Home Akwarystyka Iwagumi – jeden z czterech stylów w akwarystyce naturalnej

Iwagumi – jeden z czterech stylów w akwarystyce naturalnej

Iwagumi to styl aranżacji akwarium, którego źródło odnajdujemy w sztuce tworzenia starożytnych japońskich ogrodów. Odpowiednio ustawione skały są jedyną formą dekoracji. Iwagumi to synonim harmonii, elegancji, prostoty i wierności naturze. To minimalistyczne, ascetyczne akwarium. Akwaryści uważają styl iwagumi za jeden z trudniejszych. Iwagumi odzwierciedla japońską kulturę, duchowość, a także miłość do piękna i prostoty.

Takashi Amano

Takashi Amano wykreował style iwagumi, mizube, ryuboku i ragwork. To jedna z najbardziej wpływowych postaci w świecie akwarystyki przełomu XX i XXI wieku. Amano miał niesamowity dar obserwowania natury i otaczającej go przyrody, którą uwielbiał fotografować. Stworzył pierwsze minimalistyczne, skalne pejzaże akwariowe, odtwarzające japońskie ogrody skalne. W ten sposób powstał styl iwagumi.

Reklama
styl iwagumi

Trzy skały

W przypadku klasycznego iwagumi w akwarium muszą znaleźć się trzy podstawowe skały, które z języka japońskiego nazywają się:

  • oyaishi,
  • fukuishi,
  • soeishi.

Tworzą one układ triady zwany sanzon.

Oyaishi to największa skała i główna atrakcja w akwarium, dlatego powinna wyglądać imponująco. Jej wysokość powinna osiągać mniej więcej dwie trzecie wysokości zbiornika. Skała powinna być umieszczona zgodnie z zasadą trójpodziału. Jej nachylenie w stronę dalszego boku akwarium obrazuje zjawisko przepływu wody, a także siły nacisku, jaki wywiera ona na skałę.

Fukuishi powinien być mniejszy od oyaishio około jedną trzecią i znajdować się po jego prawej lub lewej stronie. Stanowi on kontrapunkt dla głównego kamienia. Oznacza to, że jego ustawienie przerywa linię główną kamienia i tym samym stanowi przeciwwagę. To druga co do wielkości skała w akwarium.

Soeishi powinien być znacznie mniejszy od fukuishi, by podkreślić wielkość oyaishi.

W akwariach w tym stylu występują też suteishi. To najmniejsze kamienie, które służą wypełnieniu i podkreśleniu całości aranżacji, ale nie mają się wyróżniać. Pomagają w tworzeniu poczucia wspólnoty. W koncepcji sanzon są pomijane.

Polecane kamienie do akwarium w stylu iwagumi:

  • seiryu,
  • frodo stone,
  • scenery stone,
  • lawa,
  • dragon stone.

Faktura kamieni wskazuje ich ustawienie, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia całej koncepcji, by zachować harmonię.

Wbrew pozorom ułożenie skał, dobór ich wielkości, koloru oraz faktury nie są wcale proste i oczywiste. Co ważne, wszystkie kawałki powinny pochodzić z jednego ro­dzaju skały.

Kamienie są skutecznym sposobem wyrażania przepływu wody w układzie, dzięki czemu krajobraz w akwarium wiernie odzwierciedla ten spotykany w przyrodzie.

Termin iwagumi w tłumaczeniu z japońskiego oznacza formację skalną i dlatego odnosi się do układu, w którym kamienie są na pierwszym planie.

Iwagumi a zasada złotego podziału

Zazwyczaj środek ciężkości aranżacji przesuwa się w jedną ze stron. Przy tworzeniu tego typu kompozycji kieruj się zasadą złotego podziału. W uproszczeniu element przyciągający wzrok umieść w miejscu, gdzie stosunek odległości od boków akwarium powinien mieć proporcje około 1 do 1,6. Spotyka się również doskonałe aranżacje w stylu iwagumi, w których kluczowy element jest umieszczony centralnie.

