Home PiesAkcesoria dla psów Transport psa w samochodzie

Transport psa w samochodzie

Wakacje to czas urlopów i podróży. Coraz częściej decydujemy się na to, by podczas wakacyjnych wyjazdów towarzyszyły nam psy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze akcesoriów do podróży? Jak przewozić psy, aby było im wygodnie, a przede wszystkim, aby były bezpieczne? Przeczytaj – wszystko o transporcie psa w samochodzie.

transport psa w samochodzie

Co mówi prawo o transporcie psa w samochodzie?

Przepisy prawne nie regulują wprost zasad, według których powinniśmy przewozić psa w samochodzie. Ponieważ zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, w której zapisano, że: „w sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy”, zwierzaka powinniśmy potraktować jak ładunek. Art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 Ustawy z dnia 20 czerw­ca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że ładunek na pojeź­dzie umieszcza się w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdem i nie ograniczał widoczności drogi; ładunek umiesz­czony na pojeździe powinien być też zabezpieczony przed zmia­ną położenia.

Oznacza to, że pies nie powinien luzem spacerować po wnętrzu samochodu, aby nie zagrażać bezpie­czeństwu osoby znajdującej się w pojeździe.

Transport psa w samochodzie – przegląd rynku

Klatki transporterowe do bagażnika dla psa

To bezpieczne i wygodne rozwiązanie, jeśli posiadasz duże psy i chcesz je przewozić w bagażniku. Rozmiar klatki można dopasować do wielkości bagażnika. Dodatkowo klatkę można złożyć i użyć jej w domu jako kennel. Jeśli chcesz mieć klatkę na stałe w bagażniku, to możesz zainstalować ją fabrycznie. Przy wyborze klatki zwróć uwagę na jej jakość i posiadane atesty. A także na wszystkie metalowe elementy, które mogą wypaść w trakcie wypadku i zranić psa. Bezpieczny transport psa w samochodzie to podstawa.

Reklama

Transportery dla psa

Transportery dla psów są głównie plastikowe, ale możesz też spotkać materiałowe. Ich zaletą jest to, że są lekkie. Natomiast jeśli Twój pies stresuje się podróżą w zamknięciu, to może poszarpać materiałowy transporter. Rozmiar transportera powinien być dostosowany do wielkości psa. Bez względu na to, który transporter wybierzesz, musisz pamiętać, aby go unieruchomić, by nie przemieszczał się w czasie jazdy. Przy wyborze transportera zwróć uwagę na rodzaj mocowania i jego wytrzymałość. Jak również na elementy, które mogą ulec uszkodzeniu w czasie wypadku. Bezpieczny transport psa w samochodzie to podstawa.

Maty samochodowe dla psa

Na rynku są dostępne maty samochodowe zarówno do bagażnika, jak i na tylne siedzenie samochodu. Zazwyczaj są one montowane za pomocą zaczepów do zagłówków siedzeń lub do brzegów bagażnika. Do wyboru masz wiele różnych modeli, na przykład: chroniące tylko tylną kanapę, chroniące tylną kanapę i tył przednich siedzeń (takie maty tworzą jakby „korytko” pomiędzy rzędami siedzeń). A także takie, które chronią też boki, czyli drzwi auta. Zwróć uwagę na materiał, z którego mata jest wykonana, aby nie przetarła się od drapania pazurami. Dodatkowo istotną kwestią jest wodoodporność maty – nie musisz się wówczas martwić, że pies jest świeżo po kąpieli w jeziorze. Bezpieczny transport psa w samochodzie to podstawa.

Transport psa w samochodzie musi być bezpieczny.

