na różnorodność w wyglądzie psów wykształciły się dwie odmiany: krótkonożna i długonożna. Przez wiele lat były one uznawane za jedną rasę (parson jack russell terriera). Dopiero w 2001 r. odmiana krótkonożna została uznana przez FCI za odrębną rasę – jack russell terriera.

Jack russell terriery uznawane są za
zdrowe i długowieczne psy.

Opis rasy

Pies jack russell terrier to jeden z najbardziej znanych małych terrierów i ze względu na swoją użyteczność łowiecką zaliczany jest do norowców. Dziś jest jednak przede wszystkim cenionym psem rodzinnym.

jack russell terier

Jak wygląda jack russell terrier?

Jack russell terrier to mały, sympatyczny pies, przykuwający uwagę białym umaszczeniem z brązowymi, czarnymi lub czarno podpalanymi znaczeniami. Zawadiackie, bystre spojrzenie i pogodny wyraz pyska doskonale odzwierciedlają usposobienie czworonoga. Niewielkie oczy w kształcie migdałów dodają spojrzeniu psa wyrazistości. Jack russell terrier ma ruchliwe, guzikowate lub opadające uszy.

Sylwetka jack russell terriera wpisuje się w zarys prostokąta. Pies tej rasy jest mocno zbudowany i muskularny. Porusza się swobodnie, z właściwą dla siebie energią i sprężystością. Łapy Jack Russell terriera są krótsze niż Parson Russell terriera – zawsze pozostają jednak w harmonii z ogólną sylwetką psa. Wbrew obiegowej opinii w obrębie rasy nie istnieje odmiana krótkonożna.

Ogon psa w ruchu jest uniesiony, a w spoczynku opada. Zarówno psy, jak i suki osiągają wysokość 25-30 cm w kłębie. Waga psów różni się w zależności od wielkości i budowy, średnia waga to od 5-6 kg, natomiast czworonogi mocno zbudowane mogą osiągać nawet 7-7,5 kg. Średnia długość życia jack russell terriera to 13-15 lat.

Jak pielęgnować psy rasy jack russell terrier?

Pielęgnacja jack russell terriera zwykle nie przysparza większych trudności. Sierść u psa tej rasy może być:

 • gładka,
 • szorstka,
 • drutowata.

Charakterystyczną cechą szaty jack russell terriera
jest gęsty podszerstek.

Krótkowłosy jack russell terrier wymaga wyczesywania miękką szczotką (np. włosianą) 2–3 razy w tygodniu. W okresie linienia trzeba zwiększyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych i wykonywać je nawet codziennie.

Szorstkowłosy jack russell terrier powinien być trymowany co 3 miesiące. Psa o sierści drutowatej należy regularnie wyczesywać i trymować (delikatniej i rzadziej niż szorstkowłosego).W przypadku psów szorstkowłosych ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do kąpieli pozwalających zachować naturalną strukturę szaty. Dla jack russell terrierów wystawowych polecane są kosmetyki intensyfikujące biały kolor sierści.

Ze względu na skłonność do ucieczek pies tej rasy potrzebuje wytrzymałych akcesoriów spacerowych. W wyprawce dla psa nie powinno zabraknąć również akcesoriów sportowych, np. szelek i smyczy do biegania, długiej linki treningowej. By zaspokoić instynkt łowiecki psa, warto zakupić dla niego zabawki do aportowania oraz akcesoria interaktywne na pokarm, dostarczające stymulacji intelektualnej.

jack russell terier

Ile kosztuje jack russell terrier?

Cena jack russell terriera z rodowodem waha się w granicach 2000–4000 zł. Psy pochodzące z renomowanych hodowli, po rodzicach championach, mogą osiągać jeszcze wyższe ceny.

Zdrowie jack russell terriera

Jack russell terriery uznawane są za zdrowe i długowieczne psy. U rasy rzadko notuje się choroby genetyczne.

Jack russell terriery dosyć często cierpią z powodu alergii. Psy tej rasy mają również skłonność do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, dlatego już od okresu szczenięctwa należy wdrożyć u nich odpowiednią profilaktykę stomatologiczną. Ze względu na zamiłowanie do ruchu jack russell terriery są szczególnie narażone na urazy.

Do innych chorób jack russell terrierów należą:

 • nużliwość mięśni,
 • głuchota,
 • zwichniecie rzepki,
 • choroba Legga-Calvégo-Perthesa,
 • choroba von Willebranda,
 • zwichnięcie soczewki.

Jak wychowywać i trenować jack russell terriera?

