Home Pies Owczarek staroangielski bobtail – opis rasy, hodowla

Owczarek staroangielski bobtail – opis rasy, hodowla

Owczarek staroangielski, znany jako bobtail, to rasa psa o wyjątkowym wyglądzie i wszechstronnych zdolnościach. Ten pochodzący z Wielkiej Brytanii pies nie tylko zapisał się w historii jako doskonały pies pasterski, lecz także jako wyjątkowo oddany i przyjazny towarzysz rodziny. O jego długiej sierści, charakterystycznym ogonie w formie kłosa, inteligencji i energii opowiemy szerzej w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Charakterystyka rasy psów

 • wielkość psa: duża rasa psa
 • użytkowość: pies pasterski wykorzystywany do zaganiania bydła,
 • kraj pochodzenia: Wielka Brytania,
 • długość życia: 10–12 lat,
 • cena psa z rodowodem: 5000–7500 zł,
 • usposobienie: inteligentny, spokojny, o zrównoważonym charakterze, nie jest agresywny, ale jest świetnym stróżem.

Pochodzenie i historia rasy – owczarek staroangielski

Bobtail to stara rasa, której pochodzenie nie jest dokładnie znane. Powstała najprawdopodobniej w południowo-zachodniej Anglii, w hrabstwach Devon i Somerset oraz w Księstwie Kornwalii. Uważa się, że pochodzi z połączenia owczarków bearded collie z owczarkiem rosyjskim. Psów tych pierwotnie używano do zaganiania bydła i owiec.

Reklama

Wzmianki o pierwszych hodowlach w Anglii ukazują się w roku 1865. Owczarek staroangielski pierwszy raz został zaprezentowany na wystawie w Birmingham w roku 1873. American Kennel Club zarejestrował pierwsze psy tej rasy w roku 1888. W 1914 roku pierwszy przedstawiciel rasy trafił do grona zwycięzców Westminster Kennel Club. Przez FCI bobtail został uznany w 1963 roku. Do Polski został sprowadzony w roku 1975.

Jak wygląda owczarek staroangielski bobtail?

To duży archetypowy kudłaty pies, który znany jest ze swojej gęstej sierści, charakterystycznej fryzury i niedźwiedziego chodu. Tułów krótki i zwarty, co sprawia, że z wyglądu przypomina niedźwiedzia. Pod obfitą szatą kryje się muskularny i zwarty pies pasterski, z szerokim kośćcem i dużym zadem. Jego głowa z przylegającymi do niej uszami jest bogato zarośnięta sierścią. W pojemnej i dobrze wysklepionej czaszce osadzone są szeroko rozstawione ciemnobrązowe lub porcelanowe oczy. U niektórych egzemplarzy występuje mieszany kolor oczu. Kufa jest szeroka, mocna i stożkowata. Dawniej owczarkom staroangielskim cięto ogony i dlatego nosi przydomek „bobtail”, czyli „krótki ogon”.

Wysokość w kłębie:

 • pies: 60–65 cm,
 • suka: 56–60 cm.

Przedstawiciele tej rasy ważą 25–40 kilogramów.

Sierść i umaszczenie

Typowe umaszczenie bobtaila to kolor łupkowo-szary i niebiesko-szary w różnych odcieniach z typowymi białymi znaczeniami. Rzadziej występują psy o umaszczeniu marmurkowo-szarym z białymi znaczeniami. Sierść jest długa, kosmata, o dość szorstkiej teksturze, z miękkim, bogatym i wodoodpornym podszerstkiem. Ma chronić psa przed ciężkimi warunkami pogodowymi.

Usposobienie i charakter psa rasy owczarek staroangielski

Psy tej rasy poruszają się niedźwiedzim ruchem i sprawiają wrażenie ociężałych, jednak to tylko pozory. W rzeczywistości to bardzo zwinne i wytrzymałe psy, które były przystosowane do zaganiania zwierząt gospodarskich. Wymagają regularnych ćwiczeń w terenie i dłuższych spacerów, chętnie patrolują swój teren. Rasa ta posiada również cechy psa domowego, takie jak czujność, cierpliwość, odwaga, życzliwość i inteligencja, dzięki czemu sprawdza się w roli kompana skorego do zabaw z dziećmi. Bobtaile są również bardzo rozsądnymi psami stróżującymi, które są znane ze swojego dźwięcznego i donośnego szczekania.

Wady i zalety przedstawiciela tej rasy

Zalety:

 • spokojny,
 • zrównoważony psychicznie,
 • wierny,
 • nie wykazuje agresji,
 • dobry stróż,
 • inteligentny,
 • aktywny,
 • przywiązany do opiekunów,

Wady:

 • potrzebuje dużo przestrzeni i regularnego ruchu przez minimum pół godziny dziennie,
 • ciężko się go szkoli, jest dość uparty,
 • nadaje się raczej dla osób mających doświadczenie w opiece nad dużą rasą,
 • nie nadaje się dla osób starszych ze względu na swoje gabaryty i siłę,
 • dojrzewa w wieku 3 lat.

