Home KotDieta kota Dobry start w przyszłość – jak odpowiednio karmić kocięta?

Dobry start w przyszłość – jak odpowiednio karmić kocięta?

Odpowiednie i racjonalne żywienie kotów w okresie wzrostu ma istotny wpływ na późniejsze lata życia naszego domowego drapieżnika. Jakość pokarmu, którym karmimy zwierzęta, musi być odpowiednio zbilansowana, tak aby dostarczać wszystkich składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju.

Koty różnią się od psów pod względem zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Tauryna, witamina A oraz kwas arachidonowy nie są syntezowane w ich organizmie, dlatego ważne jest, aby dostarczać je wraz z pożywieniem – te składniki znajdziemy we wszystkich mokrych i suchych karmach Nature’s Protection dla kociąt.

Reklama

Mleko matki lub produkty mleko zastępcze

Okres żywienia kociąt od narodzin aż do uzyskania dojrzałości można podzielić na kilka etapów. W ciągu 12 godzin od narodzin młode powinny dostać mleko matki, tzw. siarę, dzięki której zyskują 90% odporności. W przypadku kiedy kocięta nie mają możliwości otrzymania siary ze względu np. na osierocenie, istotne jest, aby mleko zastępcze, które podajemy, było najwyższej jakości.Nature’s Protection Milk for Kittens jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem, ponieważ dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych już od 1 dnia życia, a kompozycja składników w nim zawartych jest maksymalnie zbliżona do mleka matki.

Jak odzwyczaić kocię od mleka matki

Kolejnym ważnym momentem jest etap od 2 do 4 tygodnia życia. W tym okresie wyrzynają się pierwsze zęby, a nasze pociechy zaczynają poznawać otaczający je świat. Jest to dobry moment na przyzwyczajanie do pokarmu innego niż płynny. Ważne, aby robić to stopniowo i powoli, ponieważ zbyt szybkie przejście na inny pokarm może powodować biegunki oraz odwodnienie. Zazwyczaj przygotowuje się pokarm o konsystencji papki/musu. Nature’s Protection Starter Mousse i karmy mokre Kitten w saszetkach lub puszkach idealnie nadają się do odzwyczajenia kociąt od mleka matki.

Karma sucha w diecie kociąt

Pod koniec tego okresu można również zacząć wprowadzać karmę suchą, przeznaczoną dla kociąt w określonym wieku. Czytając etykietę karm, warto zwrócić uwagę na składniki w nich zawarte.

Karmy zawierające w swoim składzie suszone mięso są zdecydowanie lepsze niż karmy, które zawierają świeże mięso. Podczas produkcji nadmiar wody, który znajduje się w mięsie, zostaje usunięty, a w karmie pozostają jedynie najcenniejsze składniki odżywcze.

Niezbędne składniki w diecie kotków

Ze względu na specyfikę metabolizmu lipidów u kotów warto pamiętać, aby w karmie dostarczać zarówno tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (np. tłuszcz drobiowy), jak również pochodzenia roślinnego.

Dodatek kwasów omega-3 oraz omega-6 wpływa pozytywnie na rozwój układu nerwowego oraz na pracę mózgu. W gamie produktów Nature’s Protection znajdziemy karmy z wysokiej jakości drobiem: Kitten i Large Cat Kitten dla kociąt dużych ras oraz bezzbożową karmę z linii Lifestyle z łososiem.

Jak zabiec otyłości u kota?

Koty w okresie wzrostu często poddawane są zabiegowi gonadektomii. Nieprawidłowe żywienie, jak również mała aktywność kotów w późniejszym okresie mogą doprowadzić do wystąpienia otyłości oraz chorób dróg moczowych. Związane jest to ze zmianą równowagi hormonalnej, do której dochodzi po zabiegu. Dlatego w tym okresie warto podawać karmy o obniżonej zawartości tłuszczu oraz ze zmniejszoną ilością magnezu, aby niwelować występowanie kryształów struwitowych w pęcherzu. Dobrym wyborem będzie np. karma Nature’s Protection Sterilised Junior (od 6 do 12 mies. życia).

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.