Home PiesAkcesoria dla psów Obcinanie pazurów u psa.
Z marką Zolux – to proste

Obcinanie pazurów u psa.
Z marką Zolux – to proste

Obcinanie pazurów u psa może wydawać się proste, a jednak wielu opiekunów boi się tej czynności! Dlaczego? Bo zdarzyło im się obciąć pazury zbyt krótko i spowodować krwawienie lub nie wiedzą, jak przekonać do tej procedury swojego czworonoga. Obcinanie pazurów może być jednak częścią domowej pielęgnacji psa. Nie musisz zabierać go do lekarza weterynarii! Poznaj sekrety ANAH – najnowszych akcesoriów pielęgnacyjnych marki Zolux. Przeczytaj, na czym polegają podstawy wykonywania zabiegu.

Budowa psiego pazura

Zanim zaczniesz obcinać psu pazury, musisz wiedzieć, jak są zbudowane! Każdy z nich składa się bowiem z:

Reklama
 • części żywej (macierzy),
 • łożyska,
 • płytki rogowej,
 • podeszwy.

W obrębie macierzy znajdują się naczynia krwionośne oraz nerwy, dlatego pazury u psa mogą krwawić, gdy skrócisz je zbyt mocno. Pamiętaj, że macierz „rośnie” razem z pazurem i u psów, u których bardzo dawno nie przeprowadzano obcinania pazurów, sięga ona dalej niż u przeciętnego czworonoga.

Boisz się obcinania? To zrozumiałe! Obcinacz do paznokci ANAH marki Zolux wyposażony jest w zastawkę zabezpieczającą przed zbyt krótkim obcięciem oraz blokadę, dzięki której nieużywany obcinacz można przechowywać bezpiecznie w pozycji zamkniętej.

Jak oswoić szczeniaka z obcinaniem pazurów?

Czy można obcinać psu pazury w pełnym spokoju? Oczywiście! By jednak osiągnąć taki efekt, musisz postarać się! Od pierwszego dnia w domu często dotykaj i trzymaj łapki szczeniaka (tylko delikatnie i radośnie), aby nie stał się zbyt wrażliwy na dotykanie jego łap. Zanim zaczniesz obcinać pazury swojemu szczeniaczkowi, zacznij go do tego przyzwyczajać przez kilka dni.

 • Na początku pozwól psu powąchać obcinacz i pochwal go, dając mu nagrodę.
 • Dzień później przyłóż delikatnie obcinacz do każdej łapy, zawsze chwaląc i nagradzając psa.
 • Kolejnym krokiem jest przyłożenie obcinacza do pazura każdej łapy i jego ściśnięcie, by piesek usłyszał jego dźwięk. Nie zapomnij o nagrodach!
 • Po kilku takich próbach spróbuj odciąć tylko czubek jednego z pazurów.
 • Przycinaj kolejne paznokcie każdego dnia.

Pamiętaj, że nawet udawanie, że przycinasz pazury, pomoże Tobie i Twojemu szczeniakowi krok po kroku przyzwyczaić się do całego procesu.

Marka Zolux stworzyła specjalne obcinacze do pazurów przeznaczone dla szczeniąt! Na pewno docenisz ich stabilność oraz komfort użytkowania. Te produkty bardzo wygodnie leżą w dłoni i ograniczają ryzyko przypadkowych wypadków.

Lubisz ładny design? Obcinacze ANAH firmy Zolux zaprojektowano w modnym i nowoczesnym stylu oraz ładnych, stonowanych kolorach! Akcesoria wykonane z myślą o szczeniętach mają piękne kolory turkusu i bieli.

Kiedy obciąć psu pazury?

Przyjmuje się, że zbyt długie pazury to takie, które dotykają podłoża, dlatego jeżeli słyszysz, że Twój pupil uderza nimi o podłogę podczas chodzenia, nadszedł czas obcinania psich pazurów. Jest to kwestia indywidualna, ale większość psów wymaga tego zabiegu co około 3–4 tygodnie.

