Home Ptaki & Gryzonie Karmy marki Alegia – to naturalnie najlepszy wybór dla Twojej kawii

Karmy marki Alegia – to naturalnie najlepszy wybór dla Twojej kawii

Kawie domowe to urocze i mądre zwierzątka, które cieszą się rosnącą popularnością. Niestety wciąż bardzo mało mówi się o ich hodowli i wymaganiach żywieniowych. Tymczasem to właśnie żywienie kawii jest kluczowym elementem dla jej zdrowia i dobrego samopoczucia!

Na rynku zoologicznym stale pojawiają się coraz lepsze produkty, a na szczególną uwagę zasługuje marka Alegia, która jest producentem karm Super Premium. Co wyjątkowego zawierają ich mieszanki?

Reklama

Anatomia i fizjologia świnki morskiej

By wiedzieć, czego potrzebuje Twój pupil, musisz poznać podstawy jego anatomii i fizjologii. Po pierwsze przewód pokarmowy kawii domowej przystosowany jest do trawienia produktów roślinnych. Ich podróż rozpoczyna się w jamie ustnej, w której znajdują się zęby sieczne i policzkowe.

Co bardzo istotne, rosną one przez całe życie kawii, dlatego odpowiednio dobrany pokarm objętościowy stanowi element profilaktyki chorób zębów. Alegia Herbal oraz Alegia Mega Paka zawierają gałązki i fragmenty kory, które doskonale wspierają proces prawidłowego ścierania zębów.

Skład karmy dla kawii domowej

W diecie kawii domowej niezwykle ważne jest zbilansowanie pasz objętościowych oraz wysokoenergetycznych. Bez wątpienia podstawą piramidy żywieniowej tego gatunku musi być zielonka i siano, czyli pasze objętościowe. Procentowo powinny stanowić ponad 50% dziennej dawki pokarmowej.

Mieszanki ziołowe Alegia to świetne źródło błonnika oraz roślin, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, takich jak koperek. Produkty w formie suszonej eliminują ryzyko wzdęć oraz biegunek, do których mogą się przyczynić zbyt wilgotne lub zwiędłe liście.

Zwróć uwagę na to, że produkty oferowane przez markę Alegia są zawsze pakowane ręcznie, co zapewnia zachowanie struktury i właściwości wszystkich używanych składników.

Żywienie małych kawii domowych

O prawidłowe żywienie warto zadbać już od pierwszych dni życia zwierzątka, gdyż to właśnie na ten czas przypada najbardziej intensywny rozwój, a dodatkowo u młodej kawii zauważono silne kształtowanie się preferencji żywieniowych. Dorosły osobnik może być zatem bardzo wybredny i spożywać tylko znane sobie produkty.

Aby zapewnić swojemu pupilowi odporność, zdrowe kości, a także prawidłowo funkcjonujący układ trawienny, wybierz Junior Natural. To specjalistyczna karma dla zwierzątek do 8. miesiąca życia, która zapewnia aż 23 naturalne składniki, co zwiększa zainteresowanie pokarmem i sprzyjają pobieraniu odpowiedniej ilości jedzenia. Dzięki tej mieszance młoda kawia pozna smak m.in.:

  • nagietka,
  • rumianku,
  • pokrzywy,
  • ostropestu,
  • pasternaku,
  • siemienia lnianego.

Piramida żywieniowa kawii domowej

Podczas oceny składu karmy, warto zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych składników odżywczych. Kawie domowe potrzebują około 13% białka, 3% tłuszczu oraz minimum 10% włókna. Dla dobrej kondycji skóry oraz sierści wskazane są także kwasy omega-3 oraz omega-6. Wszystkie karmy marki Alegia są w pełni zgodne z piramidą żywieniową kawii domowej. Co ważne, pozbawione są one nasion zbóż, które mogłyby uszkadzać delikatną błonę śluzową pyszczka kawii. Nie zawierają także sztucznych barwników ani konserwantów.

Witamina C w diecie kawii domowej

Czy wiesz, że kawie domowe nie syntezują witaminy C? A może myślisz, że wystarczy dodawanie kilku kropel witamin do poidełka z wodą? Obalamy mity! Witamina C dodawana do wody łatwo ulega rozpadowi. Jeśli chcemy stosować suplementy, należy podawać je bezpośrednio do pyszczka lub skrapiać nimi rośliny.

Obserwacje naukowców wykazały jednak, że zwierzęta, które nie dostawały odpowiedniej dawki warzyw oraz owoców, prezentowały objawy charakterystyczne dla hipowitaminozy.

Podsumowanie

Najlepiej pamiętać zatem o zbilansowanej diecie i wybierać produkty będące naturalnym źródłem dużych ilości witaminy C, jak dzika róża, aronia oraz kwiat hibiskusa. Rośliny te znajdują się w mieszance Herbal i w karmie Alegia Exclusive Kawia Domowa.

Zdrowie Twojego zwierzęcia zaczyna się w jej przewodzie pokarmowym. Twój wybór ma znaczenie!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.