Spis treści
Akwaria naturalne cieszą się bardzo dużą popularnością w ostatnich latach. Ze względu na mistrzowskie połącznie roślin, korzeni i skał. Poznaj cztery style akwarystyki natuaralnej – iwagumi, ryuboku, mizube i ragwork – i sprawdź, czym się charakteryzują.
Skąd czerpać inspiracje aranżując akwarium naturalne
Akwarium naturalne to odtworzenie ekosystemu, jaki spotkamy w naturze, m.in. w tropikalnych rzekach i jeziorach. To wyjątkowy świat tworzony przez połączenie piękna natury z harmonijnym środowiskiem.
Nieskończonym źródłem inspiracji dla akwarystów jest amazoński las deszczowy w porze deszczowej, poprzecinany rzekami tętniącymi bogactwem fauny i flory. W porze suchej, kiedy poziom wody bardzo opada, rzeki odkrywają spoczywające na dnie skały i kamienie otoczone zielonymi trawami. Korzenie obmywane przez wodę przez wiele lat pokazują swoje niesamowite kształty i fakturę.
Przeniesienie do akwarium krajobrazów, jakie obserwujemy w naturze, wykorzystanie naturalnych materiałów dekoracyjnych, posadzenie bujnej roślinności, wśród której spokojnie pływają kolorowe rybki, sprawiają, że akwaria naturalne są niezwykle dekoracyjne. A obserwacja ich wnętrza daje chwile wytchnienia i relaksu.
Style w akwarium naturalnym
Twórcą akwarystyki naturalnej był Takashi Amano (1954–2015), japoński wizjoner akwarystyki, którego pracami zachwycamy się już od ponad 30 lat. Jako profesjonalny fotograf doskonale potrafił przenieść podpatrzone w naturze krajobrazy do akwarium. Łączył korzenie i skały z roślinami w niepowtarzalny sposób – zapierający dech w piersiach nie tylko akwarystów. W ciągu jego wieloletniej pracy na rzecz rozwijania akwarystyki naturalnej wykreował cztery podstawowe style aranżacji.
Akwarium naturalne w stylu iwagumi
Iwagumi to najstarszy styl, którego źródło odnajdujemy w sztuce tworzenia starożytnych japońskich ogrodów. Odpowiednio ustawione skały są jedyną formą dekoracji, a ich liczba powinna być nieparzysta.
Skały w iwagumi
W akwarium naturalnym w stylu iwagumi muszą znaleźć się trzy podstawowe skały, które tworzą klasyczny układ triady zwany sanzon:
- oyaishi,
- fukuishi,
- soeishi,
Oyaishi to największa skała, a jej wysokość powinna osiągać mniej więcej dwie trzecie wysokości zbiornika. Jej nachylenie w stronę dalszego boku akwarium zobrazuje zjawisko przepływu wody, a także siły nacisku, jaki wywiera ona na skałę.
Fukuishi powinien być mniejszy od oyaishi o jedną trzecią i znajdować się po jego prawej lub lewej stronie.
Soeishi powinien być znacznie mniejszy od fukuishi, by podkreślić wielkość oyaishi.
Wbrew pozorom ułożenie skał, dobór ich wielkości, koloru oraz faktury nie jest takie proste i oczywiste. Co ważne, wszystkie kawałki powinny pochodzić z jednego rodzaju skały.
Zazwyczaj środek ciężkości aranżacji przesuwa się w jedną ze stron. Przy tworzeniu tego typu kompozycji kieruj się zasadą złotego podziału. Zasada ta mówi, że element przyciągający wzrok powinien znajdować się w miejscu, gdzie stosunek odległości od boków akwarium powinien mieć proporcje około 1 : 1,6. Niemniej jednak spotyka się również doskonałe aranżacje, gdzie kluczowy element jest umieszczony centralnie.
Co ważne, duże znaczenie ma odpowiednie ułożenie podłoża. A także zachowanie właściwego nachylenia, dzięki temu uzyskasz korzystniejszą perspektywę, a co za tym idzie, lepszy odbiór kompozycji przez oglądających.
Rośliny w iwagumi
Do obsadzenia zbiornika, w szczególności na pierwszym i drugim planie, używa się roślin, które po rozrośnięciu się tworzą „trawniki”. Do takich gatunków zaliczamy między innymi:
- Glossostigma elatinoides,
- Eleocharis parvula,
- Eleocharis acicularis,
- Echinodorus tenellus.