Czy owczarek staroangielski to pies rodzinny?

Można powiedzieć, że dzięki swoim cechom, takim jak: przywiązanie do rodziny i gotowość do zabawy, będzie świetnym psem rodzinnym. Warunkiem jest zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu oraz zabawy. Bobtail świetnie dogaduje się z mniejszymi psami oraz kotami.

Jakie są psy rasy owczarek staroangielski bobtail w stosunku do dzieci?

Bobtail posiada cechy psa domowego. Jego łagodne usposobienie czyni z niego doskonałego towarzysza dla dzieci. W Ameryce często nazywany jest nanny dog, czyli psią nianią. Jego wesoły charakter, potrzeba kontaktu z człowiekiem oraz powierzchowność niedźwiedzia powodują, że dzieci uwielbiają się z nim bawić. Należy jednak pamiętać, że jest to pies duży, który przez nieuwagę może przewrócić dziecko. Trzeba też pamiętać, że ta rasa nie zna umiaru w zabawie i łatwo można zamęczyć psa.

Szczenię psa bobtaila

Rada pewnego hodowcy owczarków staroangielskich bobtail brzmi: „Nigdy nie pozwalaj swojemu szczeniakowi robić czegoś, czego nie chciałbyś, aby robił w Twoim domu duży, kudłaty, mokry i prawdopodobnie zabłocony pies”. Warto pamiętać, że psy tej rasy są inteligentne i szybko uczą się komend, ale równie szybko nabierają złych nawyków!

Szczenięta są niezwykle urocze i nieporadne, ale szybko wyrastają z nich potężne, owłosione i silne psy. Od samego początku pies ten wymaga pełnej socjalizacji.

Od najmłodszych tygodni należy oswajać szczenię z zabiegami pielęgnacyjnymi. Bez tego utrzymanie szaty tego psa w dobrej kondycji przysporzy nam nie lada kłopotu. Grzeczne szczenię tej rasy to szczenię zmęczone spacerami i aktywną zabawą, dobrze obeznane ze środowiskiem zewnętrznym.

W przypadku kiedy szczenię zostaje samo w domu, musimy zapewnić mu zajęcie w postaci zabawek lub dużych gryzaków. Dzięki temu unikniemy obgryzania mebli, butów czy niszczenia sprzętów domowych.

Pielęgnacja sierści owczarka bobtail

Bobtail to rasa wymagająca regularnego czesania. Gęsta sierść z bogatym podszerstkiem wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego podstawą jest codzienne wyczesywanie, by usunąć kołtuny. Warto wybrać odpowiednie kosmetyki. Firma Tauro Pro Line oferuje doskonałą trzyetapową naturalną pielęgnację.

Odpowiednio dobrany szampon TPL Ultra Natural Care for White and Light Coats Deep Clean w pierwszym etapie kąpieli usunie największe zabrudzenia oraz zażółcenia. W drugim etapie TPL Ultra Natural Care for White and Light Coats Intense Hydrate Shampoo wzmocni włosy, doskonale nawilży skórę, doda blasku i podkreśli kolor szaty. W trzecim etapie TPL Ultra Natural Care Keratin & Gloss Conditioner zapewni wyjątkową kurację odżywczą i regenerującą, co pomoże w lepszym utrzymaniu szaty oraz jej codziennym czesaniu.

Po kąpieli bardzo ważne jest, żeby dokładnie wysuszyć i wyczesać psa. Wilgotna sierść ma tendencje do filcowania. Jeżeli nie dajemy sobie rady z szatą naszego pupila, najlepiej zwrócić się po pomoc do groomera.

Należy pamiętać o codziennym przecieraniu okolic oczu, higienie zębów, uszu oraz regularnym przycinaniu pazurów. Bardzo praktyczne jest związywanie sierści na głowie w kitkę, co pomoże psu w lepszym widzeniu i komunikacji z otoczeniem.

Przygotowanie sierści do wystawy to kilka godzin ciężkiej pracy.

Zdrowie bobtaila

Rasa ogólnie uchodzi za zdrową i odporną. Szukając zdrowego szczenięcia, zwróćmy uwagę na pochodzenie rodziców. Rzetelni hodowcy badają swoje psy pod kątem chorób typowych dla rasy. U tych psów możemy spotkać się z:

 • dysplazją stawów biodrowych,
 • chorobami oczu (PRA i zaćma dziedziczna),
 • autoimmunologicznym zapalaniem tarczycy,
 • wrodzonymi wadami serca,
 • głuchotą.

Niektóre choroby, takie jak ataksja móżdżkowa oraz dyskineza rzęsek, są wykrywane za pomocą testów DNA. Są to choroby śmiertelne, których można uniknąć poprzez nierozmnażanie osobników chorych. Psy ras dużych mają tendencję do skrętu żołądka.