Siedziska samochodowe dla psa

Jeśli masz psa małego lub średniego i nie chcesz blokować całej tylnej kanapy matą samochodową, dobrym rozwiązaniem może być siedzisko samochodowe. Wybierając rozmiar siedziska, zwróć uwagę na to, aby pies mógł się w nim swobodnie położyć. Podobnie jak w przypadku transporterów bardzo ważną kwestią są elementy mocując. Zarówno te mocujące siedzisko do tylnej kanapy, jak i te dające możliwość przypięcia psa pasami. Wybierz siedzisko pokryte materiałem wodoodpornym – łatwiej wówczas zadbasz o jego czystość. Bezpieczny transport psa w samochodzie to podstawa.

transport psa w samochodzie

Pasy dla psa

Przewożąc psa na tylnej kanapie bez transportera, powinieneś zapiąć go w pasy. Na rynku jest dostępnych kilka modeli szelek, które możesz podpiąć bezpośrednio do samochodowych pasów bezpieczeństwa. Dostępne są też specjalne pasy, które możesz przypiąć do każdych szelek. Istotne jest to, by nie przypinać ich do obroży. W sytuacji awaryjnego hamowania możesz nawet zabić psa. Wybierając pasy, zwróć uwagę na jakość i wytrzymałość karabińczyka przypinanego do szelek, aby nie zerwał się w razie wypadku. Bezpieczny transport psa w samochodzie to podstawa.

Szelki dla psa

Podczas wyboru szelek do przewozu psa zwróć uwagę na atesty. Niestety bardzo dużo szelek nie przechodzi testów zderzeniowych pozytywnie i zrywa się w miejscu podpięcia do pasów. Szelki, które wybierzesz do jazdy samochodem, powinny być dopasowane do psa, dobrze przytrzymywać klatkę piersiową i nie dusić w przypadku szarpnięcia. Istotne jest solidne zapięcie szelek, aby w razie wypadku samoistnie się nie odpięły. Bezpieczny transport psa w samochodzie to podstawa.

Podkłady higieniczne dla psa spokojna podróż

Może się okazać, że Twój pies ma chorobę lokomocyjną lub przy dłuższej podróży może się pojawić inna „wpadka”. Dlatego warto wyłożyć transporter lub podłoże, na którym podróżuje pupil, podkładem higienicznym. Jeśli jakaś „wpadka” przytrafi się psu, to zmienisz podkład na czysty i dalej podróżujesz komfortowo.

Transport psa w samochodzie – ZAGROŻENIA

Musisz pamiętać, że zwierzę, które nie zostanie odpowiednio zabezpieczone, może być zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla kierowcy oraz pozostałych pasażerów. W przypadku hamowania awaryjnego zwierzę może spaść z fotela lub wpaść w panikę i zrobić sobie lub komuś krzywdę. Dodatkowo w czasie wypadku nawet mały pies nabiera prędkości, a jego waga wzrasta nawet kilkadziesiąt razy! Takie zwierzę staje się żywym pociskiem, przez co zagrożone jest życie jego, ale i innych osób podróżujących samochodem.

Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem podczas podróży musisz liczyć się z tym, że w przypadku kontroli policyjnej za przewożenie psa luzem, bez zabezpieczenia grozi Ci mandat karny. Jeśli natomiast dojdzie do wypadku i zostanie stwierdzone, że pies był przewożony w samochodzie bez odpowiedniego zabezpieczenia, ubezpieczyciel może zakwestionować wypłatę ubezpieczenia.

transport psa w samochodzie

Podsumowanie – transport psa w samochodzie

Jak widać, na rynku dostępnych jest mnóstwo akcesoriów do przewożenia zwierząt. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na atesty, chociaż nie wszystkie akcesoria je mają. Należy sprawdzić również trwałość poszczególnych elementów – szczególnie mocujących.

Pamiętaj, że do tego wyposażenia i do samego samochodu trzeba psa najpierw przyzwyczaić. Przyzwyczajanie dobrze rozpocząć na długo przed podróżą, wtedy wyjazd będzie komfortowy dla Ciebie i dla Twojego psa.

autor: Izabela Misiak

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.