Home Pies Karma dla wybrednych psów – jak wybrać smakowity posiłek?

Karma dla wybrednych psów – jak wybrać smakowity posiłek?

Temat smakowitości jedzenia dla psów jest tematem ciągłych badań. Interesuje ona naukowców z uczelni weterynaryjnych, firmy z branży zoologicznej, a ostatecznie – wszystkich opiekunów. Jakie są zachowania żywieniowe psów? Co decyduje o smaku karmy? Odpowiadamy na najważniejsze pytania i sprawdzamy, jaka powinna być karma dla wybrednych psów.

Czy Twój pies jest wybredny?

Zanim zarzucisz psu wybredność, zastanów się, czy sam nie popełniasz popularnych błędów związanych z karmieniem czworonogów. Psy bardzo często odmawiają posiłków, gdyż nie są w danym momencie głodne. Być może oferujesz swojemu pupilowi zbyt duże porcje albo podajesz mu sporą dawkę przekąsek lub smakołyki z własnego talerza? A może Twój pies ma cały czas dostęp do pełnej miski? To wszystko wpływa na apetyt zwierzęcia. Czasem wystarczy poczekać, aż pies nieco zgłodnieje. Pamiętaj, że u psów małych ras żołądek ma ograniczoną pojemność i Twój pies z chęcią zje częściej, ale w małych ilościach. Jeżeli pies nie zje posiłku i od razu podana zostanie nowa karma, możesz wpaść w pułapkę! Twój pies szybko zorientuje się, że odmówienie posiłku będzie skutkowało czymś nowym i atrakcyjnym.

Reklama

Wybredny pies nie zawsze jest naprawdę wybredny.

Jeżeli Twój pies lubi grymasić, wybierz mokre karmy marki Animonda. Przyciągną Twojego pupila smakowitym aromatem, a ze względu na smak pies nie oderwie się od miski do samego końca. Stosuj się jednak do zasad zdrowego żywienia psa. Zawsze dokładne odmierzaj porcje dla swojego pupila oraz stosuj karmienie z ograniczonym dostępem do pokarmu – podaj posiłek do miski i poczekaj około 20 minut. Po tym czasie zabierz jedzenie. Twój pies szybko nauczy się karmienia w określonych porach, a Ty będziesz mieć kontrolę nad porcjami, które zjada. Dzięki takiemu sposobowi wychwycisz też wszystkie zmiany w apetycie swoich psów.

Problemy zdrowotne a karma dla wybrednych psów

Niestety, zdarza się, że pies ma ograniczony apetyt z powodu choroby. Najczęstsze przyczyny problemów z pobieraniem pokarmu to:

 • choroby stomatologiczne,
 • pasożyty,
 • alergie lub nietolerancje pokarmowe,
 • ból.

Bywa też tak, że pies je mniej zaraz po szczepieniu lub w czasie upałów. Pies nie jest wybredny, tylko źle się czuje! Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia swojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, zanim w Twoim sklepowym koszyku wyląduje kolejna nowa karma dla psa.

Pies może mieć ograniczony apetyt z różnych powodów.

Co jeszcze może powodować niechęć do jedzenia? Możliwe przyczyny to:

 • Podawanie psu jedzenia prosto z lodówki (jest zbyt zimne i niesmaczne).
 • Okresy mniej intensywnego wysiłku, przykładowo psy w czasie rekonwalescencji po zabiegach zwykle jedzą mniej.
 • Spadek apetytu u starszego psa lub związany z zaburzeniami węchu. Dla psów bardzo ważny jest bowiem m.in. zapach jedzenia.

Zmieniać karmę czy nie?

Jak już wspomniano, zmiana karmy w przypadku wybrednych psów nie zawsze zdaje egzamin. Bywa, że taki psi smakosz odmawia także zjedzenia kolejnych produktów, a opiekun wpada w spiralę eksperymentowania. W ten sposób sprawia, że pupil grymasi coraz bardziej.

