Home Akwarystyka Mizube – jeden z czterech stylów w akwarystyce naturalnej

Mizube – jeden z czterech stylów w akwarystyce naturalnej

Akwarystyka naturalna to nurt w sztuce aranżowania akwariów roślinnych zapoczątkowany przez Takashiego Amano. Do najpopularniejszych stylów aranżacji zbiorników możemy zaliczyć m.in. iwagumi, ryuboku czy ragwork. Dziś jednak skupimy się na mizube, czyli akwarium, w którym możemy zobaczyć brzeg rzeki lub jeziora. Czym charakteryzuje się ten styl?

Mizube, czyli rozwinięty styl ryuboku

Mizube jest stylem aranżacji akwarium, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Specyficzną dla niego cechą są dekoracje oraz rośliny, które wychodzą ponad taflę wody. Dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni wysokością szkła. Mizube to rozwinięcie stylu ryuboku, co znaczy korzenie.

Reklama

Charakterystyczną cechą stylu mizube są dekoracje oraz rośliny, które wychodzą ponad taflę wody.

Akwaria w stylu mizube dają nam ogromne możliwości. Podczas urządzania zbiornika możemy bazować na kreatywności i naszych indywidualnych preferencjach. Nie ma w tej kwestii ściśle określonych zasad, których należałoby się trzymać. Kluczowym elementem są jedynie wystające poza akwarium materiały dekoracyjne, ze szczególnym wskazaniem na korzenie. Dno zbiornika możemy zaaranżować w dowolny sposób — sprawdzą się tutaj zarówno ciemne, jak i jasne barwy.

akwarium mizube

Jakie rośliny do akwarium mizube

Nie można wskazać roślin typowo powiązanych ze stylem mizube. Niemniej jednak jest kilka, które mogą wyrastać ponad wodę. Większość łodygowców, jeśli tylko znajdzie właściwe podparcie, przeobrazi się z formy podwodnej w nadwodną i doskonale sobie poradzi ponad wodą. Czasami można doczekać się również interesujących kwiatów. Ponad wodą doskonale radzą sobie żabienice – niektóre odmiany mogą osiągać nawet 150 cm wysokości, np. Echinodorus macrophyllus.

Rośliny, które możesz wykorzystać w stylu mizube:

 • Vallisneria nana,
 • Hemianthus micranthemoides,
 • Cryptocoryne wendtii green,
 • Cryptocoryne undulata,
 • Microsorum narrow,
 • Microsorum pteropus,
 • Cryptocoryne wendtii brown,
 • Taxiphyllum barbieri,
 • Glossostigma elatinoides,
 • Cryptocoryne spiralis,
 • Eleocharis vivipara.

Korzenie w mizube

Podczas urządzania akwarium w tym stylu nacisk kładziemy głównie na dobór odpowiednich korzeni. Im bardziej pokręcone będą korzenie, tym lepiej. Ułożenie głównych konarów planujemy tak, by wystawały poza akwarium. Gwarantuje to niezwykłe rezultaty i sprawia, że szkło tworzy doniczkę dla umieszczonych w nim roślin.

Akwarium w stylu mizube daje nam szereg możliwości, co sprawia, że aranżacja tego typu zbiornika wydaje się całkiem prosta. Czy tak jest w rzeczywistości? Owo bogactwo perspektyw skutkuje wieloma pomysłami i wyobrażeniami. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu w tym wszystkim rozsądku i swego rodzaju harmonii. Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać i tworzyć naturalną jedność.

mizube

Czym mizube różni się od iwagumi i ryuboku?

W stylu iwagumi do stworzenia aranżacji używa się wyłącznie skał. W przypadku ryuboku dekoracje nie wystają ponad lustro wody.

Akwaria w stylu mizube otwierają przed kreatywnymi twórcami nową przestrzeń do zagospodarowania.

Styl ten nie narzuca konkretnych zasad, pozwala umieścić w zbiorniku dowolnie wybrane rośliny oraz dodatkowe elementy, a także zaaranżować dno według indywidualnych pomysłów.

Przy tworzeniu aranżacji iwagumi wykorzystuje się głównie rośliny trawnikowe, natomiast w mizube oraz ryuboku gama roślin wykorzystywanych do tworzenia aranżacji jest wręcz nieskończona.

mizube

Podsumowanie

Mizube to styl przeznaczony w szczególności dla artystycznych dusz oraz osób, które nie lubią trzymać się ściśle określonych zasad. Pozwala stworzyć przepiękne kompozycje, bazujące na kreatywności i wyobraźni, nawiązujące do natury oraz wolności.

autor: Julia Mendrela

zdjęcia: peHa:68

Polecamy:

13 najpopularniejszych gatunków ryb

Krewetki – wszystko, co musisz wiedzieć 

Podłoże do akwarium 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.