Home PiesCiekawostki o psach Oczami psa Co psy wiedzą, myślą i czują

Oczami psa Co psy wiedzą, myślą i czują

Autor: Alexandra Horowitz

Ruszmy naszą wyobraźnię! Czy choć na kilka chwil moglibyście spróbować stać się psem? Mieć cztery łapy, ogon, szczekać, ale przede wszystkim czuć świat? Tak, tak – psie zmysły są tak potężne, że człowiek przy nich wydaje się „pomyłką ewolucji”. Z pewnością niektórzy z Was zaprotestują, ale jak porównać nasze nosy, które są wyposażone w mniej więcej sześć milionów receptorów, do nosów psich posiadających ich… aż trzysta milionów?! Alexandra Horowitz w swojej książce pisze: „możemy wyczuć, że nasza kawa jest posłodzona łyżeczką cukru; pies potrafi wyczuć łyżeczkę cukru rozpuszczoną w milionach litrów wody – w dwóch pełnych olimpijskich basenach”.

Reklama

Ludzie w porównaniu do psów są niemal pozbawieni zmysłu węchu. Psy „patrzą” na świat zapachami i dlatego wiedzą, jak pachnie nasz strach, smutek, a nawet choroba, bo psy, potrafią ją wyczuć już na wczesnym etapie rozwoju. Nie tylko odczytywanie zapachowych emocji, ale przede wszystkim wrażliwość na mowę ciała człowieka, sprawiają, że psy wiedzą o nas wszystko. A co my wiemy o nich? Niewiele – dlatego czas nadrobić zaległości! Lektura tej książki to obowiązek każdego „psiarza”. To także prawdziwa encyklopedia informacji na temat naszych czworonożnych przyjaciół, stworzona przez osobę, która jest behawiorystką badającą zachowanie psów jako naukowiec.

Książka Aleksandry Horowitz nie tylko porusza naszą wyobraźnię, ale i budzi empatię. Dzięki niej zrozumiecie, dlaczego Wasz pies musi siedzieć na kanapie i dlaczego kąpiel jest dla niego „zapachowym dramatem”, czyli pozbawieniem osobowości.
I najważniejsze: dowiecie się, dlaczego nie możecie być właścicielami psów. Jesteście ich partnerami, przyjaciółmi, opiekunami, nawet rodziną. Psy, w przeciwieństwie do rzeczy, nie mogą
i nie powinny być niczyją własnością. Jeśli dzielicie życie z psem, to możecie się czuć wyróżnieni, bo zasłużyliście na miłość potomka wilków, który pomimo tego, że z Wami mieszka i kocha bezwarunkowo, nadal pozostaje obywatelem królestwa zwierząt.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.