Ile żyje owczarek staroangielski?

Nigdy nie można określić jednoznacznie długości życia czy to człowieka, czy zwierzęcia. Mają na to wpływ predyspozycje genetyczne, dieta, warunki środowiskowe oraz wypadki losowe. Przyjmuje się jednak, że średnia życia u tej rasy to 10–12 lat.

Hodowla owczarków staroangielskich

Hodowców psów rasy owczarek angielski bobtail jest w Polsce stosunkowo niewielu. Są to głównie miłośnicy i pasjonaci rasy, którzy należą do klubu hodowców rasy. Hodowca musi być zrzeszony w Związku Kynologicznym, a wszystkie urodzone w jego hodowli szczenięta muszą posiadać metrykę. Na podstawie metryki otrzymanej od hodowcy można zarejestrować swoje szczenię w Związku Kynologicznym.

Dobry hodowca chętnie odpowie na wszystkie pytania przyszłych właścicieli oraz poinformuje nabywców o minimalnych warunkach potrzebnych do prawidłowego rozwoju szczenięcia. Nowy właściciel powinien otrzymać wszelkie informacje dotyczące właściwego odżywiania, szczepień oraz opieki nad szczenięciem. Szczenię nie powinno być wydane od matki wcześniej niż w 8–10 tygodniu życia.

Dobrze jest poszukać opinii o hodowli, z której chcemy zakupić szczenię.

Owczarek staroangielski bobtail – cena

Cena bobtaila z rodowodem wynosi 5000–7500 zł.

Żywienie owczarka staroangielskiego

Bobtail to stara rasa, która cieszy się dobrym zdrowiem. Nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Są dwie szkoły karmienia tych pięknych psów: pierwsza polega na żywieniu dietą BARF, a druga to żywienie w pełni zbilansowaną suchą karmą.

Producenci karm prześcigają się w ofertach przeznaczonych poszczególnym rasom. Oferta firmy Nature’s Protection i jej karma Superior Care White Dogs White Fish & Rise All Sizes All Life Stages to bogaty, pełnowartościowy, uniwersalny pokarm dla białych psów każdej wielkości i w każdym wieku. Karma została opracowana, aby zniwelować plamy łzowe oraz rdzawe odbarwienia wokół kufy. Jej doskonały skład sprawia, że jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna.

Należy pamiętać, aby posiłki były podawane o stałych porach (najlepiej dzienną dawkę karmy podzielić na dwie porcje). Nigdy nie należy karmić psa przed spacerem, treningiem lub innym wysiłkiem – dzięki temu unikniemy skrętu żołądka. Bardzo ważny jest stały dostęp do świeżej wody, owczarek potrzebuje około 2 litrów wody na dzień (zapotrzebowanie wzrasta razem ze wzrostem temperatury).

Owczarek staroangielski – ciekawostki

Czy wiesz, że:

 • Nazwa bobtail odnosi się do krótkiego ogona psa – dawniej był on obcinany szczeniętom po urodzeniu, robiono to w celu uniknięcia płacenia podatku za psa (podatek za psa w XVIII-wiecznej Anglii był naliczany od długości ogona…).
 • Bywa, że owczarki staroangielskie rodzą się ze szczątkowym ogonem, ale jest to rzadkie zjawisko.
 • Szczenięta rodzą się czarno-białe, dopiero z wiekiem zmieniają kolor.
 • Amerykanie nazywają tę rasę nanny dog, czyli psia niania, gdyż pies ten uwielbia dzieci w każdym wieku i chętnie się nimi opiekuje.
 • Od 1963 roku owczarek staroangielski jest maskotką reklam firmy produkującej farby Dulux.
 • Bobtail występował w filmach Disneya: The Shaggy Dog oraz The Shaggy D.A., również w polskim filmie Komedia małżeńska nie zabrakło przedstawiciela owej rasy.
 • Najbardziej znanym owczarkiem staroangielskim była należąca do Paula McCartneya Martha, która zainspirowała piosenkę Beatlesów Martha My Dear.

Klasyfikacja FCI – wzorzec rasy

 • Grupa I Psy pasterskie i zaganiające.
 • Sekcja 1 Psy pasterskie.
 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania.
 • Data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010, wersja polska: styczeń 2011.
 • Bez prób pracy.

Podsumowanie. Pies pasterski czy towarzysz

Owczarek staroangielski bobtail to pies o interesującej historii, charakterystycznym wyglądzie, bujnej sierści i lojalnej osobowości. Wszystko to sprawia, że jest to psiak, który zyskuje uznanie zarówno jako przyjaciel rodziny, jak i pracujący pies pasterski.

To przyjazne, lojalne i opiekuńcze psy, które mają skłonność do tworzenia silnych więzi z członkami rodziny. Ich inteligencja sprawia, że są nie tylko towarzyskimi, ale i chętnymi do nauki pupilami.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.