Zolux Anah – obcinaczki

Jak prawidłowo obcinać psu pazury? 
Instrukcja krok po kroku

Nadszedł czas skrócenia psich pazurów? Zachowaj spokój. Posadź swojego psa i postępuj według instrukcji:

 1. Podnieś łapę psa (zdecydowanie, ale delikatnie) i połóż kciuk na opuszce łapy, a palec wskazujący na wierzchu nad pazurami. Upewnij się, że nie przeszkadza Ci nadmiar włosów Twojego psa.
 2. Uciśnij delikatnie łapę.
 3. Przytnij tylko czubek pazura. Pamiętaj, że pazury obcina się zawsze od dołu pod kątem 45° (w stosunku do podłoża). Jeżeli trochę się boisz, a Twój pies ma ciemne pazury i nie widać macierzy, zacznij podcinanie od minimalnego, milimetrowego fragmentu. Czego unikać? Unikaj przycinania poza krzywiznę pazura!
Zolux Anah – gilotynka

Czym obcinać psu pazury?

Wybierając akcesoria do cięcia pazurów, skup się na kilku kwestiach. Pierwszą z nich jest Twoja wygoda. Cążki lub gilotynka muszą wygodnie leżeć w Twojej dłoni. Marka Zolux oferuje obcinacze, które posiadają antypoślizgową powłokę softgrip, dzięki której przyrząd jest niezwykle stabilny i komfortowy w użyciu.

Drugą ważną kwestią jest rozmiar obcinacza. Zolux oferuje rozmiar S, przeznaczony dla małych ras, oraz L – dla psów średnich i dużych. Dla mniejszych zwierząt można wybrać także gilotynkę, która z łatwością przytnie delikatniejsze pazurki.

Pomyśl również o trwałości akcesoriów! Inwestując w obcinaczkę do pazurów ANAH, kupujesz produkt, którego głównym atutem jest jakość! Marka Zolux wykorzystała tworzywo ABS charakteryzujące się odpornością na upływ czasu, a metalowe elementy wykonano ze stali nierdzewnej. Te dwa czynniki to gwarancja długotrwałej przydatności!

Czym jeszcze wyróżniają się obcinacze ANAH? Jako świadomy opiekun, docenisz, że Zolux jest marką odpowiedzialnie podchodzącą do ochrony środowiska! Opakowania linii ANAH zoptymalizowano tak, by ograniczyć ich rozmiary i ilość zużywanych materiałów. Co ważne, zrezygnowano z plastikowych osłon i metalowych nitów, aby ułatwić recykling.

Jak postępować z krwawiącym pazurem?

Nawet lekarzom weterynarii zdarza się obciąć psu pazury zbyt krótko! Jeżeli zauważysz krwawienie, możesz użyć specjalnych środków, które je zahamują. Nałóż proszek lub płyn na kawałek gazy i przyłóż go w miejsce krwawienia. Nie zakładaj jednak żadnego opatrunku! Nie masz w tym doświadczenia, a dość łatwo jest owinąć łapę zbyt ciasno, co może spowodować np. obrzęk. Przytrzymaj gazę przez chwilę, a następnie zaproponuj pupilowi odpoczynek, gdyż bieganie może podrażnić świeżą ranę i spowodować ponowne krwawienie.

Nie panikuj! Zbyt mocno skrócony pazur nie jest nagłym wypadkiem! Zwróć jednak uwagę na to, jak wygląda łapa po kilku godzinach lub następnego dnia. Jeżeli palec psa wydaje Ci się opuchnięty lub bolesny, zabierz czworonoga do weterynarza. Masz złe doświadczenia? Pamiętaj, że obcinacz ANAH wyposażony jest w specjalną zastawkę, która zabezpiecza przed takimi wypadkami!

Odpowiednie akcesoria ANAH firmy Zolux, jak:

 • obcinacz gilotynka do pazurów,
 • obcinacz do pazurów,
 • obcinacz do pazurów dla szczeniąt,

które stabilnie leżą w dłoni i zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie Twoim i Twojego pupila, sprawią, że poczujesz się pewniej i spróbujesz samodzielnie obcinać pazury swojego pupila. Jeżeli jednak Twój pies jest nerwowy lub agresywny w czasie zabiegów pielęgnacyjnych, wybierz się do lekarza weterynarii lub skorzystaj z pomocy behawiorysty.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.