Home Kot Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem?
kot na choince

Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem?

W internecie krąży wiele filmów z choinką i kotem w rolach głównych. Wiele z nich wygląda zabawnie, ale przedstawione sytuacje mogły skończyć się naprawdę źle. Czy istnieje choinka kotoodporna? Poznaj sposoby na świąteczną i jednocześnie bezpieczną dla Twojego pupila atmosferę w domu i dowiedz się, jak zabezpieczyć choinkę przed kotem.

kot i światełka

Dlaczego koty są zafascynowane choinkami?

Choinka to nowość! Coś, co ciekawski kot chętnie zbada swoimi łapkami i zębami. Drzewko ma atrakcyjny zapach i korę, która może posłużyć jako drapak. Dodatkowo ubrana choinka ma na sobie jeszcze więcej atrakcyjnych elementów. Łańcuchy, bombki i światełka. Nic tylko trącać i łapać. Bawić się w polowanie.

Reklama

Koty mają również naturalną potrzebę obserwowania otoczenia z wysokości. Sztuczna lub żywa choinka to dla nich doskonałe miejsce, z którego może obserwować, a przy tym pozostać niewidocznym dla innych. Świąteczne drzewko stanowi zatem wielką pokusę, bo daje możliwość realizacji naturalnego zachowania.

Wskazówka!

Aby zapewnić bezpieczeństwo kotu oraz choince, zorganizuj pupilowi w jego otoczeniu coś ciekawszego niż nowe drzewko. Możesz przygotować plac zabaw dla kota w postaci nowego drapaka lub innych atrakcji według swojego pomysłu. Wykorzystaj smakołyki i zabawki. Zaproponuj kotu interaktywne gry i zapewnij możliwość wspinaczki.

Typowe zagrożenia dla kota i choinki

Eksplorowanie samej choinki i terenu obok niej może być niebezpieczne z kilku powodów.

 • Choinka może przewrócić się na kota, powodując uraz u zwierzęcia oraz zniszczenia w domu.
 • Szkło z rozbitych bombek może wbić się w kocie łapki.
 • Kot może zjeść fragment łańcucha lub innej ozdoby.
 • Połknięcie igieł choinkowych, anielskich włosów lub sztucznego śniegu może spowodować zatrucie i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego kota.
 • Żucie przewodów od światełek może doprowadzić do porażenia prądem.
 • Kot może zaplątać się we wstążki, łańcuchy czy kable.

Postaraj się ochronić choinkę i zadbać o bezpieczeństwo pupila.

kot i choinka

Wybór choinki odpowiedniej dla kota

Wybierając kotoodporną choinkę,  zastanów się nad:

 • zakupem małego drzewka – mruczek nie będzie miał okazji wspinać się na niewielkie drzewo, a nawet jeśli je przewróci, nie spowoduje ono takich szkód jak duża choinka;
 • wyborem sztucznego drzewka – sztuczna choinka nie ma tak ciekawego zapachu jak żywe drzewko. Taka choinka może być mniej kusząca dla wielu kotów.

Wskazówka!

Wybrałeś żywe drzewko i trzymasz je w wodzie? Taki płyn może być niebezpieczny dla kota. Koniecznie zabezpiecz pojemnik z wodą przed dostępem kota.

Bezpieczne ozdoby – jakie wybrać?

Święta Bożego Narodzenia z kotem i choinką są możliwe. Trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć choinkę przed kotem. Jeśli wybierzesz odpowiednie ozdoby, kot nie będzie mógł zrobić sobie krzywdy.

 • Mając w domu kota, lepiej zrezygnować ze szklanych bombek. Doskonale sprawdzą się te plastikowe lub bardziej ekologiczne – papierowe i drewniane ozdoby.
 • Sztuczne świece. Świąteczne zimowe wieczory to czas, kiedy lubimy zapalać świece. Nie jest to jednak bezpieczne w domu, w którym mieszka kot. Zwierzę może się poparzyć lub spowodować pożar. Zdecydowanie lepiej wybrać świece LED.
 • Pomiń kolorowe łańcuchy. Takie ozdoby pięknie dekorują choinkę, ale połknięte przez kota fragmenty mogą sprawić, że święta spędzisz w klinice weterynaryjnej.

Wskazówka

Dekorując większe drzewko, skoncentruj się raczej na jego górnej połowie. Wyżej umieszczone ozdoby nie będą w zasięgu kota i staną się mniej kuszące – koty najchętniej trącają łapkami nisko wiszące bombki.

