Home KotDieta kota Tabela żywienia kota – ile karmy powinien jeść kot?

Tabela żywienia kota – ile karmy powinien jeść kot?

Każdy świadomy opiekun powinien umieć dawkować karmę dla swojego pupila. To, ile powinien jeść kot, jest zależne po pierwsze od jego zapotrzebowania kalorycznego, a po drugie od tego, jak kaloryczną karmę otrzymuje. Dopiero połączenie obu czynników pozwoli na dokładne dawkowanie jedzenia. Czy istnieje jedna tabela żywienia kota? Jak czytać etykiety? Skąd wziąć informację o kaloryczności karmy? Odpowiadamy na ważne pytania związane z podawaniem jedzenia kotom.

tabela żywienia kota

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne kota?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kalorii potrzebuje Twój pupil, możesz postąpić na dwa, a właściwie na trzy sposoby. Po pierwsze możesz skorzystać z prostych kalkulatorów, które dostępne są na wielu stronach internetowych. Po drugie możesz wyliczyć zapotrzebowanie swojego pupila samodzielnie, korzystając z poniższych wzorów:

Reklama

RER= 70 × masa ciała0,67

Chcąc poznać zapotrzebowanie kaloryczne kota, wartość RER mnoży się przez odpowiedni współczynnik:

  • kot dorosły sterylizowany: 1,2 × RER,
  • kot dorosły niesterylizowany: 1,4 × RER,
  • kot dorosły i aktywny: 1,6 × RER,
  • kot mało aktywny: 1 × RER.

Obliczmy zapotrzebowanie dla kota sterylizowanego o wadze 4 kg:

RER= 70 × 40,67

RER= 177,1

Zapotrzebowanie na kalorie:

DER = 1,2 × 177,1 = 212,5

Kot potrzebuje zatem po zaokrągleniu 213 kalorii dziennie.

Ostatnią opcją jest skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego. W wielu przypadkach mogą ci pomóc także specjaliści pracujący dla producentów lub dystrybutorów poszczególnych karm dla zwierząt.

Zapotrzebowanie na kalorie może być różne w zależności m.in. od aktywności kota.

tabela żywienia kota, ile powinien jeść kot

Ile powinien jeść kot? Jak obliczyć kaloryczność karmy?

Każda karma dla zwierząt charakteryzuje się odmienną kalorycznością, która jest zależna od tego, ile białka, tłuszczów oraz węglowodanów znalazło się w jej składzie. Część producentów podaje informacje o kaloryczności swoich produktów na opakowaniu, a częściej w materiałach informacyjnych na stronach internetowych. Jeżeli nie możesz znaleźć takiej informacji, możesz napisać do danego producenta z pytaniem o kaloryczność produktu. Możesz także wyliczyć ją samodzielnie. Jak to zrobić? Trzeba pomnożyć zawartość białka, węglowodanów oraz tłuszczów przez odpowiednie współczynniki. Dla białka i węglowodanów współczynnik wynosi 3,5, a dla tłuszczów 8,5. Nie rozumiesz? Najlepiej pokazać wszystko na przykładzie. W tym celu wybraliśmy karmę mokrą Gussto Fresh Salmon.

W karmie Gussto mamy:

  • 10,9% białka,
  • 8,8% tłuszczu,
  • 0,4% węglowodanów.

10,9 × 3,5 + 8,8 × 8,5 + 0,4 × 3,5 = 114,35 kcal/100 gramów karmy

W przypadku Gussto nie musisz jednak nic liczyć samodzielnie. Na stronie marki znajdziesz informację o kaloryczności na poziomie 119,33 kcal/100 g. Skąd ta niewielka różnica? Producenci karm zwykle liczą kaloryczność na postawie trochę innego wzoru, ale ten przedstawiony wyżej jest bardziej przyjazny dla opiekuna. Różnica jest tymczasem niewielka.

Kaloryczność karmy dla kota możesz wyliczyć samodzielnie.

Tabela żywienia kota – jak czytać dawkowanie na opakowaniu?

Nasz artykuł zaczęliśmy od wyzwań. Zachęcaliśmy Cię do samodzielnego obliczenia zapotrzebowania kalorycznego Twojego kota, a także do wyliczania kaloryczności pokarmu, który stosujesz. Jednak istnieje inna droga, czyli stosowanie się do zaleceń producentów, które dostępne w formie tabeli żywienia kota z tyłu opakowania. Przedstawiamy przykładową tabelę karmy marki Empire dla kotów szczególnie wybrednych:

tabela żywienia kota
Tabela żywienia kota

Wynika z niej, że kot, który waży 3 kilogramy, szacunkowo potrzebuje dziennie około 50 gramów produktu. Jest to proste i zwykle skuteczne dawkowanie karmy kota. Należy jednak pamiętać, że są to dane szacunkowe, dlatego zawsze należy obserwować zwierzę i dostosowywać ilość podawanej karmy do kondycji kota.