Szkolenie jack russell terriera musi odbywać się z żelazną konsekwencją. Psu tej rasy trzeba postawić jasne zasady i skrupulatnie kontrolować ich przestrzeganie. Większość problemów z zachowaniem Jack Russell terrierów wynika z niewłaściwej socjalizacji i zaniedbań szkolenia.

Wychowanie jack russell terriera na zrównoważonego i posłusznego psa może być pewnym wyzwaniem – zwłaszcza dla niedoświadczonych właścicieli. Warto zadbać o to, by trening był interesujący, np. przeplatać naukę z zabawą i ćwiczeniami.

W szkoleniu jack russell terriera szczególną uwagę należy zwrócić na naukę posłuszeństwa. Bardzo ważna jest też socjalizacja jack russell terriera – pies, który w okresie szczenięctwa miał niewiele kontaktów z innymi czworonogami, może w przyszłości wykazywać agresję względem nich.

Jakie ma umiejętności ma jack russell terrier?

Jack russell terrier to inteligentny pies, który uczy się szybko i chętnie. Niestety ten czworonożny prymus potrafi bezbłędnie rozpoznać słabe punkty swojego opiekuna i je bezwzględnie wykorzystać.

Jack russell terriery to niezwykle utalentowane
psy myśliwskie.

W łowisku pracowały jako norowce – wypłaszające lisy z kryjówek. Pierwotnym zadaniem psów rasy jack russell terrier było także tępienie gryzoni w stajniach i portach. Dziś rzadko pełnią te funkcje, ale wciąż drzemie w nich instynkt łowców. Umiejętności jack russell terriera można wykorzystać w ramach psich sportów – agility, flayball, dog dancing.

Jack russell terrier potrzebuje dużej dawki ruchu i stymulacji intelektualnej na co dzień. Monotonny spacer wokół bloku nie zaspokoi jego potrzeb. Do stałego harmonogramu dnia trzeba włączyć ćwiczenia fizyczne i aktywności łowieckie. Dobrym sposobem na dostarczenie psu stymulacji intelektualnej może być nauka sztuczek. Jack russell terrier musi mieć okazję rozładować swoją energię, np. biegając za piłką.

Jack Russell terriery lubią penetrować wszystkie zakamarki i przekopywać ziemię, w poszukiwaniu interesujących obiektów. Zamiłowanie do kopania jest jednak cechą osobniczą. Wiele zależy od wychowania – dzięki starannemu szkoleniu unikniesz rozkopywania grządek w ogrodzie przez czworonoga. Na wszelki wypadek pozostaw mu więc w ogrodzie miejsca, w których będzie mógł kopać do woli. Jack russell terrier może też wykonać podkop pod ogrodzeniem i na własną łapę wyruszyć w daleką drogę. To wyborny uciekinier. Jeśli nie chcesz wysyłać za nim listu gończego, koniecznie zainwestuj w dobre ogrodzenie.

pies rasy jack russell terier

Dla kogo pies jack russell terrier?

Lubisz spać do południa, a wolny czas najchętniej spędzasz przed telewizorem? Raczej nie dogadasz się z jack russell terrierem. To odpowiedni pies dla wielbiciela aktywnego stylu życia. Jeśli szukasz towarzysza do ćwiczeń na świeżym powietrzu, jack russell terrier będzie dla Ciebie idealnym kompanem.

Dla jack russell terrier nie mają większego znaczenia warunki lokalowe. Jeśli ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, równie dobrze czuje się w małym mieszkaniu w mieście, jak i w domu z ogrodem na wsi.

Jack Russell terrier potrzebuje zaangażowanego opiekuna, który będzie potrafił okiełznać jego temperament.

Jack russell terrier to odpowiedni pies
dla wielbiciela aktywnego stylu życia.

Jack russell terrier a dzieci

Psy tej rasy na ogół dobrze dogadują się z dziećmi i chętnie spędzają czas w ich towarzystwie na radosnej zabawie. Ze względu na duży temperament i skłonność do szybkich reakcji należy jednak nadzorować wszystkie jego interakcje z dziećmi.

jack russell terier

Jaka karma dla jack russell terriera?

Jack russell terriera można karmić gotowymi karmami dla psów małych ras. Przy wyborze karmy zawsze należy uwzględnić cechy osobnicze psa: stan zdrowia, wiek, preferencje żywieniowe. Ze względu na skłonność rasy do alergii w żywieniu jack russell terriera dobrze sprawdzą się karmy hipoalergiczne, np. Happy Dog Sensible Piemonte, Tomojo, Natural Trail Insect czy Brit Care Grain Free Adult Dog Hair & Skin Insect & Fish. Wszystkie wymienione karmy otrzymały certyfikat Diament Zoologii od ekspertów branży zoologicznej (lekarzy weterynarii, dietetyków), co potwierdza ich najwyższą jakość.

