Home Akwarystyka Krasnorosty. Skuteczne sposoby na krasnorosty

Krasnorosty. Skuteczne sposoby na krasnorosty

Krasnorosty lub inaczej glony pędzelkowate (szantransje) należą do grupy glonów czerwonych. Wbrew pozorom naturalnym kolorem krasnorostów nie jest kolor czerwony, glony pędzelkowate występują w barwach od ciemnozielonego, poprzez szary, aż do głębokiej czerni. Jeśli jednak zamoczysz je w alkoholu, zabarwią się na czerwono. To doskonały sposób, byś sprawdził, czy masz do czynienia z glonami czerwonymi.

Gdzie pojawiają się krasnorosty?

Krasnorosty dość mocno przyczepiają się do podłoża, na którym rosną. Najczęściej pojawiają się na:

Reklama
  • wyposażeniu technicznym,
  • brzegach liści roślin akwariowych (szczególnie tych wolno rosnących),
  • korzeniach,
  • kamieniach,
  • ziarnach żwiru czy podłoża dla roślin.

Co ciekawe, krasnorosty pojawiają się czasami nawet na muszlach żywych ślimaków. Czubki alg wyglądają jak pędzelki lub szczotka i stąd pochodzi potoczna nazwa.

Krasnorosty – najczęstsze przyczyny występowania

Krasnorosty występują zarówno w akwariach roślinnych, jak i akwariach przeznaczonych do hodowli ryb. W zbiornikach z dużą obsadą ryb często występuje wariant czarny krasnorostów. Przyczyną ich pojawienia się jest wysokie zanieczyszczenie wody substancjami organicznymi (z powodu przekarmienia) w połączeniu z rzadkimi podmianami wody. W wielu przypadkach populacja glonów w tych akwariach rozrasta się bardzo szybko, jeśli w filtrze i podłożu zgromadzi się dużo zanieczyszczeń i mułu. Pomocne może być oczyszczenie filtra i odmulanie podłoża.

Krasnorosty występują zarówno w akwariach roślinnych, jak i akwariach przeznaczonych do hodowli ryb.

Zazwyczaj w takim zbiorniku nie ma systemu CO2. Uważa się, że zawartość wolnego dwutlenku węgla (CO2) w wodzie odgrywa ważną rolę w pojawieniu krasnorostów. Jeśli występuje niedobór CO2, glony te mogą pobierać z wodorowęglanu węgiel, którego potrzebują, znacznie łatwiej niż wyższe rośliny wodne. Mogą oddzielać węgiel od jonu wodorowęglanowego, tworząc jony wodorotlenkowe, które podnoszą pH. W procesie tym następuje tak zwane odwapnienie biogeniczne, wytrąca się kamień (węglan wapnia), który z kolei wykorzystywany jest przez glony do wzmocnienia ścian komórkowych. Stają się twardsze i mało atrakcyjne dla zjadaczy glonów.

We wszystkich akwariach, a zwłaszcza w zbiornikach typowo rybnych, gdzie podaje się dużo pokarmu, należy pamiętać o regularnych pracach pielęgnacyjnych, podczas których cotygodniowa podmiana wody jest koniecznością. Jeśli odpuści się podmiany wody, niepożądane substancje mogą gromadzić się w toni. Zalecamy wtedy dość duże cotygodniowe podmiany – co najmniej 50% wody w akwarium.

Krasnorosty w akwariach roślinnych – przyczyny

W akwariach roślinnych istotne jest zrównoważone dostarczanie składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. W akwariach roślinnych krasnorosty pojawiają się najczęściej wtedy, gdy brakuje równowagi wśród mikroelementów (pierwiastków śladowych, zwłaszcza żelaza). Jeśli używasz nawozu żelazowego, zmniejsz dawkę. Zmierz zawartość żelaza w wodzie za pomocą testu. Poziom Fe powinien wynosić około 0,05–0,1 mg/l. Pamiętaj również, by podawać dwutlenek węgla (CO2) i makroelementy (NPK). Poniżej znajdziesz zalecane wartości dla podstawowych składników odżywczych:

  • CO2: około 20-30 mg/l (zawartość można zmierzyć indykatorem CO2),
  • NO3: 10–25 mg/l,
  • K: 5-10 mg/l,
  • PO4: 0,1-1 mg/l,
  • Mg > 10 mg/l.

Jeśli w akwarium masz krasnorosty, a rośliny wykazują jednocześnie oznaki niedoboru żelaza (końcówki pędów mają znacznie jaśniejszy kolor niż reszta), możesz rozważyć zmianę na mniej intensywnie chelatowane żelazo. Czasami sprawdza się lepiej dodawanie wyłącznie żelaza, bez innych pierwiastków śladowych.

W akwarium roślinnym wysoki poziom odpadów organicznych (DOC) i detrytusu stymuluje wzrost krasnorostów. Jeśli krasnorosty pojawiają się głównie na liściach roślin, to przyczyną najczęściej jest stres wywołany wahaniami poziomu CO2. Inną częstą przyczyną jest słaba kondycja roślin akwariowych. Zdrowe rośliny są dość odporne na krasnorosty i w takich przypadkach krasnorosty kolonizują dekoracje w postaci korzeni i kamieni oraz elementy wyposażenia akwarium, w tym szyby zbiornika.

Jeśli krasnorosty pojawiają się na elementach aranżacji, np. kamieniach i korzeniach, czyli na obszarach związanych najczęściej z silną cyrkulacją wody, często jest to spowodowane obsesją akwarystów na punkcie zbyt silnego przepływu. Krasnorosty często spotyka się na wylotach z filtrów i na dyfuzorach CO2 umieszczanych najczęściej w miejscach z dobrą cyrkulacją wody.

