Home Pies Aktywne rasy psów, czyli psy dla aktywnych. Część I

Aktywne rasy psów, czyli psy dla aktywnych. Część I

Jesteś aktywny, lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu i chciałbyś mieć psa, który dotrzyma Ci kroku? Oto pieć ras, które sprawdzą się jako towarzysze górskich wycieczek, biegania czy jazdy rowerem. Ale uważaj, to są aktywne psy, które nie będą chętnie siedzieć w domu! Zastanów się dobrze, zanim się zdecydujesz na aktywnego psa. czy jesteś w stanie zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu. To psy, którym zawsze jest mało.

W artykule:

  1. Beagle
  2. Border collie
  3. Owczarek belgijski
  4. Smooth collie
  5. Seter angielski

Beagle

Ten mały i kompaktowy pies jest niezwykle dobrze przygotowany do długich dystansów. Niech Cię nie zmyli ich słodki wyraz pyska oraz niewielkie rozmiary, które w teorii wskazują na doskonałego psiego domownika.

Reklama

Beagle’e to psy o niezwykle żywym usposobieniu
 i ogromnych pokładach energii.

Jako psy gończe, które pracują w dużych sforach, przemierzają w trakcie polowania dziesiątki kilometrów, dopóki nie dogonią zwierzyny. Dlatego nie wystarczy mu zwykły spacer dookoła bloku czy bieganie po przydomowym ogródku. Taki pies potrzebuje przestrzeni, potrzebuje eksplorować, doświadczać. Wszelkie aktywności na łonie natury będą więc świetnym rozwiązaniem.

Ale uważaj! Beagle to pies o silnym instynkcie łowieckim. Dlatego zamiast puszczać go wolno, polecam biegać z nim, korzystając z pasa i specjalnej smyczy z amortyzatorem.

Beagle’e są niezwykle towarzyskie i wesołe. Rzadko przejawiają agresję w stosunku do innych psów i ludzi. Uwielbiają aportować, ale też z wielką pasją kopią dziury.

Nie lubią się podporządkowywać i raczej wolą załatwiać swoje sprawy, niż grzecznie wracać na wołanie właściciela. Dlatego koniecznie powinny przejść podstawowy trening posłuszeństwa, i to już od pierwszego dnia, jak tylko trafią do naszego domu.

Border collie

Rasa psów uważana za jedną z najbardziej inteligentnych i pracowitych. Psy te, towarzysząc farmerom na wielkich pastwiskach, pokonują w ciągu dnia nawet dziesiątki kilometrów. To urodzeni pracoholicy.

Połączenie umiejętności skupienia na celu, ciągłej chęci do wykonywania zadań oraz doskonałych warunków fizycznych predysponuje bordera jako świetnego sportowca w niemalże każdej dyscyplinie.

Psy te, poza zaganianiem owiec, uczestniczą często w zawodach agility, frisbee, obediecne, dog dancing i wielu innych. I przeważnie to one właśnie stają na najwyższych stopniach podium. Właściciel bordera musi sobie zdawać sprawę, jakiego psa kupuje i jeszcze przed wyborem hodowli powinien wiedzieć, jaki sport chce z nim uprawiać.

Bordery bardzo lubią współpracę z człowiekiem.

Psy tej rasy nie mają raczej dominującego charakteru.Jednakże nie zwalnia to przewodnika z obowiązku szkolenia pupila oraz jasnego wyznaczenia granic i ustalenia zasad funkcjonowania relacji pies – człowiek.

Przy tak inteligentnych psach nie można sobie pozwolić na zaniedbanie nauki, ponieważ nienawidzą one nudy i bezczynności. Praca i aktywność są im niezbędne jak powietrze, a rozwój intelektualny jest tak samo ważny jak fizyczny.

Jeśli zdecydujesz się na takiego psa, zyskasz wspaniałego kompana, który z ogromnym entuzjazmem podejmie każde postawione przed nim wyzwanie.

Owczarek belgijski

Owczarki belgijskie występują w czterech odmianach:

  • tervueren,
  • groenendael,
  • malinois,
  • laekenois.

Wzorzec zakłada, że różnią się jedynie szatą i umaszczeniem, jednak lata selekcji hodowlanej sprawiły, że można je dziś traktować jako zupełnie inne rasy.

Długowłose tervuereny i groenedale prawie w niczym nie przypominają krótkowłosych malinois. I mam tu na myśli zarówno eksterier (czyli zewnętrzną budowę ciała), jak i temperament. Natomiast odmiana laekenois jest w Polsce bardzo mało znana, przez co jest o niej najmniej informacji.