Podłoże w zbiornikach w stylu iwagumi

Przy aranżacji zbiornika w stylu iwagumi duże znaczenie ma odpowiednie ułożenie podłoża, ) w tym zachowanie właściwego nachylenia. Dzięki temu uzyskasz korzystniejszą perspektywę, a co za tym idzie, lepszy odbiór kompozycji przez oglądających. Warstwa z przodu powinna być niższa i zwiększać się naturalnie ku tyłowi zbiornika. Tym sposobem zyskasz głębię. Równo usypane podłoże sprawdzi się natomiast w klasycznej triadzie.

Rośliny w akwarium iwagumi

W typowym iwagumi używa się zwykle tylko kilku gatunków roślin akwariowych (https://pets-style.pl/akwarystyka/rosliny-w-akwarium/). Aranżacja powinna wyglądać jak krajobraz skalny, dlatego stosuje się rośliny tworzące trawniki. Co ważne, rośliny grają rolę drugoplanową w akwarium, najważniejsze są kamienie. Do takich gatunków zaliczamy między innymi:

  • Glossostigma elatinoides,
  • Eleocharis parvula,
  • Eleocharis acicularis,
  • Echinodorus tenellus,
  • Hemianthus callitrichoides Cuba,
  • Micranthemum Monte Carlo.

Trzeci plan stanowią rośliny, które będą służyć za delikatne tło, ale nie są one konieczne.

Osiągniecie doskonałych efektów przy tworzeniu iwagumi wymaga niezwykłego instynktu i wielu miesięcy pracy z materiałami na sucho. Układane elementy dekoracji powinny być większe i nieco przeskalowane – zbyt małe skały zginą w bujnej, szybko rozrastającej się roślinności.

Aby złagodzić wrażenie bardzo masywnych kamieni, stosuje się wysokie rośliny trawiaste, np. Eleocharis vivipara lub Vallisneria nana.

W akwarium w stylu iwagumi można też zastosować rośliny łodygowe. Takie aranżacje wyglądają mniej purystycznie niż klasyczne iwagumi. Podkreślają one perspektywę układu. Zwłaszcza gdy stosuje się czerwonawe rośliny. Nadają one też cieplejszego akcentu akwarium.

Przede wszystkim trzeba dobrać rośliny do parametrów wody.

Najtrudniejszym zdaniem w stylu iwagumi jest uzyskanie harmonii i jedności poprzez prostotę.

Ryby w stylu iwagumi

Bardzo efektowanie wygląda ławica ryb, która majestatycznie krąży po akwarium. To podkreśla spokojną atmosferę iwagumi. Najczęściej wybierane ryby to:

  • rozbora klinowa,
  • zwinnik czerwonousty,
  • neon czerwony,
  • bystrzyk amandy,
  • bystrzyk błękitny.

Małe gatunki ryb dają nie tylko delikatny, dynamiczny efekt, ale także uwydatniają proporcje aranżacji. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na jeden gatunek ryb w toni wody. Tak naprawdę tylko w przypadku dużych zbiorników można sobie pozwolić na więcej rodzajów ryb. Wtedy najlepiej postawić na ryby pływające na różnych wysokościach akwarium. Do akwariów w stylu iwagumi nie poleca się ryb, które działają indywidualnie, tylko takie, które żyją w grupie.

Ryby łagodne i spokojne, a jednocześnie szybkie są najodpowiedniejsze dla stylu iwagumi. Do akwarium możesz też wpuścić krewetki.