Kiedy zmniejszać ilość karmy dla kota?

Mniejszą ilość karmy podajemy wtedy, gdy zwierzę otrzymuje dużo przysmaków, a także wtedy, gdy z jakichś z powodów zmniejszyła się jego aktywność. Mniejszej ilości kalorii będzie wymagało także zwierzę, które przy obecnej dawce nabiera dodatkowych gramów (mamy nadzieję, że nie kilogramów).

Karmienie zbyt kaloryczną karmą w stosunku do aktywności kota może skutkować nadwagą.

Kiedy zwiększać ilość podawanej karmy?

Głównym problemem kotów oraz psów jest w tej chwili nadwaga i otyłość. Zdarza się jednak, że niektóre zwierzęta potrzebują większej dawki energii niż ta, którą dotychczas otrzymywały. Dzieje się tak u zwierząt, które stają się bardziej aktywne, u samic w ciąży i podczas laktacji, a także u tych osobników, które tracą masę ciała przy obecnej kaloryczności. Wyższa kaloryczność karmy jest potrzeba także u mruczków, u których dochodzi do zmniejszenia apetytu. Jeżeli zwierzę zjada mniej, nie zaspokaja swojego zapotrzebowania na kalorie.

Bardziej kaloryczną karmę powinien jeść kot np. w czasie ciąży i laktacji.

Zalecana porcja karmy na dzień znajduje się na opakowaniu karmy.

Karma dla kota – przegląd

Nie wiesz, na jaką karmę warto się zdecydować? Przedstawiamy nasze zestawienie karm suchych i mokrych.

Animonda Carny Adult

Mokre karmy bezzbożowe, które nie zawierają żadnych zbędnych dodatków. Marka Animonda nie dodaje do karm ani soi, ani cukru, ani sztucznych konserwantów. W karmie znajdziesz świeże, mięsne składniki, takie jak serca, płuca, mięso mięśniowe oraz wątróbki. Produkty z tej linii zagwarantują kotu taurynę, która wspiera silny układ odpornościowy, prawidłową pracę serca i narządu wzroku.

Biofeed Euphoria Adult Cat Grain Free Chicken & Potato

Pełnoporcjowa karma sucha przeznaczona dla dorosłych kotów (powyżej 12. miesiąca życia) wszystkich ras. Jej dużą zaletą jest to, że to karma monoproteinowa, czyli bazująca na jednym źródle białka pochodzenia zwierzęcego, w tym przypadku na mięsie kurczaka. W jej składzie znajdziesz go aż 84%, a karma powstaje bez dodatku zbóż.

Brit Care Grain Free Sterilized Weight Control

W przypadku kotów po kastracji warto zadbać o właściwe pożywienie. Marka Brit stworzyła bezzbożową karmę suchą dla sterylizowanych kotów. Tego rodzaju produkt sprawdzi się również u kotów z nadwagą. Karma jest bowiem niskotłuszczowa, hipoalergiczna, a w dodatku smakowita, gdyż przygotowana ze świeżej kaczki, owoców i ziół. Takie posiłki to także wsparcie dla pracy nerek i dróg moczowych.

Empire dla kotów długowłosych

Sucha karma Empire dla kotów długowłosych ma same zalety. Każda porcja to aż 80% świeżego mięsa. Podawanie takich posiłków sprawia, że sierść kota jest zdrowa i lśniąca, zwierzę nie ma problemów z kulami włosowymi, a opiekun żegna się z uciążliwymi do sprzątania luźnymi stolcami. Empire to kamy bez zbóż, bez glutenu i bez sztucznych dodatków.

Gussto Fresh Salmon

Mokre karmy marki Gussto to doskonały skład i świetny smak. Twój kot pokocha je za dużą zawartość mięsa lub ryby oraz zdrową kompozycję witamin i minerałów. W karmie Fresh Salom znajdziesz aż 70% świeżego łososia, 28,8% wywaru własnego z mięsa, minerały oraz olej z ostropestu. Nic więcej nie trzeba! Dodatkowo dzięki tej smakowitej wilgotnej karmie Twój kot uzupełni porcję płynów w diecie.

Nature’s Protection Indoor Polutry Adult Cat

Wracamy do karm suchych, przedstawiając produkt dla kotów niewychodzących lub wychodzących nieregularnie. Ten rodzaj posiłków uwzględnia obniżone zużycie energii u takich zwierząt i pozwala zachować kotom zdrową sylwetkę, m.in. dzięki dodatkowi L-karnityny.

Tabela żywienia kota – podsumowanie

Tabela żywienia kota nie jest niczym stałym. Zapotrzebowanie Twojego zwierzęcia może się zmieniać, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak: wiek, poziom aktywności, przebyty zabieg kastracji czy stan fizjologiczny. A rolą opiekuna jest dostosowywać ilość posiłków i ich kaloryczność do tego, czego w danym momencie potrzebuje pupil.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.