Jeśli szukasz psa mocnego, twardego, z silnym charakterem i wysokim popędem, to odmiana malinois będzie idealna. Jeśli natomiast chcesz mieć w domu aktywnego, pogodnego towarzysza, który równie chętnie pobiega za piłką lub pospaceruje z Tobą w lesie, to zdecyduj się na tervuerena lub groenendala.

Zanim jednak w ogóle zapragniesz mieć owczarka belgijskiego, poczytaj o nim, porozmawiaj z innymi właścicielami, a przede wszystkim z hodowcami. Dlaczego? Bo zdecydowanie nie jest to rasa dla każdego i Twoja decyzja musi być dobrze przemyślana!

Szczególnie jeśli wybór padnie na odmianę malinois. To psy o bardzo mocnym charakterze, często z wysokim popędem łowieckim, który źle ukierunkowany może nastręczać wielu problemów właścicielowi, takich jak gonienie rowerzystów czy biegaczy.

Malinois nie daje się łatwo podporządkować.

Często ma swoje zdanie, które będzie chciał manifestować, a to może nawet czasem prowadzić do agresji. Dlatego jeżeli zdecydujesz się na takiego psa, nie obejdzie się bez wychowania pod okiem doświadczonego trenera.

Jeśli jednak już dobrze ułożysz sobie relacje z psem, zyskasz wspaniałego towarzysza i kompana każdej możliwej aktywności. To rasa, która nie boi się wyzwań, i jeśli tylko chce coś dostać, zrobi wszystko, żeby to osiągnąć.

Z tego powodu często można je spotkać na wszelkiego typu zawodach sportów obronnych, na których zajmują czołowe miejsca na podium.

Smooth collie

Większość osób kojarzy owczarka szkockiego collie ze słynną Lessie. Ja jednak chcę przedstawić jej krótkowłosego brata. Owczarek szkocki krótkowłosy to łagodny, przyjazny pies rodzinny.

Uwielbia spędzać czas z człowiekiem, dlatego z przyjemnością będzie Ci towarzyszył podczas wszelkich form aktywności.

Chętnie pójdzie na długi spacer albo wybierze się z Tobą
na rower czy bieganie.

Z przyjemnością będzie się uczył nowych sztuczek, bo uwielbia treningi. Wspaniale odnajdzie się także w różnych psich sportach.

Ale uważaj! Smooth collie mają dość miękki charakter, przez co wymagają delikatnego i spokojnego prowadzenia. Odwdzięczą się za to ogromnym przywiązaniem. Z racji krótkiej sierści ich zaletą jest duża łatwość pielęgnacji. Rasa ta polecana jest początkującym właścicielom czworonogów.

Seter angielski

Setery angielskie, zwane potocznie anglikami, należą do grupy wyżłów brytyjskich. To psy o dużym temperamencie oraz łagodnym i pogodnym usposobieniu. Rzadko wykazują skłonność do dominacji.

To psy bardzo przyjazne i serdeczne wobec ludzi, choć są typowymi indywidualistami. Ze względu na silny instynkt łowiecki często zamiast współpracy wybiorą pogoń za bażantem lub zającem.

Raczej nie zrobią kariery w sportach typu agility, frisbee czy obedience. Za to świetnie sprawdzą się jako towarzysze długich wędrówek. Mogą też brać udział w próbach polowych i konkursach, tzw. field trialsach.

To psy, którym zwykły spacer zdecydowanie nie wystarczy.

Jeśli chcecie ochronić swój dom przed ewentualnymi zniszczeniami, musicie zapewnić im dużą dawkę aktywności. Natomiast dobrze wybiegane będą z przyjemnością odpoczywać na kanapie.

Angliki wyhodowano do polowania na ptactwo, dlatego najlepiej czują się w okolicy łąk, pól i lasów, czyli w swoim naturalnym otoczeniu. Duża przestrzeń, gdzie mogą realizować swoje wrodzone potrzeby wystawiania i wypłaszania zwierzyny, jest tym, co lubią najbardziej.

To psy dość niezależne, dlatego żeby nie stracić ich z oczu na długie minuty warto od pierwszych dni skupić się na nauce przywołania.

Setery dobrze sprawdzą się jako psy rodzinne. Ze względu na ich wesoły i łagodny charakter mogą śmiało mieszkać z dziećmi. Natomiast z powodu ich zamiłowania do wody i długiej szaty często przyniosą do domu sporo błota.

Aktywne rasy psów. Cześć II.

autor: Katarzyna Jakubowska, trener zwierząt

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.