Iwagumi – najważniejsze zasady aranżacji

  • Zbiorniki iwagumi charakteryzują się harmonią i jednością poprzez prostotę. To najczystsze i najprostsze podejście do aranżowania akwariów w stylu naturalnym.
  • Kamienie muszą tworzyć harmonijną koncepcję.
  • Prawidłowo ustawione kamienie w aranżacjach w  stylu iwagaumi wskazują na dynamiczny przepływ wody.
  • W iwagumi bardzo istotne jest prawidłowe ułożenie kamieni, by wyglądały jak najbardziej naturalnie. Dlatego stosuj kamienie o różniej wielkości, zawsze w liczbie nieparzystej.
  • Używaj wyrazistych kamieni, o ciekawej fakturze (bardzo silnie ziarniste i popękane).
  • Najważniejszym kryterium jest użycie jednego rodzaju kamienia jako elementu dekoracyjnego. Skały nadają mocy aranżacji. Dlatego rośliny i ryby należy wybierać mądrze, by nie przytłoczyły skał.
  • W akwariach w stylu iwagumi nie używaj korzeni ani drewna.
  • W podstawowym stylu iwagumi, najbardziej purystycznym, zwanym tanshoku tanei, oprócz wykorzystania jednego rodzaju kamienia ogranicza się też do jednego rodzaju roślin i ryb. Dzięki temu krajobraz jest bardziej wyrazisty.
  • Istnieją mniej purystyczne koncepcje, w których wykorzystuje się różne rodzaje roślin i ryb, jednak te zbiorniki są mniej minimalistyczne i bardziej kolorowe.
  • Unikaj symetrii, bo ona w naturze zdarza się bardzo rzadko. Najlepiej wybrać akwarium o długości dwu lub trzykrotnie większej od wysokości. Zapewnia to lepszą perspektywę.
iwagumi

Komentarz Marcina Zająca, mistrza Polski w aquascapingu

Aranżacje w stylu iwagumi wydają się bardzo proste nie tylko w tworzeniu, ale również w serwisowaniu i doborze ich mieszkańców.. Nic bardziej mylnego! To styl dość specyficzny, wymagający od akwarysty dużych umiejętności i wiedzy, jak utrzymać zbiornik w dobrej kondycji. Szczególnie w początkowej fazie dojrzewania i stabilizowania się wszystkich parametrów. Wielu miłośników tego stylu oddaje utrzymanie zbiornika w ręce profesjonalistów, żeby skupić się na czerpaniu przyjemności z oglądania tego dzieła sztuki, a nie na problemach z nim związanych.

Kluczową rolę w budowaniu aranżacji  w stylu iwagumi
pełnią kamienie.

To, w którym miejscu i jaki kamień położymy, jak połączymy ze sobą kilka skał, jak ułożymy je względem siebie, rzutuje na odbiór całego akwarium. Wystarczy źle zaplanowany jeden element lub niewłaściwie wyprofilowane podłoże i cała kompozycja traci swoją harmonię. Czystość kamieni i porządek w akwarium powinny być utrzymane na najwyższym poziomie, dlatego serwisowanie wykonuje się trochę inaczej, zwracając na te elementy szczególną uwagę.

Rośliny i ryby grają w iwagumi drugoplanowe role.

Nie znaczy to jednak, że nie są ważne. Ich dobór jest bardzo istotny. Dobrze wykonana aranżacja powinna skupiać się na roślinach trawnikowych, które nie będą przykuwać uwagi i przytłaczać całej aranżacji. Z drugiej jednak strony wyższe trawy pomogą zniwelować masywny wygląd kamieni. Dlatego należy dobrze się zastanowić, jakiego efektu oczekujemy, i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Nie jest to aranżacja, którą polecałbym osobom oczekującym dużej różnorodności ryb w jednym zbiorniku. Iwagumi to styl, który lubi jedną dużą ławicę małych ryb.

Polecamy

Jak dbać o rośliny w akwarium i czym je nawozić
Jak zaaranżować akwarium w stylu naturalnym, czyli o aquascapingu
Testy wody w akwarium – co, jak i kiedy?

autorzy: Edyta Winiarska, Marcin Wnuk

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.