By uchronić psa przed problemami z zębami, można podawać mu karmę z formułą dentystyczną. Jeśli pies regularnie ćwiczy, karmę bytową należy zastąpić wysokoenergetyczną (z formułą active).

Jack russell terriery miewają wilczy apetyt, dlatego należy kontrolować wielkość i kaloryczność ich posiłków oraz limitować ilość przekąsek. W diecie jack russell terriera nie może zabraknąć przekąsek dentystycznych, które ułatwią oczyszczanie zębów i ograniczą odkładanie się kamienia nazębnego.

jack russell terier

Wady i zalety jack russell terriera

Dlaczego warto zdecydować się na jack russell terriera? Na jakie problemy muszą przygotować się właściciele psa tej rasy? Poniżej przedstawiamy wady i zalety rasy jack russell terrier.

Zalety:

 • łatwo adaptuje się do zmian i nowych warunków,
 • nadaje się do miasta i do małego mieszkania,
 • skory do zabawy i wesoły,
 • zdrowy i długowieczny,
 • czujny ­– sprawdza się w roli stróża.

Wady:

 • impulsywny – łatwo się pobudza,
 • skłonny do ucieczek i pogoni za małymi zwierzętami,
 • wymaga dużego zaangażowania od opiekuna.

Ciekawostki

pies
 • Jack russell terriery to urodzone gwiazdy filmowe. Jednym z najbardziej znanych psich bohaterów jest Milo – jack russell terrier z filmu „Maska”.
 • Pochodząca ze Stanów Zjednoczonych suczka jack russell terriera Tillamook Cheddar jest znana jako utalentowana malarka. Wystawy jej obrazów organizowane były w wielu krajach na całym świecie.
 • Pies w typie jack russell terriera o imieniu Nipper został uwieczniony na obrazie „Pies patrzący i słuchający fonografu” (później znanym jako: „Głos swojego Pana”/„His Master’s Voice”). Obraz stał się znakiem rozpoznawczym wytwórni płytowej The Gramophone Company (później HMV).
 • Jack russell terrier Bothie zasłynął jako pierwszy pies, który odwiedził zarówno biegun północny, jak i południowy.
 • Jack russell terriery to wyjątkowo skoczne psy. Są w stanie skoczyć kilkakrotnie wyżej, niż wynosi ich wysokość.

Jaki jest wzorzec rasy

 • Pochodzenie: Wielka Brytania
 • Kraj utworzenia rasy: Australia
 • Użytkowość: terier pracujący, nadający się do norowania, doskonały jako pies do towarzystwa
 • Klasyfikacja FCI:
 • Grupa 3: teriery
 • Sekcja 2: teriery małe
 • Próby pracy uznaniowe
 • Wielkość: 25–30 cm
 • Waga: 5–6 kg
 • Maść: umaszczenie białe dominujące, z czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi znaczeniami
 • Data publikacji wzorca: 08.10.2012

Opinia hodowcy o rasie jack russell terier

Jack russell terriery (odmianę gładkowłosą) hoduję od dwudziestu lat, to jest od momentu uznania tej rasy przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Jestem członkiem Związku Kynologicznego w Polsce, polskiej organizacji kynologicznej istniejącej od 1938 roku. Aktualnie mieszka ze mną dwanaście russell terrierów w wieku od pięciu miesięcy do szesnastu lat. To niezwykłe psy – mądre, przywiązane do właściciela, w niesłychany sposób okazujące swoje uczucia. Życie pod jednym dachem z russellem, a najlepiej dwoma, zyskuje niepowtarzalny koloryt. Równocześnie nie jest to pies dla wszystkich. Ogromne znaczenie ma to, w jakich warunkach urodził się i odchował szczeniak, w przypadku tej rasy niezbędne jest staranne wychowanie.  Ale jeżeli chcesz mieć wiernego przyjaciela, pełnego energii i radości życia – wybierz jack russell terriera!

Kaja Kamińska – hodowca psów jack russell terier
www.drapichrust.pl

Piotr Gruszka, jeden z najlepszych polskich siatkarzy jest właścicielem jack russell terriera. Przeczytajcie, jak Primavera pojawiła się w jego życiu.

Zrób quiz i sprawdź swoją wiedzą o jack russell terrierze.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.