Home Aktualności O czym mówią psy? Sztuczna inteligencja na tropie psiej komunikacji
o czym mówią psy

O czym mówią psy? Sztuczna inteligencja na tropie psiej komunikacji

Każdy opiekun psa choć raz zastanawiał się, co chce przekazać jego pupil. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan pracują nad nowymi narzędziami, które pozwolą rozpoznać, czy nasz pies chce się bawić, czy może jest zły. W tych badaniach kluczową rolę odgrywa sztuczna inteligencja.

o czym mówią psy

Nowe możliwości dzięki AI

Przeprowadzono badanie we współpracy z meksykańskim Narodowym Instytutem Astrofizyki, Optyki i Elektroniki (INAOE) w Puebla. Wykazało ono, że model AI, pierwotnie wytrenowany na ludzkiej mowie, może posłużyć jako punkt wyjścia do szkolenia systemów AI ukierunkowanych na mowę zwierząt. Rada Mihalcea z Uniwersytetu w Michigan twierdzi, że badania otwierają nowe możliwości wykorzystania istniejących technologii przetwarzania mowy do rozumienia psiego szczekania.

Reklama

Wykorzystanie ludzkiej mowy do analizy psiej komunikacji

Testy pokazują, że sztuczna inteligencja trenowana na modelach ludzkiej mowy może również skutecznie analizować dźwięki psów. Zbieranie danych dźwiękowych psów jest jednak logistycznie trudniejsze, wymagając zgody właścicieli na nagrywanie ich pupili. Okazało się, że modele mowy ludzkiej, szczególnie te do rozróżniania tonów, są wystarczająco efektywne.

o czym mówią psy

Przełomowe wyniki dzięki Wav2Vec2

Naukowcy wykorzystali program Wav2Vec2, który używa algorytmu przetwarzania mowy ludzkiej, do analizy głosów ponad 74 ras psów. Odkryto, że Wav2Vec2 nie tylko z sukcesem wykonał cztery zadania klasyfikacyjne. Przewyższył także inne modele specjalnie wyszkolone na bazie psiego szczekania, osiągając dokładność do 70%.

Lepsza opieka nad pupilami dzięki AI

Wyniki pokazują, że dźwięki i wzorce z ludzkiej mowy mogą służyć jako podstawa do analizy i zrozumienia akustycznych wzorców innych dźwięków, takich jak wokalizacje zwierząt. Zrozumienie niuansów psiej mowy mogłoby znacząco poprawić opiekę nad naszymi pupilami i stanowić istotne narzędzie w badaniach nad zachowaniem zwierząt.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.