Home Pies Kamień na zębach u psa. Jak pielęgnować jamę ustną u psa?

Kamień na zębach u psa. Jak pielęgnować jamę ustną u psa?

Psy jako drapieżniki posiadają uzębienie przeznaczone do gryzienia, szarpania oraz jedzenia suchej karmy. Powszechnie wiadomo, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, ponieważ jej brak może być przyczyną powstawania chorób przyzębia. W związku z tym bardzo ważne jest, aby przyzwyczaić psa do higieny jamy ustnej jak najwcześniej. Dowiedz się jak usunąć kamień na zębach u psa?

Jak powstaje kamień na zębach u psa?

Jak powstaje kamień na zębach u psa? W jamie ustnej psa każdego dnia odkładają się resztki pokarmów. Jeżeli zęby psa nie są regularnie czyszczone, pojawia sięna nich osad bakteryjny, który mineralizuje się i w ten sposób powstaje kamień nazębny. Kamień nazębny u czworonoga powstaje od wewnątrz, co zwiększa namnażanie się bakterii i może doprowadzić do powstawania zapalenia jamy ustnej. Długotrwałe zaniedbanie może w niektórych przypadkach skutkować wypadaniem zębów u zbyt młodych zwierząt. A konsekwencją tego jest obniżenie jakości życia oraz problemy z pobieraniem jedzenia.

Reklama

Ostrzeżeniem, które może sygnalizować o początkach powstawania kamienia na zębach u psa mogą być następujące objawy:

 • nieprzyjemny oddech,
 • przebarwienia lub ciemniejsze plamy na zębach,
 • nieprawidłowe żucie, ślinienie się lub wypadanie jedzenia z pyska,
 • wolniejsze tempo spożywania suchej karmy i innych pokarmów,
 • obniżony poziom łaknienia lub całkowity brak apetytu.

Czyszczenie zębów u psa? Podstawa pielęgnacji zębów u psa!

Aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego u psa, należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Ważne jest, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących pielęgnacji i włączyć je do życia. Aby zapewnić zdrowie jamy ustnej psa, należy:

 1. regularnie szczotkować pupilowi zęby,
 2. zadbać o odpowiednie żywienie,
 3. podawać kości do żucia.

Jak dbać codziennie o jamę ustną psa?

Co zrobić, aby kamień na zębach u psa nie był problemem? Jednym ze sposobów zapobiegania osadzania się kamienia nazębnego u psa (oprócz czyszczenia zębów oraz dbania o żywienie) jest regularne podawanie kości, paluchów oraz pasków do przeżuwania. Gryzienie gryzaków i kości do żucia wspiera usuwanie osadu nazębnego u pupila. W przypadku juniorów żucie kości masuje delikatne dziąsła oraz pomaga w usunięciu mlecznych zębów. Pozwala również czworonogowi rozładować negatywne emocje oraz zmniejszyć stres. Psy, które nie dostają nic do gryzienia, a tym samym nie mogą zaspokoić swojego naturalnego instynktu, często zaczynają szukać innych sposobów, aby rozładować swoją energię, np. gryzą buty czy inne przedmioty.

Naturalne kości do żucia a kamień na zębach u psa

Naturalne kości do żucia z penisem wołowym, żwaczem wołowym lub gryzaki dla psów nie tylko świetnie smakują. Dodatkowo zapobiegają osadzaniu się kamienia na zębach u psa. Kości do żucia, w stu procentach naturalne i bez dodatku zbóż, to zdrowe przysmaki, które gwarantują dłuższą przyjemność z żucia oraz zdrowie jamy ustnej. Kości mogą:

 • stanowić urozmaicenie diety,
 • rozładować energię,
 • zapewnić rozrywkę,
 • być stosowane jako nagroda,
 • zaspakajać naturalną potrzebę gryzienia.

Kość do żucia Euphoria Grain Free Junior Bone idealnie sprawdzi się dla szczeniąt. Z kolei dorosłym psom warto podać kość Euphoria Dental Bone, która w naturalny sposób pomoże w usunięciu kamienia nazębnego z psich zębów. Naturalne kości do żucia BIOFEED ZOO nie zawierają barwników, konserwantów, cukrów oraz chemii. Są bezpieczne dla dziąseł psa, ponieważ nie mają ostrych brzegów. Stanowią źródło kolagenu, poprawiają jakość skóry i pazurów, wspomagają regenerację układu mięśniowego. Dzięki zawartości kwasów omega-3 i -6 korzystnie wpływają na polepszenie jakości sierści i skóry oraz przyspieszają ich regenerację. Dodatkowo ograniczają powstawanie stanów zapalnych i wspomagają funkcjonowanie mózgu i wzroku.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.