Home Pies Lato czeka! Zadbaj o swojego psa

Lato czeka! Zadbaj o swojego psa

Wspólne wakacje z psem? Letnie treningi? Długie spacery w lesie? Tak, tak, tak! Warto jednak znać zasady bezpieczeństwa, by wspólny letni czas był prawdziwie relaksujący.

Termoregulacja u psów

Termoregulacja to sposób organizmu pozwalający na utrzymanie optymalnej temperatury ciała w zmiennych warunkach. Wzrost temperatury powoduje całą kaskadę reak­cji, które mają doprowadzić do powrotu równowagi w organi­zmie. Termoregulacja opiera się na czterech procesach:

 • ewaporacji (parowaniu),
 • konwekcji,
 • radiacji (promieniowaniu),
 • kondukcji (przewodzeniu).

Gdy temperatura otoczenia jest niższa niż tempera­tura ciała psa, termoregulacja opiera się głównie na promie­niowaniu i konwekcji. U czworonogów (inaczej niż u ludzi) gruczoły potowe mają bardzo ograniczone znaczenie, a wy­miana ciepła przez parowanie związana jest przede wszystkim z zianiem. Niestety bywa ono mało skuteczne, gdy u psa doszło już do odwodnienia, które spowodowało suchość błon śluzo­wych.

Reklama

Uwaga! Udar słoneczny!

Udar cieplny to najcięższa postać hipertermii (przegrzania) organizmu. Pojawia się w sytuacji, w której or­ganizm nie jest w stanie oddać nadmiaru ciepła do otoczenia. Wyróżnia się dwa rodzaje udaru cieplnego: wysiłkowy oraz klasyczny.

Pierwszy związany jest z aktywnością fizyczną czworonoga, drugi z temperaturą otoczenia. Każdy rodzaj udaru cieplnego jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia wymagającym natychmiastowej interwencji opiekuna i lekarza weterynarii.

W grupie ryzyka znajdują się psy:

 • otyłe,
 • starsze,
 • z problemami kardiologicznymi.

Objawy udaru to:

 • dyszenie,
 • przekrwienie i suchość błon śluzowych,
 • niezborność ruchów,
 • wymioty,
 • biegunka (z krwią),
 • osłabienie.

Prawidłowa pomoc polega na jak najszybszym przewiezieniu psa do lekarza weterynarii. Zastosowana powin­na być tlenoterapia, podanie płynów oraz leczenie wtórnych zaburzeń. W drodze do lecznicy psa można, a nawet trzeba schłodzić. Badania pokazują, że znacznie zmniejsza to ryzyko zgonu czworonoga. Można to zrobić przy użyciu chłodnych okładów (użycie lodu jest kontrowersyjną metodą, która może potencjalnie zaszkodzić psu), wiatraka lub spryskiwania przestrzeni międzypalcowych alkoholem izopropylowym.

Lato seniora

W upalne dni szczególna uwaga należy się psom starszym, z chorobami serca oraz nadwagą. By zapewnić im pełen komfort i potrzebną organizmowi ochłodę, można sięgnąć po jeden lub kilka z opisanych sposobów.

Jedną z prostszych metod przyniesienia psu ulgi podczas wysokich temperatur jest stosowanie mrożonych smakołyków. Chłodny kong z pastą, domowe lody o smaku bulionu z kurczaka lub galaretka cielęca to smaczne przekąski, które dodatkowo przyjemnie chłodzą. Dobrym sposobem jest także dodanie kostki lodu do miski z wodą.

Zastanawiając się nad miejscem na spacer lub zabawę, rozważyć można wyprawę nad zbiornik wodny. Pływanie jest dobre dla seniorów, gdyż nie obciąża ich sta­wów, a wzmacnia mięśnie!

Rozważyć można także zakup specjalnej maty chłodzącej. Jest to średniej wysokości wydatek, który może znacznie poprawić komfort seniora. Tymczasowym rozwiąza­niem może być umieszczenie pod psim legowiskiem zmrożo­nych torebek żelowych. Należy je jednak ukryć przed czworo­nogiem, by uniknąć ich pogryzienia.

Gorące chodniki

Asfalt, beton czy bruk – trudno uniknąć ich podczas spacerów w mieście, ale latem stanowią prawdziwe niebez­pieczeństwo dla psich łap. Chodząc w butach, nie czujemy, jak bardzo się nagrzewają! By uchronić swojego czworonoga przed poparzeniem delikatnych opuszków łap, warto rozważyć zakup psich butów. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie możemy wybrać trasy spaceru pozbawionej nagrzanych powierzchni.

Kolejną opcją są kremy ochronne na bazie wa­zeliny lub z filtrami UV, a także specjalne woski. Dostępne są w gabinetach weterynaryjnych oraz niektórych sklepach internetowych. Ważne jest stosowanie produktów specjalnie przeznaczonych dla psów, gdyż zwierzęta mają inne pH skóry niż ludzie.

Treningi i podróże

Ćwiczyć z psem można nawet w upalne dni, warto robić to jednak wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Pozwoli to uniknąć bezpośredniego narażenia na promienie słoneczne i najwyższych temperatur. Podobnie sprawa ma się z podróżami, lepiej zrezygnować z nich w najgorętszych porach dnia.

Planując treningi i wypoczynek z psem w lesie lub na łące, koniecznie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu przeciw­kleszczowym! Na rynku dostępne są obroże, tabletki i prepara­ty typu spot-on. Dobrze jest także zaopatrzyć się w specjalne przyrządy do usuwania kleszczy. Im krócej żeruje kleszcz, tym mniejsze ryzyko transmisji czynników chorobotwórczych. Nie­stety, co czwarty kleszcz jest nosicielem groźnej dla psów ba­beszjozy.

Brak apetytu – czy latem to norma?

U wielu czworonogów apetyt latem spada. Jest to naturalna reakcja, która zwykle nie świadczy o chorobie. Martwić można się dopiero wtedy, gdy zauważymy niepokoją­ce zmiany, na przykład: spadek wagi, pogorszenie stanu sierści lub nadmierną ospałość i osowiałość. Zwykle brak apetytu wy­nika jednak z mniejszego zapotrzebowania na kalorie związane­go z niższą aktywnością psa.

Zapamiętaj!

 • Podróżuj i trenuj z psem wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.
 • Nawet na chwilę nie zostawiaj psa samego w samochodzie!
 • Regularnie uzupełniaj miskę z wodą.
 • Unikaj spacerów po rozgrzanych nawierzchniach.
 • Rozważ zakup psich butów lub kremów ochronnych do opusz­ków łap.
 • Stosuj mrożone przysmaki i maty chłodzące.

autor: lek. wet. Agnieszka Górecka

Przeczytaj inne artykuły w letnim wydaniu Pets Style – czytaj więcej

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.