Home Kot Jak rozpoznać płeć kota? Praktyczny poradnik

Jak rozpoznać płeć kota? Praktyczny poradnik

Kot czy kotka? Wielu świeżo upieczonych kociarzy z pewnością zastanawia się, jak rozpoznać płeć kota. O ile określenie płci dorosłych kotów zwykle nie przysparza trudności, o tyle w przypadku kociąt bywa już sporym wyzwaniem. Nie zawsze rozpoznanie płci jest możliwe na podstawie wyglądu kocich narządów płciowych. Czasem więcej można wyczytać z koloru futerka. Na szczęście istnieje kilka prostych metod, które pomogą Ci rozpoznać kotkę i kocura. Podpowiadamy, jak odróżnić kota od kotki.

Jak rozpoznać płeć kota?

Jak odróżnić kota od kotki?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpoznać płeć kota, powinieneś dokładnie przyjrzeć się budowie anatomicznej pupila. Podstawowym sposobem rozpoznawania płci u kota jest identyfikacja jego narządów płciowych. U dorosłych kotów pod ogonem można zaobserwować wyraźnie zarysowane jądra w worku mosznowym. Są one wyczuwalne jako dwie wypukłości. Warto jednak pamiętać, że u kocurów po kastracji nie da się na tej podstawie określić płci.

Reklama

Dodatkowo w rozpoznawaniu płci u kotów bardzo pomocne jest określenie odległości między odbytem a narządami płciowymi. U kotek jest ona znacznie mniejsza niż u kocurów (ok. 1,3 cm w porównaniu do 2,5 cm).

Wskazówka: Jak rozpoznać płeć kota? U kotów tendencja do używania określonej łapy podczas codziennych czynności może mieć związek z płcią. Kocury częściej posługują się lewą łapką, podczas gdy kotki używają raczej prawej.

Jak rozpoznać płeć małego kota?

Jak odróżnić kota od kotki już po urodzeniu? Rozpoznawanie płci u kociąt jest dosyć trudne. Można skorzystać z tej samej metody co w przypadku kotów dorosłych, czyli zajrzeć kotu pod ogon. U kociąt narządy płciowe nie są jednak dobrze rozwinięte, co może znacznie utrudniać rozpoznanie: kot czy kotka.

Jednym z najlepszych sposobów na ustalenie płci młodego mruczka jest określenie kształtu narządów płciowych. Jak rozpoznać płeć kota? U kocurów kształt odbytu i ujścia układu moczowo-płciowego jest podobny (okrągły). Oba otwory przypominają więc razem dwukropek (:). U kotek drugi z otworów przybiera kształt przecinka, a oba układają się razem w kształt średnika (;).

Płeć kotów a umaszczenie

Zastanawiasz się, jak rozpoznać płeć kota? Niekiedy płeć kota widoczna jest już na pierwszy rzut oka. W kocim świecie niektóre kolory futerka są zarezerwowane prawie wyłącznie dla kotek lub kocurów. Allele odpowiedzialne za umaszczenie są bowiem zlokalizowane na żeńskich chromosomach płciowych (X). Jak rozpoznać płeć kota na podstawie umaszczenia?

  • Rozpoznanie płci jest najłatwiejsze w przypadku kotów szylkretowych i calico (biało-rudo-czarnych). Aby powstało takie umaszczenie, niezbędne jest posiadanie dwóch chromosomów X. Z tego powodu trójkolorowe futrzaki to prawie zawsze kotki.
  • Rude koty to natomiast aż w 80% kocury – wystarczy, że odziedziczą gen rudości po swojej matce.

Ciekawostka: Trójkolorowe umaszczenie u kocurów jest wynikiem anomalii genetycznej. Kocury o takim futerku mają dwa chromosomy X zamiast jednego.

Jak odróżnić kota od kotki w przypadku innych umaszczeń? Niestety zwykle nie jest to możliwe. Czarny czy biało-czarny osobnik może być równie dobrze samcem, jak i samicą.

Jak rozróżnić płeć kota na podstawie wyglądu?

Jak rozpoznać płeć kota? Aby rozpoznać, czy mruczek to kocur, czy kotka, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy wyglądu. Zastanawiasz się, jak odróżnić kota od kotki na podstawie budowy fizycznej? Przyjrzyj się przede wszystkim wielkości zwierzęcia. Jak rozpoznać płeć kota?

  • Dorosłe kocury zwykle osiągają nieco większe rozmiary niż kotki. Mają też silniejszą budowę – są bardziej umięśnione i grubsze.
  • Kotki mają lżejszą, filigranową budowę. Ich ciało jest smuklejsze i często dłuższe niż kocurów. Zazwyczaj mają też nieco mniejsze łapki i głowę.

Rozróżnienie płci u dorosłych kotów na podstawie samych cech fizycznych jest jednak obarczone sporym ryzykiem błędu. Po pierwsze, na wygląd mruczków duży wpływ mają cechy rasowe i indywidualne. Po drugie, wygląd kotów może też zmieniać się pod wpływem diety. Kotki, które znacznie przybrały na wadze, mogą więc czasami sprawiać wrażenie potężnie zbudowanych kocurów. Po trzecie, często nie da się trafnie określić płci kota bez wcześniejszego porównania go z innymi osobnikami. W przypadku wątpliwości: kot czy kotka lepiej więc skorzystać z innych metod.

Kocur czy kotka? Czym się różnią?

Wiesz już, jak rozpoznać płeć kota. Zastanawiasz się jednak: kocur czy kotka – kto okaże się lepszym domowym towarzyszem? Wśród kociarzy zdania na ten temat są podzielone. Czy płeć kota ma znaczenie, jeśli chodzi o jego charakter? Jak odróżnić kota od kotki po zachowaniu?

