Home Pies Zalety mokrej karmy dla psa

Zalety mokrej karmy dla psa

Chcesz żywić psa mokrą karmą, ale nie wiesz, czy takie podejście jest zdrowe? Poznaj najważniejsze zalety mokrej karmy dla psa. Dowiedz się, czy można łączyć karmę suchą i mokrą w żywieniu psów.

Karma sucha vs. mokra

Karmy dla psów różnią się od siebie między innymi zawartością wody. Na rynku wyróżnia się produkty:

Reklama
  • wilgotne,
  • półwilgotne
  • suche.

Wśród tych trzech rodzajów produktów to właśnie mokre karmy uważa się za najbardziej zbliżone do naturalnego pokarmu psów. Dlaczego? Zawierają one bowiem mniej węglowodanów niż suche krokieciki oraz nawet 80% wody.

Zalety mokrej karmy dla psa

Do wyboru tego rodzaju posiłków może przekonać Cię kilka zalet:

  • Duża wilgotność – dzięki wysokiej zawartości wody mokre karmy dostarczają psom sporą ilość płynów, więc pozytywnie wpływają na nawodnienie ich organizmów.
  • Mniej węglowodanów – karma mokra zawiera zwykle mniej węglowodanów, a więcej białka i tłuszczu niż karma sucha. Niektóre tego typu produkty sprawdzają się zatem u zwierząt otyłych lub mających skłonność do nadwagi.
  • Smakowitość – wilgotne produkty są dla psów o wiele bardziej atrakcyjne niż suche krokieciki. Mogą być zatem dobrym wyjściem w przypadku psich niejadków lub zwierząt o osłabionym apetycie.
  • Miękka konsystencja – nie każdy czworonóg radzi sobie z dość twarda suchą karmą. Delikatna konsystencja pokarmów w puszkach jest idealna dla psów starszych lub z problemami stomatologicznymi.
  • Brak konserwantów – dzięki pasteryzacji producenci nie muszą dodawać do tego typu produktów konserwantów. Zawsze sprawdzaj jednak skład na etykiecie!

Karma mokra dla psaco musisz wiedzieć?

Wilgotne karmy dość szybko się psują, dlatego nie mogą być pozostawione zbyt długo w psiej misce, a otwarte puszki z resztkami mokrej karmy zawsze muszą być przechowywane w lodówce.

Zwracaj także uwagę na to, czy podawana mokra karma jest pokarmem pełnoporcjowym, czy uzupełniającym. Te pierwsze stanowią kompletne i zbilansowane posiłki, a drugie powinny stanowić tylko dodatek do zdrowej diety Twojego psa.

Czy można łączyć karmę suchą i mokrą dla psa?

Niektóre psy lubią zarówno karmy mokre, jak i suche. Możesz je zatem mieszać! Nałożenie małej porcji mokrej karmy na suche krokieciki (nazywane czasem „toppingiem”) sprawia, że posiłek jest trochę bardziej ekscytujący. O walorach tego typu zabiegu świadczy fakt, że na rynku pojawiły się już specjalne produkty – tzw. polewy do karm suchych.

Sprawdź, ranking najlepszych karm mokrych i suchych dla psa.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz

*Korzystając z tego formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę stronę internetową.