Jeżeli chcesz zmienić karmę psa, pamiętaj o tzw. okresie przejściowym. Podanie psu nowej karmy z dnia na dzień może skutkować problemami żołądkowo-jelitowymi, co często zniechęca psy do nowego posiłku. W dużym uogólnieniu psy są przystosowane do długoterminowego jedzenia tej samej karmy, o ile jest ona pełnoporcjowa oraz wysokiej jakości. Produktem, który zostanie z Wami na dłużej, zdecydowanie są karmy Animonda vom Feinsten, czyli delikatne kawałki w wybornym sosie. Ta karma nadaje się dla psich koneserów, a jednocześnie jest idealnie zbilansowana i po prostu zdrowa.

Czy istnieje jedna idealna karma dla wybrednych psów?

Wybredny pies ma swoje preferencje smakowe, czasem związane są one z niepożądanymi reakcjami na pokarm lub innymi problemami. Nie ma zatem jednej idealnej karmy. Marka Animonda oferuje w swojej linii vom Feinsten zróżnicowane receptury.

Przykładowe smaki do wyboru:

 • kurczak z łososiem,
 • kurczak z królikiem,
 • indyk z kaczką,
 • wołowina z jagnięciną.

Wszystkie propozycje to naprawdę smakowite produkty o wysokiej jakości. W tym przypadku nie będziesz musiał stosować dodatkowych trików, by zachęcić psa do jedzenia!

Animonda vom Feinsten to receptury dla psów dorosłych o różnych gustach.

Co decyduje o smakowitości karmy?

Na smakowitość psiego jedzenia wpływa kilka czynników. Ważny jest przede wszystkim skład karmy i zawartość tłuszczu, który jest nośnikiem smaku. Jego ilość musi być wystarczająca, ale nie za wysoka. Kluczem jest dobre zbilansowanie składników oraz ich jakość.

Zwróć uwagę, że smak karmy mogą zmieniać niektóre tworzywa, z których wykonane są miski. Rozważ produkty szklane lub ceramiczne, które zwykle nie wpływają na to, jaki posmak ma karma. Uważaj także, gdy karma mokra jest w puszce. Lepiej nie chować otwartej karmy w puszce do lodówki, gdyż zdarza się, że posiłek nabiera metalicznego posmaku. Przełóż niewykorzystany posiłek do słoiczka lub wybieraj karmy w saszetkach, jak Animonda vom Feinsten.

Jak ocenić smakowitość karmy dla psa?

Zastanawiasz się, czy dana karma dla psa jest odpowiednia dla Twojego pupila? Gdy już wybierzesz karmę z dobrym składem, uważnie obserwuj swojego psa. O smakowitości karmy powie Ci:

 • wielkość zjedzonej porcji,
 • szybkość jedzenia karmy przez psa,
 • reakcja na nakładanie posiłku (jeżeli Twój pies biegnie do miski, to lubi swoje jedzenie).

Twój pies lubił karmę, a teraz grymasi? Jeżeli przyczyną braku apetytu u psa nie jest choroba, nic się nie stanie, jeżeli nie zje jednej lub dwóch porcji jedzenia. Nie panikuj i nie zmieniaj karmy tego samego dnia!

Obserwując zachowania zwierzęcia, przekonasz się, czy pokarm jest smakowity.

Karma dla wybrednych psów musi być smakowita.

Animonda – karma dla wybrednych psów

Animonda vom Feinsten to karma o wysokiej jakości, która zachwyci Twojego psa. Linię wyróżniają smakowite receptury i duża staranność w dobieraniu składników. Produkty z linii vom Feinsten są także bezpieczna dla delikatnych psich żołądków i jelit. W składzie nie znajdziesz bowiem ani sztucznych konserwantów, ani barwników, ani cukru.

Karma dla wybrednych psów powinna być smakowita i zdrowa. Najwyższej jakości składniki zapewnią Twojemu pupilowi energię do zabawy, a jednocześnie sprawią, że jego sierść będzie lśniąca. Dobra karma dla psa zapewni mu także prawidłowe trawienie i wsparcie układu immunologicznego.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.