Niektóre zachowania kotów mają podłoże hormonalne i są zdeterminowane płcią. Kocury w poszukiwaniu partnerek często przemierzają wiele kilometrów. Mają więc tendencję do włóczęgostwa i uchodzą za bardziej niezależne niż kotki. Są też silnie terytorialne – znakują swoje terytorium moczem i niejednokrotnie wdają się w bójki z innymi samcami. Zachowania te mogą być dla wielu opiekunów uciążliwe. U kotek zachowania zdeterminowane płcią pojawiają się głównie w okresie rui. Kocie damy mogą wtedy intensywnie wokalizować i próbować uciekać. Dodatkowo kotki często uchodzą za bardziej czułe niż kocury.

Wybór kota na podstawie płci to jednak nie najlepsze rozwiązanie. W rzeczywistości kluczowy wpływ na przyszłe zachowania kociąt ma ich socjalizacja. Niektóre cechy związane są również z rasą. Warto również pamiętać, że zachowania związane z płcią zanikają po zabiegu kastracji.

Jak karmić kota po sterylizacji/kastracji?

Po kastracji/sterylizacji spowalnia metabolizm kota, przez co zmniejsza się jego zapotrzebowanie kaloryczne. Bardzo często jednak, apetyt pozostaje na takim samym poziomie. Aby nie dopuścić do nadwagi. Warto ograniczyć ilość podawanych kotu kalorii i jednocześnie zadbać o jego aktywność.

Dobra rada

U wielu kotów konieczne jest ograniczenie kalorii nawet o 25-30%. Nie każdy kot wymaga jednak takiego zabiegu. Obniżenie kaloryczności posiłków nie jest wskazane u kotów szczupłych, wychodzących oraz młodych (kastrowanych przed osiągnięciem dojrzałości fizycznej).

Aby zadbać o zdrowie kota po zabiegu można wybierać karmy przeznaczone dla zwierząt po kastracji/sterylizacji.

Wysokiej jakości karmy dla kotów oferują marki Brit oraz Carnilove.

Carnilove Fresh Carp & Trout Sterilised to bezzbożowa karma ze świeżym mięsem karpia. W jej składzie znajduje się również mięso innych ryb: pstrąga oraz łososia. To połączenie dopełnia dodatek wątróbki kurczaka oraz olej z łososia i zdrowe warzywa, jak dynia. Kompozycja dzięki zawartości świeżego mięsa jest niezwykle smakowita, więc polecana także wymagającym zwierzętom sterylizowanym.

Brit Care Grain-Free Sterilized Weight Control to bezzbożowa karma sucha nie tylko dla kotów sterylizowanych, ale również dla zwierząt z nadwagą. Karma stanowi niskotłuszczowy, bogaty w błonnik posiłek i ma hipoalergiczną formułę minimalizującą ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji na pokarm. Posiłki powstają na bazie świeżej kaczki, owoców i ziół.

Brit Care Cat Grain-Free Sterilized Sensitive to bezzbożowy produkt dla kotów sterylizowanych z wrażliwym przewodem pokarmowym. W swoim składzie zawiera świeże, delikatne i dietetyczne mięso królika, które cechuje się doskonałą strawnością. Karmę podawać można zarówno na sucho, jak i zwilżoną letnią wodą.

Brit Care Cat Grain-Free Sterilized Urinary Health to karma wspomagająca pracę nerek i dróg moczowych kotów po sterylizacji/kastracji. Przygotowana jest ze świeżego kurczaka, ziół i owoców. To smakowity, ale i lekkostrawny posiłek o niskiej zawartości magnezu, co może pomóc w utrzymaniu optymalnego pH moczu.

Carnilove Cat Pouch Quail & Dendelion Sterilized to pełnoporcjowa mokra karma z przepiórką oraz mniszkiem dla kotów sterylizowanych. Jest zdrowym i smakowitym daniem, które dostarcza dodatkowej porcji płynów zapewniających kotom lepsze nawodnienie organizmu.

Pamiętaj, że również z kotem po sterylizacji/kastracji warto się bawić. Właściwa ilość aktywności fizycznej jest ważna dla zdrowia nie tylko ciała, ale i kociego ducha. Zabawy w polowanie powinny kończyć się nagrodą imitującą “upolowanie ofiary”. W tym celu sięgaj po wysokiej jakości przysmaki jak Carnilove Sami-Moist Snack Chicken & Thyme. Są to smakowite i delikatne przekąski dla wszystkich kotów. W swoim składzie oprócz kurczaka, oleju z łososia oraz sosu z wątróbek drobiowych zawierają tymianek pomagający zadbać o zdrowie dróg moczowych, co może okazać się ważne u kotów po kastracji. Inną opcją są funkcjonalne przysmaki Brit Care Cat Snack Urinary dla kastrowanych kotów. Zawierają one żurawinę i rozmaryn wspierające zdrowie dróg moczowych Twojego pupila. Pamiętaj jednak, że przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii w kocim menu.

Podsumowanie

  • Jeśli zastanawiasz się, jak rozpoznać płeć kota, powinieneś przyjrzeć się narządom płciowym mruczka.
  • W odróżnieniu kota od kotki pomaga prosta zasada dwukropka i średnika.
  • W niektórych przypadkach możliwe jest rozpoznanie płci kotów z dużym prawdopodobieństwem po umaszczeniu.
  • Odróżnienie kocura od kotki na podstawie wielkości i umięśnienia często jest trudne.
  • Płeć nie jest kluczowym czynnikiem wpływającym na koci charakter. Ma jednak związek z niektórymi zachowaniami niepożądanymi u kotów (na tle hormonalnym).

Polecamy:

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.