fbpx

Czy pies może jeść czekoladę? Co zrobić, gdy ją zjadł?

Czas czytania: 4 minuty

Czy pies może jeść czekoladę? Niestety nie! Czekolada jest najczęstszą przyczyną zatruć metyloksantynami, czyli teobrominą oraz kofeiną. Oba składniki są szkodliwe dla psa, a znajdują się w różnych produktach zwierających kakao. Dla naszych pupili niebezpieczna może być zarówno gorzka lub mleczna czekolada, jak i czekoladowa polewa lub kakaowe ciasto. Poznaj objawy zatrucia oraz niebezpieczne dla psa dawki czekolady.

Czy pies może jeść czekoladę? Nie!

Zatrucia czekoladą u psów zdarzają się regularnie. Problem nasila się w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Często zatrucia zdarzają się też podczas rodzinnych uroczystości, na których podawano większe ilości słodkości. Szkodliwość czekolady i produktów czekoladowych jest związana głównie z teobrominą, która jest toksyną należącą do metyloksantyn. Drugą zawartą w czekoladzie substancją jest kofeina, która dodatkowo potęguje objawy kliniczne związane z zatruciem teobrominą.

Co ważne, dla psa szkodliwe jest kakao w każdej postaci, czyli np.:

 • kakao w proszku,
 • gorzka czekolada,
 • mleczna czekolada,
 • kremy czekoladowe,
 • wypieki z kakao,
 • polewy czekoladowe,
 • cukierki z czekolady,
 • batoniki w czekoladowej polewie.

Warto uważać także na tzw. łuski kakaowe, które mogą być stosowane jako ściółka w ogrodach. Prawdopodobnie ich zapach również będzie atrakcyjny dla psa, co może doprowadzić do ich spożycia.

Dla psa toksyczne są produkty, które zawierają kakao.

Toksyczność teobrominy, czyli dlaczego pies nie może jeść czekolady?

Zatrucie czekoladą u psów jest związane z tym, że teobromina jest bardzo wolno usuwana z jego organizmu. Godne uwagi jest to, że niebezpieczne jest nie tylko jednorazowe spożycie większej ilości czekolady, ale także regularne podawanie dawek nietoksycznych. Takie codzienne częstowanie psa małymi kawałkami słodkich smaczków może doprowadzić nawet do śmierci pupila.

Dawka śmiertelna teobrominy dla 50% psiej populacji to 250–500 mg teobrominy na kilogram masy ciała. Niestety, nawet jeżeli Twój pies zjadł mniejsze ilości, nie możesz zakładać, że jest bezpieczny. Odnotowano bowiem przypadki śmiertelne po zjedzeniu produktów zawierających teobrominę w ilości 90–115 mg na kilogram masy ciała.

Objawy zatrucia czekoladą u psa

Czy spożycie czekolady przez psa to powód do paniki? Niestety zjedzenie skradzionych lub bezmyślnie podanych ludzkich smakołyków, które zawierają kakao, może mieć przykre konsekwencje. Objawy związane ze spożyciem produktu z kakao pojawiają się często już w ciągu pierwszej godziny od posiłku. U psa dochodzi do pobudzenia jego ośrodkowego układu nerwowego. Rozwijają się:

 • częstoskurcz,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • trudności w oddychaniu,
 • wymioty,
 • wzdęcia,
 • biegunki,
 • niepokój,
 • sztywność mięśni,
 • drżenia mięśni,
 • drgawki,
 • osłabienie.

W części przypadków dochodzi także do uszkodzenia nerek, śpiączki i zgonu zwierzęcia. Przyczyną tragedii mogą być opisane zaburzenia rytmu serca lub oddychania. Wszystko zależy jednak od rodzaju i ilości zjedzonych produktów.

Śmierć psa może nastąpić już w ciągu 6–15 godzin od zjedzenia czekolady.

Leczenie zatrucia czekoladą u psa

Nie istnieje specyficzna odtrutka dla teobrominy! W przypadku zatrucia czekoladą lekarz weterynarii wprowadza tak zwane leczenie objawowe. Pierwszym krokiem jest zwykle próba wywołania wymiotów lub płukanie żołądka. Psu można także podać węgiel aktywowany, a jednorazowo bywają podawane także środki przeczyszczające. Istotnym elementem terapii jest płynoterapia, czyli dożylne podawanie kroplówka z elektrolitami. Jej zadaniem jest po pierwsze utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu, a po drugie zapewnienie prawidłowej perfuzji i diurezy.

Czy kot może jeść czekoladę?

Zatrucia czekoladą mogą się zdarzyć u psów i kotów. Oba gatunki są wrażliwe na teobrominę. Większość przypadków dotyczy jednak psów z powodu ich niewybrednych nawyków żywieniowych oraz łakomstwa.

Ciekawostką jest to, że koty nie odczuwają słodkiego smaku, dlatego czekolada nie jest dla nich atrakcyjna smakowo. Kot może jednak się nią interesować ze względu np. na zapach.

Czy pies może jeść białą czekoladę?

Biała czekolada może wydawać się bezpieczna, gdyż w jej składzie zawartość teobrominy jest znikoma. Nie jest to jednak dobra przekąska dla psa! Jeśli chcesz nagrodzić swojego ulubieńca, podawaj mu owoce, warzywa lub gotowe smaczki dla psa.

Dlaczego czekolada jest trująca dla psa – podsumowanie

Czy pies może jeść czekoladę? Absolutnie NIE! Fakty naukowe oraz liczne przypadki spotykane w gabinetach weterynaryjnych mówią same za siebie. Czekolada to dla psów i kotów produkt zakazany! Zawiera ona teobrominę oraz kofeinę, które negatywnie wpływają na układ nerwowy oraz krążenie u psa. Zawsze miej na uwadze, że zarówno jednorazowe spożycie większej ilości produktów z kakao, jak i regularnie podawane małe dawki mogą doprowadzić nawet do śmierci Twojego ulubieńca.

Czekoladę oraz inne szkodliwe dla psa substancje trzymaj poza zasięgiem swojego pupila. Nigdy nie zapominaj o kawałku czekoladowej babeczki lub batoniku zostawionym na stole. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnych nerwów. Pamiętaj o prawidłowej diecie psa.

Polecamy owocowe przekąski dla Twojego psa od marki Soopa!

Przeczytaj również

Zostaw komentarz