fbpx

Hotel dla psów. Jak wybrać hotel dla psa?

Czas czytania: 3 minuty

Obecnie na rynku jest duży wybór tego typu miejsc. Co jest ważne podczas wyboru i podejmowania decyzji o powierzeniu psa pod opiekę? Ponieważ jest spore zapotrzebowanie na tego typu miejsca, powstało ich w ostatnich czasach bardzo dużo. Niektórzy właściciele psich hoteli uważają, że nie trzeba mieć do tego specjalnych kompetencji, że wystarczy kolorowy pokoik i w miarę przystępna cena. Zdesperowani właściciele psów często wybierają takie przypadkowe obiekty, czym mogą bardzo zaszkodzić swojemu pupilowi. Sprawdź, co jest ważne przy wyborze psiego hotelu?

Kompetencje i doświadczenie osoby prowadzącej hotel i osób w nim pracujących. Nie wspomnę już o empatii do psów – prawdziwej, a nie udawanej.

Sprawdź, kompetencje właściciela hotelu i osób tam pracujących, zanim powierzysz
im swojego psa!

Zazwyczaj hotele bez kojców i klatek, a więc z warunkami takimi jak w domu, nie przyjmują psów z lękiem separacyjnym. Natomiast chętnie takie psy są przyjmowane do hoteli, które oferują kojce, klatki czy wydzielone miejsca dla psów problemowych. I tu uwaga – jeżeli  Wasz pies na co dzień jest członkiem rodziny, nie zna kojca, klatki czy wydzielonego miejsca, to wybór takiej oferty będzie dla psa potężnym stresem!

Obecnie jest dużo ofert psich hoteli z opisem „warunki domowe” – a mimo to psy przebywają tam na przykład w klatkach ustawionych w domu.

Wybierając obiekt, należy:

 • sprawdzić osobę, która prowadzi hotel – jej doświadczenie w pracy i opiece nad psami;
 • wybrać się z psem na aklimatyzację, a więc zapoznanie z miejscem i z osobą lub osobami, które będą się nim opiekowały podczas pobytu;
 • zobaczyć, jak zwierzę reaguje na miejsce i osoby.

Ważne, aby pies czuł się bezpiecznie i swobodnie w psim hotelu, w końcu to też jego wakacje.

Jeżeli pies nie czuje się komfortowo, skorzystajcie z kolejnej aklimatyzacji, aby oswoić psa z nowym miejscem. Jeśli jednak macie jakiekolwiek wątpliwości dotyczące hotelu, koniecznie poszukajcie innego miejsca.

Profesjonalne podejście właścicieli hotelu można poznać między innymi po tym, że:

 • 1. Aklimatyzacja jest darmowa.
 • 2. W przypadku problemów proponują kolejną aklimatyzację.
 • 3. Odmawiają przyjęcia psa, dla którego rozłąka z właścicielem jest problemem i wywołuje stres.
 • 4. Interesują się Twoim psem i tym, jak spędza czas.
 • 5. Zbierają dokładny wywiad na temat Twojego psa.
 • 6. Chętnie odpowiadają na Twoje pytania.
 • 7. Dbają o dobrostan psów pozostających pod ich opieką nawet podczas Waszej wizyty.
 • 8. Podczas nocy również opiekują się psami.
 • 9. Nie stosują metod awersyjnych, a więc związanych z przemocą wobec psów.
 • 10. W razie potrzeby reagują i ratują zdrowie i życie psów pozostawionych pod ich opieką.

Jeżeli Wasz pies jest wycofany, to praca z nim wymaga już kompetencji behawioralnych https://pets-style.pl/pies/konsultacja-behawioralna-pomoc-dla-zwierzaka/. Wybierzcie hotel prowadzony przez behawiorystę i trenera w jednym. Taka osoba powinna mieć wiedzę z zakresu pracy również z psami problemowymi.

Może się zdarzyć, że ze względu na wysoki poziom stresu związany ze zmianami hotel odmówi przejęcia psa – to jest bardzo dobra decyzja mająca na uwadze zdrowie i dobrostan czworonoga. Kompetentny właściciel hotelu zaobserwuje, że pies nie nadaje się do pozostawienia w tego typu obiekcie. Znacznie lepiej, jeśli to usłyszysz, zanim pozostawisz psa, a nie podczas pobytu na wakacjach.

Jeżeli taka sytuacja miała miejsce, to informacja, że trzeba jeszcze popracować nad ograniczeniami psa i nad zmianą jego zachowania. Najlepiej robić to pod okiem doświadczonego specjalisty. Ważne, by nie odkładać tej pracy do kolejnych wakacji, bo zmiana zachowania psa wymaga czasu.

Jeżeli pupil czuje się w psim hotelu jak u siebie, to pozostaje Wam dobrze się bawić i wypoczywać.

autor: Katarzyna Bargiełowska, behawiorystka, trener

Polecamy:

Jak zbudować pozytywną relację pomiędzy psem a dzieckiem
Wakacje z psem. Razem czy osobno?
Jak nauczyć psa podstawowych komend

Przeczytaj również

Zostaw komentarz