Home PiesAkcesoria dla psów Jakie legowisko wybrać dla psa, by wygodnie odpoczywał?

Jakie legowisko wybrać dla psa, by wygodnie odpoczywał?

Kiedy w Twoim domu pojawia się pies, musisz kupić dla niego wyprawkę. Nawet jeśli zakładasz, że pies będzie spał z Tobą w łóżku, to i tak powinien mieć swoje miejsce odpoczynku. Każdy pies jest inny i ma inne potrzeby, dlatego wybór legowiska jest kwestią indywidualną. Najważniejsze, aby Twój pies czuł się dobrze w swoim posłaniu i chciał w nim leniuchować. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając idealne legowisko dla psa?

Rozmiar

Wybierając legowisko, zwróć uwagę na jego rozmiar. Pies powinien się w nim wygodnie położyć i wyciągnąć. Ma to być miejsce, w którym pies będzie odpoczywał i się relaksował. Dlatego kup legowisko trochę większe od psa. Zmierz go od nosa do nasady ogona oraz od czubka głowy do krańców łapek i dla pewności dodaj jeszcze około 20–30 cm. Wówczas możesz mieć pewność, że pies będzie mógł się wygodnie położyć.

Reklama

Jeśli w Twoim domu ma pojawić się szczeniak (8 rzeczy, które musisz kupić szczeniakowi), zastanawiasz się pewnie, czy kupić mniejsze legowisko, czy lepiej od razu docelowe – duże. Najlepiej zainwestować najpierw w małe lub średnie, dopasowane do aktualnej wielkości psa. Co prawda z czasem będziesz musiał wymienić je na większe, ale w mniejszym maluch będzie się czuł bezpieczniej. Poza tym pamiętaj, że szczeniaki przy wymianie zębów gryzą różne rzeczy i może się okazać, że legowisko niespodziewanie „wybuchnie” i nie doczeka momentu, kiedy pies dorośnie.

Zwróć też uwagę, aby legowisko miało chociaż z jednej strony podpórkę pod pyszczek albo przynajmniej jakąś poduszkę. Wiele psów lubi spać z pyskiem trochę wyżej.

Materiał

Podczas wyboru legowiska zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonane. Materiał powinien być oddychający. Tkanina zewnętrzna powinna być przyjemna w dotyku, aby pies czuł się komfortowo. Powinna też być wytrzymała, ponieważ psy często, zanim się położą, drapią i „układają sobie” posłanie.

Ważnym aspektem jest łatwość czyszczenia. Zwróć uwagę, czy pokrowiec legowiska da się zdjąć i uprać w pralce. Twój pies pewnie nie raz zje smakołyk w legowisku, obśliniając sporą jego część. W takich brudnych i mokrych od jedzenia miejscach gromadzą się szkodliwe bakterie. Dlatego możliwość szybkiego i łatwego wyczyszczenia jest istotną kwestią.

Jeśli planujesz adopcję lub kupno szczeniaka, wybierz legowisko pokryte materiałem wodoodpornym i plamoodpornym. Maluchowi mogą się przytrafić różne wpadki.

Zwróć uwagę, aby materiał nie podrażniał skóry.

Wśród popularnych tkanin wykorzystywanych do pokrycia legowiska znajdziesz materiał o nazwie kodura. Jest on odporny na zadrapania i łatwy w czyszczeniu. Równie popularna jest tkanina suedine, która w dotyku przypomina trochę meszek albo plusz, a przede wszystkim jest wytrzymała i odporna na działanie światła.  Warto wspomnieć także o antarze, która charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie, wysoką żywotnością i łatwością w czyszczeniu, a przy tym jest miękka i bardzo miła w dotyku.

Jeśli wybierzesz legowisko w kolorze podobnym do umaszczenia psa, to wypadająca sierść nie będzie aż tak bardzo widoczna.

Wypełnienie legowiska

Materiał, którym legowisko jest wypełnione, powinien być wytrzymały i odporny na odkształcenia. Miękkość jest kwestią indywidualną. Dla psów, które wolą spać na podłodze, twardsze legowisko będzie prawdopodobnie wygodniejsze. Z kolei pies lubiący spać w łóżku lepiej będzie się czuł w miękkim legowisku.

Większość producentów używa kulek silikonowych lub włókna silikonowego. Są to włókna, które są łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ można je prać w pralce.

Wygląd

Wygląd legowiska to w sumie najmniej istotna kwestia z punktu widzenia psa. Dla niego liczy się komfort i wygoda. A jeśli dla Ciebie ważny jest dizajn, możesz poszaleć przy wyborze legowiska. Oprócz funkcji praktycznych posłanie może stać się także elementem wystroju Twojego wnętrza.

Producenci oferują legowiska wykonane z podobnych materiałów, co nasze domowe kanapy. Dodatkowo niektóre firmy oferują na przykład wyszycie imienia Twojego psa na posłaniu.

W dalszej części dowiesz się:

  • Cena
  • Funkcjonalność
  • 8 rodzajów legowisk

Czytaj str: 72-76

autor: Izabela Misiak

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.