Tom Barr o przyczynach pojawiania się krasnorostów

Tom Barr, doświadczony akwarysta, sugeruje, że krasnorosty dobrze się rozwijają, gdy CO2 jest obecny, ale na niskim poziomie (między 10–15 ppm). Akwaria, w których nie podaje się CO2 (często akwaria typu low tech) i zbiorniki z wyższym poziomem CO2, są mniej narażone na pojawianie się krasnorostów. Jednym słowem, krasnorosty najczęściej występują w akwariach, w których podaje się CO2, ale jego poziom jest zbyt niski.

Pojawienie się krasnorostów ma niewielki związek z poziomami składników odżywczych lub widmem światła. Ma jednak bardzo silny związek z wahaniami ilości substancji organicznych (DOC) i CO2.

Jak zwalczyć krasnorosty w akwarium

Masz problem z krasnorostami w swoim akwarium i zastanawiasz się, jak zwalczyć te glony? Zacznij od pozbycia się ich mechanicznie, usuń zaatakowane liście i wyczyść dekoracje w akwarium (twarde elementy, jak kamienie czy korzenie, wyparz we wrzątku i oczyść szczotką ryżową). Dekoracje oraz ranty akwarium (spojenia) możesz dodatkowo po opróżnieniu zbiornika przemyć wacikiem nasączonym preparatem Aquacid Zoolek, który nie tylko efektywnie usuwa pozostałości niechcianych glonów, ale również rozpuszcza nieestetyczne naloty wapniowe.

Usuwaj zarażone fragmenty roślin.

Skorzystaj z preparatu Aquaflora Carbo i kalkulatora ułatwiającego dobór dawki preparatu, zamieszczonego na stronie producenta. Najczęściej należy dodać 1 ml preparatu na 50 l wody w akwarium ze znaczną obsadą roślin i 1 ml na 100 l wody w akwarium z niewielką ilością roślin. Jest to dawka dzienna. Nie należy przekraczać zalecanej dawki preparatu. Po kilku dniach krasnorosty powinny stać się siwe lub nawet różowe. Jeśli tak się stanie, możesz przestać dodawać Easy Carbo. Martwe glony, kiedy nie ma smaczniejszej alternatywy, są zjadane przez glonożerców, takich jak:

  • krewetki amano,
  • kosiarki,
  • molinezje,
  • ślimaki.

Dodatkowo, aby zmniejszyć ilość substancji organicznych w wodzie, należy robić częstsze i większe podmiany wody oraz włożyć do filtra węgiel aktywny.

Jeśli kuracja się nie powiedzie, możesz spróbować podawać Aquaflora Carbo miejscowo, ze strzykawki. Tylko pamiętaj, by wcześniej wyłączyć filtr. Aquaflora Carbo należy podać bezpośrednio w miejsce, gdzie są krasnorosty. Filtr włącz dopiero po upływie około 5 minut. Następnego dnia podaj Aquaflora Carbo w innym miejscu. Można także wypędzelkować dekoracje preparatem Aquaflora Carbo, jeśli spuścisz odpowiednio dużą ilość wody. Zawsze należy zachować ostrożność, aby nie przekroczyć dozwolonej dawki.

Algocaps – wygodny w użyciu preparat w formie kapsułek do stosowania w akwariach i oczkach wodnych z rozwiniętymi koloniami glonów. Natychmiastowe i długotrwałe działanie (do 4 tygodni).

algocaps zoolek

Podsumowanie

Krasnorosty pojawiają się jako krótkie czerwonawe lub czarne kępki. Najpierw ukazują się jako małe, futrzaste czarne kropki wielkości główki szpilki, często na krawędziach starszych liści roślin akwariowych, które nie rosną we właściwy sposób, a także na roślinach wolno rosnących (najczęściej na anubiasach, kryptokorynach).

Przyczyny pojawiania się krasnorostów w akwarium:

  • wahania poziomu CO2,
  • duża ilość substancji organicznych / brudny zbiornik,
  • niestabilność akwarium, prowadząca do stresu u roślin akwariowych, niska jakość wody,
  • zbyt silna cyrkulacja wody.

Skuteczne sposoby na krasnorosty:

  • Regularnie usuwaj zanieczyszczenia z powierzchni dna.
  • Popraw stabilności poziomu CO2. Ogólnie rzecz ujmując, większa ilość podawanego dwutlenku węgla zapewnia bardziej stabilny poziom CO2, dlatego zaleca się zwiększenie ilości podawanego CO2.
  • Dawkuj punktowo preparaty typu Carbo bezpośrednio na krasnorosty od momentu, kiedy je zauważysz, dzięki temu zapobiegniesz ich rozprzestrzenianiu się.
  • Usuwaj zarażone fragmenty roślin.
  • Koniecznie używaj w filtrze węgla aktywnego, który skutecznie usuwa substancje organiczne z wody.

Jeśli chcesz uniknąć krasnorostów w akwarium, pamiętaj też, by:

  • utrzymywać właściwe parametry wody,
  • unikać ingerencji w ustabilizowane podłoże,
  • nie doprowadzać do nadmiaru fosforu w wodzie,
  • pozbywać się azotanów z wody,
  • nie przekarmiać ryb,
  • używać wydajnych filtrów i czyść je regularnie,
  • podmieniać regularnie wodę,
  • stosować węgiel w płynie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu,
  • podawać dwutlenek węgla w odpowiednich ilościach.

autor: Marcin Wnuk, akwarysta

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.