Trzeci plan stanowią rośliny, które będą służyć za delikatne tło, ale nie jest to konieczne.
Osiągniecie doskonałych efektów przy tworzeniu iwagumi wymaga niezwykłego instynktu i wielu miesięcy pracy z materiałami na sucho. Układane elementy dekoracji powinny być większe i nieco przeskalowane – zbyt małe skały zginą w bujnej, szybko rozrastającej się roślinności.
Styl mizube w akwarystyce naturalnej
Mizube to rozwinięcie stylu ryuboku. W mizube dekoracje wychodzą poza obrys akwarium, podobnie jak ma to miejsce w naturze. Przy aranżowaniu zbiornika w stylu mizube duże znaczenie ma dobór drewna, im bardziej pokręcone korzenie z licznymi odnogami, tym lepiej. Dzięki korzeniom i skałom, które wystają ponad lustro wody, w ciekawy sposób możesz pokazać przekrój strumienia lub tropikalnej rzeki. A efekt Twojej kompozycji może być bardzo spektakularny.
Dodatkowe możliwości daje zastosowanie roślin, które mogą przerastać i wyrastać ponad lustro wody. Charakter tych aranżacji sprawia, że mogą być tworzone tylko w akwariach otwartych, najlepiej z podwieszonym nad nimi oświetleniem. Dzięki temu wyrastające rośliny i wystające dekoracje dodają aranżacji dodatkowego uroku.
Akwarium naturalne w stylu ryuboku
Ryuboku to styl, w którym swobodnie łączymy:
- drewno,
- skały,
- rośliny.
Inspiracją do stworzenia tego stylu przez Takashiego Amano były deszczowe lasy w Amazonii, które uwielbiał fotografować.
Przy tworzeniu zbiornika w stylu ryuboku ogranicza Cię tylko wymiar akwarium i Twoja własna wyobraźnia. Ta dowolność kompozycji sprawia, że jest to najczęściej spotykany rodzaj aranżacji w akwarystyce roślinnej. Chcąc odtworzyć dzikie lasy deszczowe, musisz skupić się na detalach.
Akwarium naturalne to aranżacje, które często są bardzo skomplikowane, ze względu na:
- korzenie przeplatają się wzajemnie,
- umiejętnie wkomponowane skały,
- dekoracje porośnięte mchami.
W akwariach typu ryuboku, przy odpowiedniej kompozycji stosujemy każdy rodzaj roślin. Od roślin trawnikowych po rośliny wysokie na trzecim planie, a także epifity. Ważne! Epifitów nie sadzimy w podłożu. Porośla przystosowały się do życia i rozwoju przyczepione do kamieni, korzeni lub innych roślin. Dzięki temu cała kompozycja staje się tajemnicza.
Ragwork, czyli styl w akwarium naturalnym
Ragwork to najmłodszy z przedstawionych stylów, dlatego jego historia ma niespełna kilka lat. Akwarium naturalne w stylu ragwork bazuje na koncepcji iwagumi. Strome górskie zbocza odtwarzane są za pomocą dużej ilości skał. W stylu ragwork nie ma żadnych konkretnych zasad. Natomiast ważne jest, by uzyskać jak najlepsze podobieństwo do natury. Spotykane w akwariach górskie łańcuchy nie są jednak proste do ułożenia. Dodatkowo nie są też łatwe do obsadzenia roślinnością. Pamiętaj, aby nie stosować zbyt w stylu ragwork wysokich roślin, żeby nie zatracić wrażenia górskich łąk.
Podsumowanie:
- Akwarystyka naturalna polega na odtworzeniu zaczerpniętych z natury krajobrazów za pomocą naturalnych materiałów, takich jak: korzenie, kamienie i rośliny.
- Akwarium naturalne urządzone w stylu iwagumi przypomina podwodną łąką z elementami skalnymi. Istotą są precyzyjnie dobrane fragmenty skał, których liczba powinna być nieparzysta.
- W akwarium naturalnym w stylu ryuboku dowolnie łączymy drewno i skały, a także duże ilości roślin.
- Akwarium naturalne w stylu mizube to rozwinięty stylu ryuboku, w którym dominują korzenie.
- Ragwork w akwarium naturalnym pozwola na odtworzenie stromych górskich zboczy, bazuje na stylu iwagumi.