Spis treści
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu z radością ogłosił narodziny młodych tarajów. To pierwsze takie wydarzenie w Polsce i drugie na świecie w ciągu ostatniego roku.
Pierwsze narodziny tarajów w Polsce
27 lutego tego roku na świat przyszły cztery taraje. Niestety, najmniejsze z nich nie przeżyło, co jest zjawiskiem częstym przy licznych miotach. Zazwyczaj taraje rodzą 1-2 młode, więc mnoga ciąża jest rzadkością.
Taraje w polskich ogrodach zoologicznych
W przeszłości taraje były rzadko spotykane w polskich zoo, a mimo że były prezentowane w Łodzi i Poznaniu, nigdy nie udało się ich rozmnożyć. Po latach starań i decyzji koordynatora programu hodowlanego, toruński ogród zoobotaniczny otrzymał szansę na udział w projekcie ochrony tego zagrożonego gatunku.
Łączenie tarajów
W 2020 roku z monachijskiego zoo do Torunia przybyło roczne rodzeństwo: Tim i Tommy. Tommy, będący bardziej odważny, został przesłany do zoo w Talinie w ramach programu EEP, podczas gdy do Tima dołączyła młoda samica z zoo w Decinie (Czechy) 18 lipca 2023. Na początku przebywali na sąsiednich wybiegach, co umożliwiło im stopniowe poznawanie. Ich wspólne życie na jednym wybiegu rozpoczęło się między sierpniem a wrześniem. Połączenie to było trudne i obarczone ryzykiem agresji. Pod czujnym okiem opiekunów, 11 października para spędziła razem noc. Pierwsze sygnały rui zaobserwowano w grudniu, a w lutym pojawiły się efekty.
Populacja tarajów na świecie
Taraje to jedne z najmniej znanych kotów, a ich populacja w dzikiej przyrodzie szybko maleje. Na całym świecie w zoo żyje 145 tarajów, w tym tylko 57 w Europie. W ogrodach zoologicznych rozmnażają się rzadko, jak pokazuje liczba narodzin. W zeszłym roku urodziło się zaledwie sześć kociąt – cztery w Toruniu i dwa w zoo Songkhla w Tajlandii.
Informacja dla odwiedzających
Aby zapewnić samicy spokój podczas opieki nad młodymi, wybieg z tarajami będzie na jakiś czas zamknięty dla publiczności.
Źródło zdjęć: Ogród Zoobotaniczny w Toruniu