Stabilność i bezpieczeństwo choinki

Aby zabezpieczyć choinkę przed kotem, zadbaj, by była stabilna. Drugim rozwiązaniem jest ustawienie drzewka w miejscu niedostępnym dla pupila. Można zastosować następujące triki:

 • Postaw choinkę na balkonie lub w pomieszczeniu, do którego kot nie będzie miał dostępu.
 • Przymocuj choinkę do sufitu lub ściany, co zminimalizuje ryzyko jej przewrócenia.
 • Otocz drzewko barierką, która powstrzyma lub odrobinę zniechęci kota.

Wskazówka

Nie dekoruj choinki od razu. Zanim udekorujesz drzewko, pozwól kotu się do niego przyzwyczaić. Ustaw choinkę i przez kilka dni wstrzymaj się z jej dekorowaniem. Twój pupil oswoi się z drzewkiem i być może będzie się nim mniej interesować nawet po ozdobieniu.

jak zabezpieczyć choinkę przed kotem

Ochrona światełek i przewodów elektrycznych

Świąteczne światełka tworzą wspaniałą atmosferę, ale mogą być niebezpieczne dla kotów. Możesz je powiesić, o ile Twój futrzak nie będzie miał do nich dostępu. W przeciwnym razie zrezygnuj z nich lub ukryj przewody, które mogłyby zainteresować kota. Przed wyjściem z domu zawsze odłączaj lampki od zasilania. Bezpieczniejszą opcją będą lampki na baterie.

Trening kota – jak oduczyć skakania na choinkę

Początkowo trudno odciągnąć kota od choinki. Można jednak pracować z pupilem i oduczyć go skakania i wspinania się na świąteczne drzewko. Jak to zrobić? Korzystając z przysmaków. Gdy tylko zauważysz, że kot chce wspiąć się na choinkę lub zaczyna się do niej zbliżać, odwróć jego uwagę od drzewka. Gdy kot zdecyduje się podejść do Ciebie, nagrodź go. Jest to pracochłonna metoda, która działa, gdy masz kota na oku, ale może wybawić Cię z opresji.

Do nagradzania pupila możesz używać smakowitych przekąsek od Carnilove. Wypróbuj:

Oba rodzaje smaczków są przyjazne kotom, gdyż zawierają dużo składników pochodzenia zwierzęcego. Ich przyjemnego zapachu nie będzie mógł zignorować żaden koci smakosz.

Marka Brit oferuje specjalne świąteczne przysmaki dla kota.

Brit Care Christmas Superfruits Salmon to bezzbożowy przysmak z łososiem, rokitnikiem, żurawiną, aronią i cynamonem dla kotów dorosłych. Smakowita receptura sprawi, że będziesz mógł zaskoczyć swojego mruczka świątecznym prezentem.

Do odwracania uwagi kota możesz wykorzystywać również kocie zabawki. Zwierzak prawdopodobnie chętniej wybierze zabawy z Tobą niż samotne eksplorowanie i trącanie ozdób choinkowych. Kiedy w domu pojawią się świąteczne dekoracje, zaoferuj kotu atrakcyjne zabawki i aktywności, które sprawią, że straci zainteresowanie jodłą lub świerkiem.

Alternatywne rozwiązania dla choinki tradycyjnej

Czasem dla bezpieczeństwa kota trzeba jednak zrezygnować ze świątecznego drzewka. Atmosfera świąt to na szczęście nie tylko choinka. Możesz zdecydować się na wieńce świąteczne, stroiki z gałązek, papierowe i drewniane ozdoby. Dom można dekorować również lampkami zawieszonymi poza zasięgiem pupili lub girlandami nad drzwiami i oknami.

Brak tradycyjnej choinki to nie koniec świata! Czekają Cię bowiem piękne i przede wszystkim bezpieczne święta z pupilem, a to najważniejsze dla każdego kochającego swojego mruczka kociarza.

kot i światełka choinkowe

Jak zabezpieczyć choinkę przed kotem – podsumowanie

 • Święta Bożego Narodzenia z kotem wiążą się z zagrożeniami. Można ich jednak uniknąć!
 • Wybór drzewka jest bardzo ważny. Mając w domu kota, który będzie chciał wskoczyć na drzewko, lepiej wybrać małą, symboliczną choinkę zamiast dużej jodły czy świerka.
 • Choinkę warto udekorować ozdobami, których kot nie będzie mógł stłuc, np. papierowymi.
 • Aby uchronić choinkę przed kotem, postaw ją na balkonie lub w pokoju, do którego zwierzak nie ma dostępu. Ewentualnie przymocuj drzewko do ściany lub sufitu.

Jeśli zdecydujesz się przynieść choinkę do domu, pamiętaj, że żadne drzewko nie jest samo z siebie kotoodporne. Musisz zadbać o to, by ochronić zarówno drzewko, jak i swojego pupila. Postaw na bezpieczne ozdoby i dopilnuj, żeby całość była stabilna.

Przeczytaj również: Święta z kotem. Jak zadbać o dobrą atmosferę?

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.