Home KotDieta kota Karma dla psów z Ukrainy. Jak mądrze pomagać?

Karma dla psów z Ukrainy. Jak mądrze pomagać?

Wszyscy wiemy, że w tej chwili Ukrainie potrzebna jest pomoc. Ważne jest zapewnienie opieki zarówno kobietom i dzieciom, jak i zwierzętom. Każdy z nas może okazać wsparcie dla osób, które uciekając z objętego wojną kraju, nie chciały rozstać się ze swoimi psami i kotami będącymi członkami ich rodzin. Można wesprzeć także fundacje szukające nowych domów dla bezdomnych psów i kotów znalezionych na granicy. Dowiedz się, jak pomagać mądrze i jaką wybrać karmę dla psów z Ukrainy!

Podstawy żywienia psów

W idealnym świecie pies powinien jeść wysokiej jakości pożywienie, które zapewnia mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Taka pełnowartościowa i wysokostrawna dieta może być jedynym pokarmem psa przez większość jego życia. Zwykle nie trzeba jej zmieniać, a nową karmę wprowadza się dopiero w sytuacji, gdy:

Reklama
  • zmienia się etap życia lub stan fizjologiczny psa,
  • pojawiają się określone choroby,
  • dany produkt nie służy zwierzęciu.

W większości przypadków zaleca się wtedy rozłożyć proces zmiany karmy na co najmniej 7 dni. W tym okresie dotychczasowa karma powinna być mieszana z nową ze stopniowym zwiększaniem udziału tej drugiej.

Niestety nie żyjemy w idealnym świecie i zdarza się, że gwałtowne zmiany żywienia są nieuniknione. Z taką sytuacją spotykamy się w przypadku psów pochodzących z Ukrainy.

Karma dla psów z Ukrainy. Jaką karmę kupić?

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, czego potrzebują poszczególne organizacje. Niektóre z nich mogą prosić o konkretne produkty, co warto uszanować.  Zawsze dobrym pomysłem jest postawienie na karmy dobrej jakości. Jednak dla wielu z nas główną rolę odgrywa cena produktu, dlatego warto wiedzieć, że sporo dobrych karm dla psów wcale nie ma wygórowanych cen. Produkty z przyzwoitym składem znajdziesz zarówno w sklepach zoologicznych, jak i niektórych supermarketach. A jeśli nie wiesz, jaką karmę kupić, a chcesz pomóc, wesprzyj zbiórkę charytatywną “Dla zwierząt w Ukrainie”. Nasza redakcja kupi karmę w Twoim imieniu i przekaże ją fundacjom, które pomagają potrzebującym zwierzętom.

Uchodźcom ze zwierzętami oraz fundacjom ratującym porzucone psy i koty będą potrzebne zarówno karmy suche, jak i mokre. W ten sposób będzie można przynajmniej częściowo dopasować żywienie do dotychczasowych przyzwyczajeń zwierząt. Zmiana rodzaju karmy u czworonogów przeżywających ogromny stres nie jest najlepszym pomysłem!

Pamiętaj, że wśród uratowanych psów z Ukrainy mogą być także osobniki w różnym wieku. Niektóre mogą być w złym stanie zdrowia lub cierpieć na różne choroby. Być może niektóre fundacje będą potrzebowały karm typu „recovery” lub diet dla zwierząt z cukrzycą czy chorobami wątroby. Takie informacje będą pojawiały się z czasem. Warto śledzić nowe prośby i – o ile masz taką możliwość – zapewniać pomoc regularnie.

Pomagaj mądrze!

Jak jeszcze można pomóc psom z Ukrainy?

Oprócz karm dla psów i kotów potrzebne mogą być np. probiotyki dla zwierząt, preparaty wyciszające (np. feromony, naturalne tabletki uspokajające) oraz przeciwbiegunkowe. O szczegóły można dopytać w miejscach, do których chcesz przekazać pomoc.

Warto też pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć przekazywane produkty, by nie uległy uszkodzeniu w czasie transportu. Jeżeli przekazujesz więcej rzeczy, opisz kartony. Ułatwi to pracę osobom, które sortują otrzymaną pomoc rzeczową i przekazują ją dalej.

Czego nie dawać psom z Ukrainy?

Pomoc musi być pomocą! Nie wolno przekazywać zatem karm przeterminowanych lub otwartych produktów, które np. nie zasmakowały Twojemu psu. Unikaj także karm, które zawierają konserwanty, sztuczne barwniki czy polepszacze smaku.

#dlazwierzatwukrainie

“Dla Zwierząt w Ukrainie” – zbiórka magazynu Pets Style

Redakcja magazynu Pets Style uruchomiła zbiórkę „Dla Zwierząt w Ukrainie”, dzięki której możesz pomóc potrzebującym zwierzętom z Ukrainy. Wybierasz markę, z którą chcesz pomóc, i kwotę, którą chcesz przekazać na rzecz pomocy pokrzywdzonym zwierzętom. Redakcja Pets Style w Twoim imieniu kupi karmę i potrzebne rzeczy dla psów i kotów. Następnie dary zostaną przekazane fundacjom zaangażowanym w pomoc zwierzętom z Ukrainy i w Ukrainie.

Pamiętajcie, że wiele zwierzaków w zamieszaniu podczas ucieczki zostało pozostawionych samym sobie, są bez właścicieli i bez pożywienia. Każdy, kto wpłaci pieniądze, powinien pobrać grafikę z podziękowaniem i pokazać znajomym w mediach społecznościowych, że pomaga, a nie tylko o tym gada.

Jeśli nie możesz wesprzeć akcji finansowo, udostępnij zbiórkę na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie. Razem możemy więcej #dlazwierzatwukrainie.

Więcej informacji na stronie: www.dlazwierzatwukrainie.pl.

Razem możemy więcej – #dlazwierzatwukrainie!

NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE PRZEWOŻENIE ZWIERZĄT Z UKRAINY DO POLSKI. Sprawdź!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.