Home Kot Masaż relaksacyjny dla zwierząt

Masaż relaksacyjny dla zwierząt

Wyjazd do spa? Czemu nie? Lato to świetna pora na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, ale pamiętajmy, relaks należy się także zwierzętom. Masaż dla psów i kotów nie jest jedynie modą! Jego historia sięga starożytności. Dlaczego warto masować zwierzęta i jak to robić?

Masaż dla psa i kota

Masaż czyni cuda

Odpowiednie techniki masażu niosą nie tylko fizyczne korzyści! Regularny masaż relaksacyjny buduje więź między właścicielem a zwierzęciem. Dodatkowo badania wykazały, że głaskanie psa lub kota ma pozytywny wpływ na człowieka – może obniżyć tętno i ciśnienie krwi. Dotykanie psa lub kota powoduje również uwolnienie oksytocyny, czyli hormonu wywołującego uczucie więzi i miłości.

Reklama

Masaż relaksacyjny wykonywany może być zarówno psom, jak i kotom. Częściej jednak jest stosowany u psów, które łatwiej przyzwyczajają się do dotyku i chętniej podejmują współpracę z człowiekiem.

Poczuj to!

Wykonując pierwsze masaże, warto skupić się na swoich odczuciach. Po kilku dniach opiekun uzyska wyraźny obraz tego, co jest normalne w budowie ciała jego psa. Podczas kolejnych zabiegów uważny opiekun z łatwością zauważy wszelkie odstępstwa od normy. Wykryć można między innymi różnice w temperaturze powierzchni ciała, zmianę wrażliwości na dotyk, obrzęki, zaburzenia w napięciu mięśni lub pogorszenie jakości sierści. Takie problemy często pozostają niezauważone i po pewnym czasie mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji wymagających opieki medycznej, leków, czy operacji. Prosty masaż relaksacyjny jest zatem jednym ze sposobów wydłużenia życia czworonoga i poprawienia jego jakości.

Wymasuj stres!

Wiele psów odczuwa różne lęki. Niektóre boją się letnich burz i grzmotów, inne hałasu pociągu. Zestresowane zwierzę szuka kryjówki, dyszy, popiskuje. Masaż relaksacyjny może być odpowiedzią na jego potrzeby, pomaga on bowiem rozluźnić układ nerwowy. Zastosować można dotyk wykonywany płaską dłonią i zaczynający się w okolicy głowy lub szyi. Ruch powinien być długi, delikatny i kierować się wzdłuż kręgosłupa aż do ogona. Warto wykonać kilka powolnych, delikatnych powtórzeń, stopniowo zwiększając ucisk, jeśli pies to lubi. Cały proces zakończyć można, kładąc jedną rękę u podstawy czaszki zwierzęcia, a drugą w okolicy miednicy. Te dwa obszary odpowiadają częściom rdzenia kręgowego, które kontrolują odpoczynek i odruchy relaksacyjne organizmu, na przykład sen. Ta technika może okazać się przydatna, ale warto pamiętać, że niespokojne zwierzę niekoniecznie dobrze zareaguje na dotyk.

 Czworonogi należy powoli oswajać z masażami, a pierwsze próby powinny odbywać się na przykład po spacerach. Pies powinien być spokojny i chętny do pieszczot. Zaczynając masaż, najlepiej mówić do psa łagodnym tonem, by wprowadzić go w odpowiedni stan.

Jak wykonać masaż?

Masaż relaksacyjny w ogólnym ujęciu polega na delikatnym i powolnym głaskaniu czworonoga. Podczas zabiegu opiekun powinien wykorzystywać całe dłonie lub grzbiety dłoni. Istotne jest, by jedna z rąk zawsze spoczywała na zwierzęciu. Odrywanie i nagłe przykładanie dłoni zaburza odczuwany relaks.

Punkty uspokojenia znajdują się między innymi w okolicy głowy. Masaż można zatem zacząć od szczytu nosa, gdzie zlokalizowany jest punkt akupresury związany z uspokojeniem. Używając delikatnego nacisku, można przesuwać kciukiem od czubka nosa w kierunku innych części pyska. Większość psów uwielbia także pocieranie uszu. Przy odrobinie wiedzy można zatem zaoferować swojemu zwierzakowi bardzo przyjemny i uspakajający masaż uszu. Masaż relaksacyjny obejmuje jednak całe ciało, dlatego powoli należy przechodzić na szyję, poprzez klatkę piersiową, łapy, aż po okolice ogona.

Masażu relaksacyjnego zwierząt można nauczyć się na regularnie organizowanych przez różne instytucje kursach lub podczas wizyt w gabinetach rehabilitacji i fizjoterapii zwierząt. Dostępna jest także literatura o tej tematyce i filmy instruktażowe w internecie.

Polecana literatura:

Podsumowanie:

  • Masaż daje sporo korzyści zdrowotnych.
  • Istnieje wiele technik masażu stosowanych w różnych schorzeniach.
  • Masaż relaksacyjny jest przyjemny i bezpieczny dla psa.
  • Każdy pies musi przyzwyczaić się do masażu. Nie róbmy niczego na siłę!
  • Przed wykonaniem masażu (szczególnie głowy psa) należy umyć ręce, by nie drażnić psa zapachami.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.