Home Ptaki & Gryzonie Prawidłowe żywienie królika z marką Alegia

Prawidłowe żywienie królika z marką Alegia

Gdy decydujecie się na przyjęcie do swojego domu królika, jednym z pierwszych pytań, jakie zapewne sobie zadacie, będzie dotyczyć jego prawidłowego żywienia. Co powinien jeść królik? Jak często i w jakich ilościach? Na te i wiele innych pytań dotyczących żywienia królika odpowiedź znają wyspecjalizowani producenci.

Żywienie królika z marką Alegia

Firma Alegia to znany polski producent karm, ziół oraz przysmaków dla gryzoni i królików. W swojej bogatej ofercie proponuje pełnowartościowe karmy zarówno dla dorosłych, jak i młodych króliczków, dzięki temu możemy zapewnić prawidłowe odżywianie już od pierwszych chwil uszatego w naszym domu. Wszystkie używane składniki pochodzą prosto z natury i gwarantują nie tylko najwyższą smakowitość, ale i odpowiednią wartość odżywczą oraz zdrowotną. Mieszanki nie zawierają: polepszaczy, barwników, cukrów, konserwantów.

Reklama

Dla najmłodszych pupili – Alegia Junior Natural

Pierwszym wyborem każdego opiekuna młodego króliczka powinna być karma Junior Natural. Jest to mieszanka przeznaczona dla uszatych do 8. miesiąca życia. W swoim składzie zawiera wyłącznie naturalne składniki. W karmie znajdziemy:

 • zioła,
 • kwiaty,
 • nasiona,
 • suszone warzywa i owoce.

Natomiast nie znajdziemy w niej zbóż, co jest niezwykle ważne.

Alegia Junior Natural

Mieszanka Junior Natural ma w składzie 55% suszu z zielonek, ziół i kwiatów.

Mieszanka zbilansowana jest tak, aby dostarczyć rosnącym króliczkom wszystkich najważniejszych składników, takich jak wapń oraz mikro- i makroelementy. Bardzo istotną cechą karmy jest to, że zbilansowana jest tak, aby po upływie 8. miesiąca życia królika można było swobodnie przejść na karmę z linii Exclusive lub Herbal, nie martwiąc się o problemy żołądkowe pupila.

Duża mnogość składników (w tym ziół) dodatkowo pomaga naszemu króliczkowi na poznanie jak największej ilości smaków i tekstur w pożywieniu, co ułatwia nam wprowadzanie nowych pokarmów w przyszłości w myśl zasady: czym skorupka za młodu nasiąknie… Ponadto składniki występują w postaci naturalnej (nie są zmielone czy zbrylone), czyli dokładnie takiej, w której mogłyby zostać znalezione przez królika w naturalnym środowisku.

Karma Junior Natural została jako jedyna wyróżniona przez kapitułę składającą się ze specjalistów w branży zoologicznej (dietetyków i lekarzy weterynarii) w plebiscycie Diamenty Zoologii w 2019 roku na targach w Bydgoszczy.

Alegia Herbal – mieszanka dla dorosłego królika inspirowana naturą

Gdy nasz króliczek z okresu młodości przejdzie w dorosłość, warto rozważyć zmianę pożywienia. Inne bowiem potrzeby ma organizm szybko rosnący, a inne wykształcony i duży osobnik. Bardzo istotne jest, aby w dalszym ciągu kontynuować staranne dobieranie mieszanek, które będą dostarczać wszystko, co potrzebne do zdrowego i szczęśliwego życia.

Układ pokarmowy króliczków zbudowany jest tak, że treść pokarmowa sama się nie przesuwa, a musi być popychana kolejnymi porcjami pożywienia. Niezbędne w tym procesie jest zatem zapewnienie uszatemu stałego dostępu do sianka i ziół. Mieszanki Alegia znakomicie wspierają ten proces. Dobór składników sprawił, że pokarm bogaty jest w długie włókna, które doskonale stymulują i wspomagają pracę króliczego układu pokarmowego. Długie włókna stymulują również proces żucia, który pomaga w ścieraniu stale rosnących króliczych zębów. Oczywiście mieszanka Herbal, podobnie jak inne, także nie zawiera szkodliwych dla układu pokarmowego ziaren zbóż.

Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem mieszanki są zioła. Dodatek kwiatów, gałązek, granulatów, suszonych warzyw i owoców zapewnia dostosowanie do piramidy żywieniowej królika. Mieszanka składa się z ponad 54% suszu z zielonek, ziół oraz kwiatów, a także ponad 19% naturalnego włókna.

Alegia Herbal dla królika

Alegia Herbal zawiera ponad 54% suszu z zielonek, ziół oraz kwiatów.

Karma Herbal także została nagrodzona przez specjalistów na targach PetExpo Meeting w Łodzi w 2021 roku i otrzymała certyfikat Diamentu Zoologii.

Alegia Exclusive – karma dla smakoszy

Mieszanka Exclusive przeznaczona jest dla dorosłych uszaków powyżej 8. miesiąca życia. Mnogość i różnorodność składników przypadną do gustu zapewne niejednemu wybrednemu króliczkowi. Karma, podobnie jak pozostałe, nie zawiera ziaren zbóż. Zostały one zastąpione m.in. suszem z zielonek (ponad 41%), suszonymi warzywami (ponad 20%) czy gałązkami drzew. Wśród składników znajdują się np.: suszona lucerna, burak, marchew, jarzębina. Karma dostarcza także składniki będące źródłem długich włókien wspomagających pracę układu pokarmowego, np.: ziele owsa, suszoną lucernę, ziele młodej pszenicy.

Mieszanka Exclusive składa się w ponad 60% z suszu z zielonek i warzyw.

Bez względu na rodzaj podawanej karmy pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu. Króliki powinny mieć stały i swobodny dostęp do czystej i świeżej wody, którą można podawać w poidełku czy w miseczce.

Alegia Exclusive dla królika

Dlaczego warto powierzyć żywienie królika w ręce wyspecjalizowanych producentów?

Prawidłowe żywienie królika nie jest rzeczą łatwą ze względu na ich wrażliwy układ pokarmowy. Warto zatem zaufać gotowym, prawidłowo zbilansowanym karmom, aby uchronić swojego pupila przed problemami zdrowotnymi.

Trawa zbierana z miejskich skwerków, zanieczyszczona spalinami, metalami ciężkimi czy opryskami, nie jest bezpiecznym pożywieniem. Świeże warzywa i owoce podawane w nadmiarze mogą powodować biegunki ze względu na zbyt wysoką podaż wody.

Żywienie królika karmami marki Alegia jest zdrowe i proste.

Karmy ALEGIA są mieszankami stworzonymi przez specjalistów w dziedzinie żywienia królików. Składniki są starannie wyselekcjonowane i pochodzą wyłącznie ze sprawdzonych i zweryfikowanych źródeł. Ponadto ich pierwsza jakość spożywcza gwarantuje najwyższą smakowitość wszystkich produktów. Składniki wysuszone w idealnej temperaturze zapewniają zachowanie ich bogatego smaku, walorów odżywczych i witamin, a sam proces suszenia usuwa z nich nadmiar wody. Pakowanie ręczne mieszanek zapobiega niszczeniu cennych składników i ogranicza kruszenie. Dodatkowo zamknięcie każdego opakowania karmy w atmosferze ochronnej gwarantuje zachowanie najwyższej jakości.

Żywienie królika – dlaczego warto sięgnąć po karmy ALEGIA?

 • Nie zawierają ziaren zbóż.
 • Nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaków, dodanego cukru.
 • Zawierają wyselekcjonowane składniki najwyższej jakości, suszone w idealnie dobranej temperaturze.
 • Wszystkie składniki pochodzą prosto z natury – ze sprawdzonych upraw.
 • Są źródłem długich włókien stymulujących procesy trawienia (chronią wrażliwy układ pokarmowy królików) i ścierania zębów.
 • Są bogatym źródłem makro- i mikroelementów.
 • Zapewniają odpowiednią podaż witamin oraz energię.
 • Pakowane ręcznie w atmosferze ochronnej.
 • Otrzymane nagrody w konkursach branży zoologicznej potwierdzają najwyższą jakość karm ALEGIA.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.